Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Karatén mi milyen használható...

Karatén mi milyen használható technikákat veszünk?

Figyelt kérdés
Én most gondolok itt a zenkutsu dachikra,uchi ukékre, sanshin dachira stb.... oké hogy küzdelemre ott a kumite de utcán ezek a technikák 1. nem is tűnnek hatékonynak meg igazából ha már van illene lennie valamilyen célú technikának. Most szarozzák sokan a karatét (nem értik a lényegét.) De most ha megkérdezik hogy mire vannak az állások nem tudok mit mondani azon kívül hogy erősítenek. Meg max annyit tudok mondani hogy a karate része. A kumite az oké...de a kihon meg ezek amiket mondtam nem tudom...de ha nem érteni a kérdést kommentbe kifejtem bővebben vagy lehet kérdezni hogy értem.
2012. febr. 29. 17:50
 1/4 A kérdező kommentje:
Definiálni szeretném mi a karate állások meg az ilyen technikák jelentősége mind hosszan mind pedig röviden.
2012. febr. 29. 17:52
 2/4 anonim ***** válasza:
Ezek vezetnek rá a kumitére. A zenkutsu dachi arra tanít meg, hogy erős egyen a támadás, beletoljuk magunkat, meg legyen feszítve az egész test. A kokotsu dachi védekezésre tanít meg, a testsúly hátrahelyezése, majd gyors visszatámadás, stb. Nem vagyok mester, lehet hülyeséget beszélek, de én így vettem észre.
2012. márc. 1. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Koncepció kérdése. Az előző válaszadó szerintem csupa jót mondott az általa kiemelt dachi-k jelentőségéről. Ne feledjük, hogy a karate egy távol-keleti eredetű harcművészet, és mint ilyen, a harchoz való hozzáállása is teljes egészében a keleti gondolkodásmódot tükrözi, és szó szerint több ezer éves hagyományok levezetéseként érte el mai formáját. Mindezt egy japán is csak kitartó gyakorlással érti meg, a nyugati gondolkodásmódtól pedig olyan távol áll, hogy egy európai ember csak nagyon hosszú elmélyüléssel foghatja fel a keleti harci formák jelentőségét. Ezért van, hogy az újabb keletű nyugati koncepciók sokkal egyszerűbb megközelítésekkel élnek. Elég megnézni az ökölvívás repertoárját és egyszerű állásait.

A lényeg, hogy nyugodtan teljesen biztos lehetsz benne, hogy a küzdelemcentrikus keleti harcművészetek minden technikai elemének fontos és gyakorlatban is felhasználható jelentősége van, csak esetleg az értelmük az idők során elveszett, vagy nagyobb elmélyülést kíván a megértésük, mint amit a többség rááldoz.

2012. márc. 16. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Megpróbálom neked modellezni, körülbelül mi-mire való. Habér én ju jitsu-zom, mégis van egy elég erőteljes karate-jellegű bázis a rendszerünkben (pontosabban fordítva, hiszen a karatéra egyaránt hatással volt a ju jitsu és kungfu). Megpróbálom leírni, mi mire használjuk őket. Először is a zenkutsu dachi egyrészt rávezet a helyes csípőmozgásra, és testsúlyunk használatára. Zenkutsu dachiból tudunk igazi támadást indítani, ami nem csupán meg, hanem átüti az ellenfelet. Továbbá a zenkutsu dachi által eléggé megtudjuk feszíteni a lábunkat, hogy ne essünk össze az ún. combosok (mawashi geri-gedan) közben. Ami a jitsu és a karate közt egy lényeges különbség, hogy míg a karate frontálisan blokkol, addig mi kitérünk, arrébb csusszanunk a támadás vonalából. Amikor pedig kitértünk, akkor kokutso dachiba "érkezünk" hogy onnét ellentámadhassunk, és majd megcsinálhassunk egy dobást vagy feszítést. Alapvető állásunk pedig a fudo dachi egy stabil támadó állás, amiből bárhová mozoghatunk. Na most, hogy miért fontosak ezek az állásuk? Ha rossz a zenkutsu dachi-d, akkor kaposz egy combost és összerogysz. Ha rossz a kokutso dachi-d az azt jelenti, hogy rosszul tértél ki, elmozogtál, de a lábad bennmaradt, amit az ellenfél megtud rúgni, rá tud kontrázni. (Ugye ha a tradicionális vonalról nézzük, akkor meg nem tértél ki teljesen a kard elől, és az levágja a lábad) a fudo dachi meg nem kell magyarázni, stabil kell, hogy legyen. Egyszr fölálltam egy sempai-al szemben technikázni. Látta, hogy rossz az állásom, így ütés helyett, csak egy első lábas rúgással kisöpörte a lábam, és mivel nem voltam stabil, eldőltem mint a rohadt nád. Másodszorra, amikor már odafigyeltem a helyes állásra, akkor már nem tudta ezt megcsinálni.Persze utcai, küzdelmi, önvédelmi szituációba az állások nem annyira merevek, pontosak, és sokkal rugalmasabbak, körülményektől függően folyton változnak. De ha az alapokat sem tanulod meg rendesen, akkor egy rosszabb pillanatban több éves munkád dőlhet össze. Lehet nem látod túlzottan az értelmét, pedig igenis van neki. De mondok egy jó példát, amivel azonnal letesztelheted, mennyire működik az állásod: Egyszereűen csak amikor legközelebb utazol buszon, villamoson vagy akár metrón, és van elég helyed, akkor próbáld ki, hogy beállsz fudo dachi-ba és ha jó az állásod, kis egyensúlyozással, de kapaszkodás nélkül is képes leszel utazni. De a kokutso dachi is használható, amikor nagy a tömeg, be vagy szorítva egy kis sarokba, ahonnét nem tudsz kapaszkodni, és befékez a jármű. Ha kokutso dachival hátra helyezed a testsúlyod, akkor azzal megőrizheted az egyensúlyod és nem dőlsz rá a mögötted állóra.

Szóval akármennyire értelmetlen is, nagyon fontosak az alapok. És ha jól megtanulod őket, akkor később már automatikusan fognak jönni, amire már biztonságosan építkezhetsz...

2012. márc. 16. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!