Miért devalválódott a kirándulás, túra szavak jelentése?
Gyerekkorom óta imádom az erdőket hegyeket, rengeteg időt töltök a természetben járással.
Az elmúlt évtizedekben azt vettem észre, hogy az ezen tevékenységekre használt szavak jelentése devalválódott. Mikor kicsi voltam, a 90-es években még mindenki azt mondta a környezetemben, hogy elmegyünk kirándulni az erdőbe, és ez alatt tényleges gyaloglást értettek. Használták persze a természetjárás szót is, a túrázást ritkán, azt inkább csak hosszú egynaposokra (30-40 km felett) vagy többnaposokra. Aztán idővel elkezdett a kirándulás szó devalválódni, egyre többen autós kirándulást kezdtek érteni alatta, kimentek valahová autóval, járnak max. 1 km-t, vagy azt sem, büféznek vagy piknikeznek, aztán mennek haza autóval. Aztán emiatt egyre többen a túrázás szót kezdtük használni arra mikor az erdőben, hegyekben gyaloglunk egész nap, furán is hangzik mikor idős túratársam ma is kirándulást mond rá.
De mostanában elkezdték az emberek túrának nevezni azt is, amikor autóval mennek valahová és ott nem, vagy csak minimálisan a parkoló környéken gyalogolnak. Sőt, már a sítúra szó is elkezdett devalválódni, egyre gyakrabban látom, hogy sítúrának nevezik azt, hogy elutaznak síelni, nem fókázni, hanem felvonózni. Közben elkezdtük hegmászásnak nevezni azt is, ha 2-3 ezres hegyekre a jelzett turistautakon felszerelések és hegymászó technika nélkül gyaloglunk fel, de már hallottam olyat, hogy valaki felvonóval ment fel a Zugspitze-re, és azt mondta megmászta.
Mi ennek a jelenségnek az oka, és mi lesz a következménye, majd újabb szavakat találunk ki? Vagy marad a természetjárás, ami egész jól tartja magát, és van egy pozitív jelentéstartalma, hogy nem csak túrázunk, hanem oda is figyelünk közben a természetre?
a kirándulás régen is egy többjelentésű szó volt, tágabb értelemben bármi ide tartozott, ami szabadidős kiszakadás a szokványos környezetedből. lehet járművel is, például akár hajókirándulást is tehetsz.
de egyébként igen, ha leértékelődnek, átalakulnak a korábbi kifejezések, akkor jönnek a helyükre újabbak, így szokott ez lenni.
2:
Többjelentésű volt, de a túra is, hiszen lehet pl. kerékpátúrát is csinálni, de kimondottan autós túrát is. Ez kontextus függő.
De én abban a kontextusban értem, hogy ezek a szavak devalválódtak, mikor erdők vagy hegyek gyalogos meglátogatásáról van szó. Tehát nem arról van szó, hogy akik azt mondják, kimennek kirándulni vagy túrázni a Dobogókőre, azok azt értik, hogy autós túrát tesznek, hanem kimennek és ott elsétálnak 200 métert a kilátópontig, lőnek 3 fotót, majd esznek valamit, majd haza, és ez benne a kirándulás, sőt már sokan túrának mondják. A sítúránál sem az autózást értik, hanem már azt nevezik túrának, mikor felvonóznak-lecsúsznak, holott korábban ebben a kontextusban vagy sítúráztál, azaz felfelé is sílecen mentél, vagy alpesi síeltél.
Nyilván tudom, hogy változnak a szavak, mint írtam, én is alkalmazkodok hozzá, a kirándulás szót már nem is használom az erdei gyalogtúrára, mert már nem is értik ezt alatta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!