Számszeríjak tartásával, szállításával kapcsolatos hatályos jogszabályokra lennék kíváncsi (? )
forrás wikipédia:
A számszeríj a közbiztonságra különösen veszélyes eszköznek minősül, így a használatának módja Magyarországon jogszabályban korlátozott.
Számszeríjjal elsősorban lőtéren, vagy ennek hiányában e célra kijelölt területen kell és lehet gyakorlatozni. A gyakorlatozáshoz szükséges a terület tulajdonosának engedélye, illetve szükséges a lőterekre vonatkozó biztonsági rendszabályok alkalmazása. Ez azt is jelenti, hogy rendőrhatósági engedély beszerzése a területnek gyakorlás céljára történő használatához nem szükséges. Vadászat esetén szükséges a vadászatra jogosító engedély is, védett területen a természetvédelmi hatóság hozzájárulása is szükséges.
A fenti szabályok be nem tartása minősülhet az 1999. évi LXIX tv. 147. § (1) bek.-be ütköző természetvédelmi szabálysértésnek, a 149. §-ba ütköző jogosulatlan vadászatnak, a 218/1999. (XII. 28.) Korm. r. 10. §-ba ütköző, a közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel kapcsolatos szabálysértés is, azonban a fentieken túl elsősorban az idézett Korm. r. 21. §-ba ütköző számszeríj, szigonypuska jogellenes használata lesz a szabálysértési eljárás tárgya. Ez utóbbi 50 000 Ft-ig terjedő pénzbírságot is maga után vonhat.[2]
kaliber.hu
A reflexíj és a számszeríj lényeges különbségei elsősorban az íj által létrehozott és a nyílvesszőre gyakorolt mozgási energiában van. A második lényeges szempont a felhalmozott energia tárolásában. Egy reflexíj lényegesen kisebb mozgási energiát hoz létre, mint a számszeríj, ugyanakkor ezen energia tárolása kizárólag a lövő izomzatának függvénye, mindenesetre csak egy rövid időintervallumként adható meg. Ezzel ellentétes a számszeríj, melynek energiatárolása gyakorlatilag a beépített acélrugó edzettségétől függ, de lényegesen hoszszabb ez az időintervalluma, mint a reflexíjnál. Mások a lövési testhelyzetek, a számszeríjjal akár fekve, feltámasztva lehet lőni. Összességében megállapítható, hogy míg a reflexíj egy sporteszköz, melynek pontosságában ? és bizonyos határokon belüli ? lőtávolságában az emberi erő és ügyesség játssza a fő szerepet (persze az említett a 200 m-es lőtávolság kissé soknak tűnik), addig ez a számszeríjra nem mondható el. Ennek köszönhető, hogy a számszeríjjal vadászni tilos. Figyelembe véve a hazai vadászias lőtávolságokat, megállapítható, hogy a számszeríj a lőfegyvert jelentősen megközelítő lőeredményeket produkál, viszont hangtalan és hatóságilag nem kontrollálható. Elkészítése még házilag is megoldható, a kilőtt vesszőből a számszeríj nem azonosítható be stb. Emiatt mindenképpen meg kell akadályozni, hogy a számszeríj a lőterek területét elhagyja. Álláspontom szerint aki íjjal szeretne vadászni, az a már hazánkban is szabályozott reflexíjas vadászatot válassza, aki viszont ezzel nem tud eredményt elérni, az maradjon meg a puskánál.
+ ez a jogszabály tartozik konkrétan a szállításra.
Köszönöm a válaszokat.
Mint említetted, magam is házilag készítek számszeríjat, méghozzá csigásat (excentereset), ezért érdekel.
Jól értem, közúton zárt tárolóeszközben is csak akkor használható, ha sporteszköz minősítést kap? Ehhez minek kell teljesülnie?
Szabadon tartható. A 7,5J nem vonatkozik rá, szerencsére, mert a vessző súlya miatt szinte nulla sebesség mellett lehetne csak ennyi.
Szállítani meg úgy lehet, ahogy egy 10 centis kést: elcsomagolva.
A gyártását nem tudom, de szerintem szabad azt is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!