Kezdőoldal » Sport, mozgás » Egyéb kérdések » Az mitől lehet, hogy egy...

Az mitől lehet, hogy egy kiemelkedő tehetségű/kvalitású sportolónak egyszer csak - nem az életkorára visszavezethetően - visszaesik a teljesítménye, és már utána nem képes kiemelkedő teljesítményt nyújtani?

Figyelt kérdés

márc. 23. 17:42
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Százezer egyéni ok lehet emögött.
márc. 23. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Olyan, mintha eltűnne a sportoló tehetsége...


Példák:

- Fernando Torres, aki sokáig világklasszis labdarúgó volt, rettegett csatár, majd az utolsó liverpooli időszakától, de főleg a Chelsea-be igazolását követően már a kaput is alig találta el helyzetben - ha egyáltalán sikerült helyzetbe kerülnie;

- Sebastian Vettel, aki a Red Bull-lal elképesztő dominanciával négy világbajnoki címet nyert, majd egyszer csak mintha megtört volna benne valami, először az osztrák istállónál kikapott a csapattársától, majd a Ferrariba igazolását követően sem tudott már a korábbi teljesítményét megközelítően versenyezni, korábbi - szinte hibátlan - énjével ellentétben rengeteget bakizott;

- Daniel Ricciardo, aki fantasztikus tehetségként robbant be a Forma 1 világába, ha jól emlékszem, pont Vettelt győzte le már az első évében, majd miután távozott a Red Bulltól, aktuális csapatában sokszor a - talán kiemelkedő talentumúnak nem nevezhető - csapattársat sem tudta/tudja már legyőzni (a mai ausztrál időmérőn az első szakaszban kiesett, míg a csapattársa a Q3-ba jutott);

- Gyurta Dániel - a világ egyik legjobb férfi úszója volt, olimpiai, háromszoros világ- és kétszeres Európa-bajnok, de az utolsó vesenyein már mintha lassított felvételt nézett volna az ember; beleégett az emlékeimbe, hogy a férfi váltó tagjaként az utolsó világversenyén már ő volt a kerékkötő, tényleg hihetetlenül lassan úszott.


Lehetne folytatni a sort, de szerintem ennyi is elég. Úgy gondolom, vitathatatlan, hogy kiemelkedő tehetségű/kvalitású sportolókról van szó, azonban érthetetlen számomra, hogyan lehet, hogy hirtelen a pályafutásuk egy szakaszán a kiemelkedő tehetségük mintha eltűnt volna, átlagosan vagy rosszabb esetben még átlagosan sem teljesítettek - azzal, hogy a teljesítményromlás szinte biztosan nem eredeztethető a fizikális állapotuk romlásával, nem az "öregedés" következménye (az természetesen érhető, hogy az életkor előrehaladásával romlik a teljesítmény, de nem erre vonatkozik a kérdésem, s a fenti sportolóknál nem is erről van szó).

márc. 23. 18:05
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Gyurtának mondjuk pont hogy a teljes sportolói karrierje alatt erősen szórt a teljesítménye, így éetelmetlen kiemelni a végét.
márc. 29. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Miert erdekel teged?


Ez nem ugy van am hogy igy szulettek csoda gyerekkent. Rengeteg edzes es mas etkezesi stb megerolteto munka van mellette. Nem csam az hogy hmm hat o tegetseges aztan meg elvesztette a tegetseget.

Belefaradt, csaladi dolgai vannak, gyerek szuletik , visszabb vesz, valami betegseg vagy csak mentalisan nem birja mar akarmi lehet hogy nem tud annyit keszulni fel.

Egy usszonak kis izom vesztes kevesebb edzesz nem annyira odafigyelesz mar sokat ront a teljesítményén utanaz mar hogy latja milyen idoketz megy lehet nem is volt benne mar győzni akaras.

Tobbi profihozkepest lassitott de hozzad kepest szupergyors.



Ha mar nyersz forma1et kockaztatnad továbbra isaz eleted? Mindig úgy megyki hogy meghalhat. Folytatja de mar nem baj neki ha kicsit hátrébb leszde biztonságba hisz mar bizonyított


Focin megint sok múlik az edzésen es fejben, erőszinten

Nagynyomás van rajtuk és mikor egy profi focista nagyon mellé lő az sokszor nem azert van mert balf asz.


Kosarlabdaba se mindegy hogy epp edzésen dob ra vagy az utolsó eldöntő meccsen bajnoki cimert az utolsó pontot

márc. 29. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Élethelyzet változás.

Otthoni gondok.

Betegség (nálam,bár nem vagyok még csapatban sem a legjobb de magamhozképest...á)

Szar légkör a csapatban.

Teljesitmény kényszer kontra produltivitása.

márc. 29. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Rengeteg féle tényezőn múlhat. Már önmagában az is iszonyatos kihívás, hogy az eredményekhez szükséges munkát kitartóan folyamatosan beletegye az ember. Arról nagyon sokan megfeledkeznek, hogy az összes sportoló nagyon keményen dolgozik és általában legalább 5-10-20 év folyamatos és kitartó munkája van benne abban, amit csinál, már addigra, mire te megismered egyáltalán az ő nevét.


Ahhoz, hogy hozni tudják azokat az eredményeket, amikkel valakivé válnak, iszonyatos kitartás, kemény munka és lemondás tartozik. Tartani a diétát, folyamatosan edzeni fizikailag, mentálisan és az egész életüket alárendelni annak, hogy nekik az elérni kívánt eredmény fontosabb, minden másnál.

Közben ki vannak téve családi vitáknak, párkapcsolati problémáknak, szembesülhetnek munkahelyi intrikákkal, üzleti kihívásokkal, mindenfélével. Amik mind képesek kihatni arra, hogy mennyire van kedvük, motivációjuk, képességük tovább folytatni mindazt, ami az addigi eredményeiket meghozta.


Érdemes elolvasni Steven Pressfield: Művészet háborúja című könyvét. Ez arról szól, hogy egy amúgy üzletileg is sikeres írónak mennyire nehéz küzdelmei vannak azzal, hogy rávegye magát, hogy minden nap neki üljön és írja a könyvét, amiért fizetnek neki és szereti is csinálni. De mégis iszonyatos pszichés küzdelem (nem csak neki, hanem a legtöbb kreatív alkotónak, sportolónak is).

A sportolóknál ugyanúgy meg vannak ezek a pszichés dolgok, csak ott még egy rakás fizikai, biológiai tényező is rátesz ezekre egy lapáttal. Az izomzat terhelhetősége, regenerálódó képessége, különféle betegségek, sérülések hatásai (amikről egyáltalán nem biztos, hogy minden esetben te is értesülsz a hírekből).

márc. 31. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 NTBS ***** válasza:
0%
Jönnek jobbak.
ápr. 15. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Csapatsportok (pl labdarúgás) esetén már a csapat többi játékosának a teljesítménye is fontos, egy rosszul sikerült csapatváltás miatt nem is ritka eset, hogy a játékos nem kéoes a tőle elvárt teljesítményre.

Azok az esetek sem ritkák, amikor sérülés, betegség miatt nem képes a sportoló a korábbi teljesítményét hozni.

Élsportolóknál pedig ott lehet még a dopping kérdése is, amiről viszont nem igazán beszélnek.

máj. 19. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Bár én nem voltam koemelkedő , de egész jól körvonalazódott a boksz karrierem beindulása, mikoris egyszerű bemelegítés közben ugrókötelezés közben elszakadt a jobb bokámban az ínszallag... ez 20éve volt, azóta is sántítok minden egyes lépésnél.
szept. 1. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!