Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Az ökölvívásnak van agykárosít...

Az ökölvívásnak van agykárosító hatása hobbi szinten?

Figyelt kérdés
Tehát ha valaki el szeretne kezdeni bokszolni, de abszolút nem célja a versenyzés és mellette szigorúan csak fejvédőben sparringol, akkor is lehet agykárosító hatása?

szept. 16. 20:26
 1/5 anonim ***** válasza:
50%

Boxolóként írok: lehet. 1) a fejvédő ez ellen pont nem véd, az csak a felszíni sérülések ellen jó. 2) az agynak az ütés által keltett rázkódás nem tesz jót, ezt pedig csak kontrollal lehet enyhíteni. A jó sparring az úgy néz ki, hogy 30% erő és 100% gyorsaság. Ez a tökéletes recept arra, hogy megtanulj bunyózni sérülés nélkül. A probléma az, hogy ezt nem tanítják, mi se tanultuk, az edző se tanította. Ez hatalmas kontrollt igényel, amit nem tanítanak. Sajnos nálunk is az ment, hogy vertük egymást, mint állat és visszafogtuk magunk, de az azt jelenti, hogy az első nagy pofon után nem jött a többi, amivel le lettél volna ütve, ugye. Úgyhogy ha tudsz beszélni az edzővel és sparring partnerekkel, hogy fogják vissza magukat, akkor igazából nem lehet bajod, viszont ők úgy fogják visszafogni maguk, hogy lassabbak és finomabbak lesznek, amitől nem tanulod meg rendesen védeni magad. Kell az, hogy meg akarjanak igazán ütni, de amikor megtörténne, nem szabadna 100%-os erőt bekapj, hanem csak 30%-ot. MMAShreded nevű YouTube csatornán is van egy ilyen bunyó, ahol ő és egy bajnok thaiboxoló bunyózik így és a legszebb baráti küzdelem, amit valaha láttam. Úgy kéne csinálni mindenkinek. A technikákat teljes mértékben lehet tesztelni és mégse sérülsz meg. De ilyen kontrollja sajnos nagyon-nagyon keveseknek van.


Úgyhogy mivel valószínűleg nem fogsz ilyen edzést találni, ezért sajnos valamennyi esélyt a sérülésre be kell kalkulálni még hobbi szinten is. Ez sajnos az állóharc átka. Bunyózni csak bunyóban lehet megtanulni, ha azt helytelenül csinálják, akkor veszélyes lehet. Ha szeretnél megtanulni bunyózni nagyobb biztonságban, akkor testharci stílust ajánlok: judo, birkózás, bjj.

szept. 17. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
65%

"1) a fejvédő ez ellen pont nem véd, az csak a felszíni sérülések ellen jó. 2) az agynak az ütés által keltett rázkódás nem tesz jót, ezt pedig csak kontrollal lehet enyhíteni."


Igaz ami írsz. De azért a fejvédő valamennyit véd az ütések által keltett rázkódások ellen is. Attól függ milyen a fejvédő. Az olcsó vackok, nem nyelik el teljesen az ütéseket. A minőségibb drágább darabok belső szivacsozása azért jobb. A jó minőségű fejvédők egy magas sűrűségű szivacsot alkalmaznak mely az ütések erejét jelentősen elnyeli és szétoszlatja azt, így a koponyát ért erőhatás kisebb lesz mintha fejvédő nélkül szenvedné el az illető. Pláne akkor ha nagyobb unciás kesztyűben megy a sparring.


A másik védekező mód ez ellen, ha edzed a nyakadat. Az erős és vaskos nyak a fejre mért ütések egy részét levezeti. A hattyúnyakú legények nem bírják a pofonokat. Kell a bikanyak.


De a legfontosabb az lenne amúgy, amit az első válaszoló leírt. Normálisan kellene sparringolni. Csak hát Magyarországon normális és biztonságos sparringkultúra nincsen (tisztelet annak nagyon-nagyon kevés kivételnek), valamint a legtöbb bokszclubban abszolút nem használnak fejvédőt, vagy csak ritkán, és a legtöbb fejvédő olcsó bóvli minőségű, lestrapált és be sem lehet állítani normálisan őket, tehát elcsúszkál az ember fején.


Sajnos igen, hobbyszinten is lehet agykárosító hatása. Benne van a pakliban, még ha csak alacsony százalékban is. De ez nem csak az ökölvívásban van így, a kick-box, muay thai vagy savate is ilyen. Egy bikaerős fejre mért rúgás vagy térdelés is megrázza a koponyádban az agyadat, azok ellen már a legjobb fejvédők is kevesebbet csillapítanak sajna.

szept. 17. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

"Igaz ami írsz. De azért a fejvédő valamennyit véd az ütések által keltett rázkódások ellen is. Attól függ milyen a fejvédő. Az olcsó vackok, nem nyelik el teljesen az ütéseket. A minőségibb drágább darabok belső szivacsozása azért jobb. A jó minőségű fejvédők egy magas sűrűségű szivacsot alkalmaznak mely az ütések erejét jelentősen elnyeli és szétoszlatja azt, így a koponyát ért erőhatás kisebb lesz mintha fejvédő nélkül szenvedné el az illető. Pláne akkor ha nagyobb unciás kesztyűben megy a sparring."


Lehet itt az én tudásom hiányos, nálunk amik voltak fejvédők, azok nem nyeltek el semmit. :D Sőt, talán mivel szivacs szivacsot ért, így jobban lengett a fejed utána. De lehet vannak jó minőségűek, azok egy fokkal jobban védenek. Viszont van itt még pár tényező, amit szerintem érdemes megemlíteni. Például, hogy ugye nagyobb lesz a fejed és plusz súly lesz rajta. Nekem ez nagyon sokat számított, engem fejvédő nélkül nehezebben találtak el. Illetve sokan azt hiszik, hogy hát van fejvédő, így neki kevésbé kell védeni és ezért többet kap. Valamint a partnered is "ja, hát van fejvédőd, akkor odab*szok". Sok edzőtől hallottam, hogy igazán nem véd a fejvédő annyit, mint gondolják, néha még többet árt, mint használ. Szóval én nem szoktam ajánlani, főleg, hogy szerintem a kulcs az a rendes, kontrollált sparringban van. És az sajnos nem csak Magyarországon ritka, hanem mindenütt.


Egyébként itt a videó, amire utaltam első válaszomban, ha valaki kíváncsi rá: [link]

szept. 18. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
65%

"Sőt, talán mivel szivacs szivacsot ért, így jobban lengett a fejed utána."


Ha szivacs szivacsot ér, akkor az = csillapítás + csillapítás = még több rezgés elnyelés. De csak HA jó minőségű a fejvédő és a benne lévő szivacs. Ami a fej kilengést illeti. Hát pont ezért kell nyakra edzeni. A hattyúnyakú bokszoló legénykéknek már egy kisebb ütéstől is kilenghet a feje. Kell a bikanyak, mert annak is van egy erőelnyelő- és elvezető képessége. A legtöbb magyar boxklubban (persze tisztelet a kivételnek) sajnos szinte soha sincsen nyakerősítés az edzésen. Bár otthon is lehet a nyakat erősíteni.


"De lehet vannak jó minőségűek, azok egy fokkal jobban védenek."


Nem egy fokkal, hanem több fokkal. Persze nyilván 100%-osan még a jobb típusú fejvédők sem védenek.


"Viszont van itt még pár tényező, amit szerintem érdemes megemlíteni. Például, hogy ugye nagyobb lesz a fejed és plusz súly lesz rajta."


Ez így van, de ez megszokás kérdése. Vannak sportok ahol eleve sisakban vannak, és azok a sisakok súlyban nehezebbek, mint egy küzdősportban használatos fejvédő. Tehát nem lehetetlen megszokni.


"Nekem ez nagyon sokat számított, engem fejvédő nélkül nehezebben találtak el. Illetve sokan azt hiszik, hogy hát van fejvédő, így neki kevésbé kell védeni és ezért többet kap. Valamint a partnered is "ja, hát van fejvédőd, akkor odab*szok"."


Na ez viszont nem a fejvédő használhatatlanságát bizonyítja, hanem azt, hogy vagy rossz az edzésmódszer, vagy az adott klubban pocsék a sparringkultúra, vagy mindkettő. Tehát itt inkább a mentalitás/hozzáállás a gond.

Másrészt attól, hogy fejvédőt használ az ember, az nem azt jelenti, hogy nem kell fejleszteni a védekezést (védekezés alatt legyen szó elhajlásról, kettősfedezékről, lábmunkáról...stb.)!!! De azt sem jelenti, hogy izomból kell csépelni egymást sparringon. Ugyanúgy kell a kontrollált sparring. A fejvédőnek van azért egy másik előnye is. Mindegy milyen típusú a fejvédő, valamilyen szinten - hol jobban, hol kevésbé típustól függően - korlátozza a látómezőt, tehát nem látsz ki belőle olyan jól. Mivel nincs akkora látómeződ, ezért a távolságosztásod és ezáltal a lábmunkád is megváltozik. Ugyanis rákényszerülsz arra, hogy többet mozogj, többet helyezkedj. Ez is segíti a védekezést.


"Sok edzőtől hallottam, hogy igazán nem véd a fejvédő annyit, mint gondolják, néha még többet árt, mint használ."


Sok edzőnek - főleg Magyarországon - halványlila segédfingja sincsen, hogy milyen egy minőségi fejvédő. A legtöbb teremben (tisztelet a kivételnek, van 1-2 fehér holló) eleve olcsó bóvli minőségű régi típusú fejvédők vannak, amik még a tetejében leharcolt agyonstrapált állapotban vannak. Ezek pedig nem csillapítanak semmit, nem is lehet őket rendesen beállítani a fejre, ezért találat esetén folyton félre csúszkál az ember fején az ilyen fejvédő. Ez hanyagságból fakadó - azaz emberi - hiba, és nem a fejvédőé. De sajnos maguk az edzésre lejáró emberek is csesznek költeni rá, hogy legyen egy sajátjuk. Pedig kellene! Mert hobbi szinten is lehet sérülést bekapni, még durvát is. Egyik edzőtársam full hobbi szinten kickboxolt, soha semmilyen versenyen nem vett részt, mindig használt védőfelszerelést (fejvédőt is), még is lett retinaleválása. Ugyan a kickbox, muay thai, savate, taekwondo..etc,etc ütős és RÚGÓS sportokban nincsen akkora mértékben vadászat a fejre, mint az ökölvívásban. De a fejre mért rúgások és főleg a térdelések, nagyobb erejűek mint az ökölvívásban az ütések. A bokszban ugye csak deréktól felfelé lehet támadni és csak kézzel, ugyan vannak testre mért ütések is, de a legfőbb célpont a fej. Az olyan stílusokban ahol rúgások is vannak, ott már ez eloszlik, mert deréktól lefelé is lehet támadni, tehát annyiszor nincsen célpontban a fej. DE... ha egy rúgás vagy pláne térdelés bemegy fejre, az viszont nagyobbat pusztít, mert a lábnak nagyobb a tömege, mint a karnak, valamint közvetlenül összeköttetésben van a csípővel. A rúgásokat -ahogyan az ütéseket is- úgy kivitelezzük, hogy elfordítjuk a csípőnket, tehát a teljes testünket beleadjuk. MMA-ban pedig már eleve az is okozhat rázkódást az agynak, ha földre visznek. Egy jó dobástól is odakoccanhat a fejet a padlóhoz, és akkor utána még ütheti a fejedet az ellenfeled. Igaz, hogy ott kisebb a kesztyű (tehát nem olyan nehéz a kezed), de a földön fekve - főleg ha ő még rád is mászott és jó pozícióban van - nehezebben is tudsz kitérni.


"Szóval én nem szoktam ajánlani, főleg, hogy szerintem a kulcs az a rendes, kontrollált sparringban van. És az sajnos nem csak Magyarországon ritka, hanem mindenütt."


A rendes, normálisan kontrollált sparring nem zárja ki a fejvédő használatát. De igazad van, a sparring kultúrán kellene fejleszteni. Külföldön már van ebben pozitív változás, főleg nyugaton. Ott a legtöbb helyen csak fejvédőben szabad sparringolni, és akkor is tilos teljes erőből. Nyilván ott sem minden klubban van így, de jobb a helyzet, mint a magyar klubbokban.



Tehát a kérdésre a válasz. Sajnos igen, kell számolni az agykárosodással akár még a hobbiszintű ökölvívás esetén is. :/

szept. 18. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"MMA-ban pedig már eleve az is okozhat rázkódást az agynak, ha földre visznek. Egy jó dobástól is odakoccanhat a fejet a padlóhoz, és akkor utána még ütheti a fejedet az ellenfeled. Igaz, hogy ott kisebb a kesztyű (tehát nem olyan nehéz a kezed), de a földön fekve - főleg ha ő még rád is mászott és jó pozícióban van - nehezebben is tudsz kitérni."


Az még hagyján, hogy nehezebben lehet ilyenkor kitérni, de egy klasszikus "ground and pound" (gnp) szituációban, aki felül van, és csépeli az alatta lévő fejét, ott az elszenvedő a padlótól kapja vissza a másikat. Van az a mondás, hogy a fal adja a másikat. Ketrecharcban pedig gnp esetén a padló adja vissza a másikat. Ugye állóharcban ha bekapsz egy ütést ott kileng a fejed. De ha a fejed a földön van, akkor az ütések miatt kialakuló lökéshullámok, visszasugározódnak a padlóról is, és ezek a visszacsapódó rezgések hátul a kisagyon keresztül mennek végig amennyiben az ütést elszenvedő fél a hátán fekszik. Ez még veszélyesebb tud lenni, hiába kisebb unciás az mma-s kesztyű.


A bokszban gyakrabban célozzák a fejet, az mma-ban, thai boxban, kickboxban ugyan ritkábban, de viszont többféleképpen.

Összegezve az agyra mért károsító hatása mindegyiknél fenáll. Aztán ott van könyökütés is, lásd thai box. A lethwei-ben pedig van térd, könyök és fejelés is. A szumóban is lehet fejelni.

De ott az amerikai foci, ausztrál foci, rögbi, lacrosse és a jégkorong, ott is van agykárosodás a kemény ütközésektől. Sőt a sima labdarúgásban is már kimutatták, ott ugye sokat érintkezik a fejjel a labda. Hiába van levegő a focilabdában, általában nem alacsony sebességgel mozog, tehát a játékos befejeli a gólt, vagy fejeléssel passzol, akkor ütközik a feje a labdával.

szept. 18. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!