Milyen közelharci, illetve kézitusa rendszereket használnak a különböző fegyveres testületek, titkosszolgálatok a világon, és van-e olyan ezek közül, amelyeket civileknek nem oktatnak?
Általánosan elterjedtek a Jujutsu (pl. katonai kézitusa), Aikido, WingChun kungfu, Takewondo.
Önvédelmi rendszerek a Krawmaga (bár ez is harcművészeteken próbál alapulni, nem biztos hogy sikeresen) a Systema (ez hatékonyan olvasztotta be a rendszereket).
A katonai kravmagát nem oktatják civileknek, de ha oktatnák sem biztos, hogy többet érne.
Elvileg harcművészeteket civilek is tanulhatnak, más kérdés hogy egy Aikido-s kiképzőtiszt tapasztalatszerint érti a dolgát, 100 civil Aikido edzésen meg alig tanulnak érdemben a tanulók. Persze van jó civil képzés is.
A Takewondo-t Koreában használták, nem tudom ma mi a helyzet, logikus lenne hogy mindmáig a képzés része legyen.
Ha valaki többet tud, majd leírja..
Egy régebbi válaszomat fogom bemásolni, mert abban már kifejtettem:
Ebben mindent megtalálsz.
De gondolom úgysem olvasod el, ezért inkább összefoglalom a lényeget:
Például CIA-nál FBI-nál és a világ különleges alakulatainál mindent oktatnak. Nagyon sok stílus hangoztatja, hogy AZT oktatják az FBI-nak vagy éppen a tengerészgyalogságnak. Ez inkább csak marketingfogás. Egyetlen stílus sem sajátíthatja ki magának ezt megtisztelő címet, hogy az ügynökök pont AZT tanulják. Az igazság az, hogy egy alapképzést kapnak, amiben elég sok minden van, de nem egységesen egy stílust. Az meg már az ügynök/katona egyéni "házi feladata" hogy elsajátítson egy neki szimpatikus küzdőrendszert. A közelharc kiképzők zömének szintén van mesterfokozata (és természetesen évtizedes tapasztalata) valamelyik távol-keleti harcművészeti rendszerben. És itt a kulcs, mivel ez nagyban befolyásolja a képzés karakterét. Hogy egy egyszerűbb példával éljek:
Debrecenben és annak környékén (pl Derecske) Si-Hing Széll Gábor a meghatározó alakja a kiképzésnek, és éppen ezért az ottani tanulók elsődlegesen Wing Tsun alapú közelharcot tanulnak. Míg budapesten a közelharc kiképzésben (pl a TEK-ben) Kelemen, Vikartóczky, és Zöllei Ju Jitsu mesterek a mérvadóak. Sok-sok évvel ezelőtt pedig inkább a Kyokushin karate került előtérbe Furkó Kálmán nyomán.
Tehát az oktatás anyagát erősen befolyásolja az oktató személye, a területi lehetőségek, és az éppen népszerű divatok, trendek (pl. a krav maga folyik a csapból is).
Ezek után kijelenthetjük, hogy nincs konkrét stílus a különleges alakulatoknál. Azt tanulják ami hasznos lehet számukra. Márpedig hasznos elemeket minden stílus magában foglal. Itt pedig ismét visszatérünk az alapigazságra, hogy a harcos számít, nem a stílus.
A kérdésre konkrétan válaszolva: S különleges alakulatoknál mindenféle, ugyanakkor semmilyen (konkrét) küzdősportot/harcművészetet nem tanítanak.
22:28, köszönöm. Elolvastam volna azért, de sajnos, csak ezt találtam helyette:
"Not Found
A kért URL / download/konyvtar/digitgy/phd/2003/zolle .. nem található ezen a szerveren.
Oracle-Application-Server-10g/10.1.2.0.2 Oracle-HTTP-Server Server at portal.zmne.hu Port 80"
Azért kösz, hogy elküldted ! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!