Autózásnak lehet köze általános rossz egészségi állapothoz?
Akkor jutott ez eszembe amikor sok 30 éves embertől hallottam hogy jaj ő már ahogy 30 lett azonnal megérezte a testét, hogy már olyan gyenge, már itt meg ott fáj stb.
És észrevettem hogy ők általában nem sportoló és nagyon sokat autózós emberek.
Átlag emberek már 20-as éveik elején ahogy elkezdenek dolgozni rászoknak az autózásra, tehát az egy dolog hogy nem sportolnak de már az is alap dolog hogy végülis még csak nem is közelekednek gyalog vagy bicajjal, hanem otthon, munka, pláza, bevásárlás stb. bármi lokáció között autóval közlekednek és csak azt a pár 100 métert mozogják akár egész nap.
És így teljesen érthető hogy néhány év alatt az izomzatuk annyira elszokik a terheléstől hogy 30 éves korára azt fogja érezni hogy le van gyengülve.
Alap, amit én látok a szomszédaimon az full ez, amit írsz. Gyakorlatilg nem is tudok olyant írni, aki elmegy valahova gyalog...nem hogy bicajra ülne. Én 20+ éve látok olyan embereket a szomszédaim közül, aki soha nem mentek, még egy lépést sem a kocsi nélkül. Meg is lehet, amúgy nézni őket, túlsúlyos az összes, koránál idősebb szinte az összes kinézetre. A gyerekeiket szintén ugyanerre szoktatják és viszik őket mindenhova kocsival, holott simán eltudna reggel a suliba gyalogolni, de nem oda is elviszik őket.
Még a 20-as éveim elején, amúgy én is észrevettem, hogy a kocsi gyakorlatilag egy átok, mert én is majdnem belecsúsztam a dolgokba és sokat használtam, én nem híztam el, mert sportolok fiatal korom óta, de észrevettem magamon is, hogy túlzásba vitem a kocsikázást.
Most így 45 évesen meg azt nézem, hogy mire kiparkolok meg kinyitom a kaput, bezár, addig már gyakorlatilag bicóval odaértem ahová akartam, ami városon belül van. A kocsi tényleg csak mellékes, ha tehetem mindenhová bicajjal és gyalog megyek, de ha fontos vagy sürgős vagy munka, akkor marad a kocsi.
30 éves ember már nem fiatal (nekem is fáj itt-ott és 5 tünetmentes percem nincs). Az autó ellenére mozoghat, sportolhat.
Báár a másik oldalról én is szoktam ezen gondolkozni, hogy a mai élet kevés mozgásszükséglete ártani fog a mai generációknak a sok szénhidrát, hús hússal ée hajszoltsággal együtt.
# 3
hú ne viccelj már, 30 éves nagyon fiatal. Annak még brutális terheléseket is ki kellene bírni bármiféle tünet nélkül.
Gondolj bele hogy a hosszútávfutók, ultrafutók akik akár 200+ kilómétereket lefutnak, azoknak az átlagéletkora 45 év. 40-50 közötti emberek!
Én is sokaknál látom ezt, de nem csak autóval, hanem pl. simán egy emeletre lifteznek, akkor is ha ezzel időt veszítenek mert liftet kell várniuk, és ahol lehet kerülik a mozgást. Kiránduló hely kiinduló pontok közelében látom, hogy sokaknak a kirándulás 500 méter gyökkető tempóban, majd bezabálnak a büfében. Szóval igen, egyetértek, a legtöbb ember azért iszonyat gyenge és 0 erőnléttel rendelkezik már a 30-as éveiben, mert ahol lehet kerüli a mozgást, ennek egy jelentős része az autózás.
3:
Én 36 vagyok, futok, túrázok, munkába bringával járok, és mostanában mászok is meg erősítek, igazából fizikailag minden szempontból jobb formában vagyok mint 20 évesen voltam, pedig akkor sem éltem mozgásszegény életmódot. Ez nem csak érzésre van így, a futóeredményeim számokban is jobbak.
Egyébként ha rendszeresen mozgunk, az erőnlét egészen idős korunkig fejleszthető, csak a max. teljesítmény fog visszaesni, de az sem olyan gyorsan mint sokan gondolják, igazából 60 éves kor után gyorsul fel jelentősen ennek a hanyatlása. 30-as évek még nem a fizikai hanyatlásról szólnak, hanem a fizikai teljesítőképesség platója.
Azért azt megnézném, hányan bírnak 60 évesen futni, elsősorban az inak, izmok, ízületek miatt. Másodsorban a koszorúserek is meszesek, a max pulzus alacsony, nekem pl már most csak 183. De aki szerencsésebb, annak is csak 160.
Ha évtizedekig futott, addigra tönkrement, ha nem, akkor már nem tudja elkezdeni.
A szervezet 24 évesen van toppon, onnan egyre meredekebb a lejtő.
Amúgy a kevés mozgás árt, de nem feltétlen van köze az autóhoz (nekem amúgy nincs) és nagyon nem igaz, hogy egészséges a sportoló és beteges a nem sportoló.
Én úszom, futok, bicajozom, túrázni megyek néha, erősítek, mégis csak az nem fáj, ami nincs és tele vagyok gondokkal.
# 6
az étkezésed milyen?
azon nagyon sok múlik. Fiatal korodtól sportoltál folyamatosan?
Nem versenysport mert az természetesen árt.
Valamennyit igen, de nem eleget, pár éve eleget.
Jól étkezem, hidd el.
Változatos gabonák, halak, olajos magvak, zöldségek.
30 éves már nem fiatal és az emberi szervezet nem valami tökéletes.
#6 -os nem tudom mit csinálsz "rosszul", de én nem vagyok élsportoló, de az átlagosnál meg jóval többet sportoltam/sportolok a mai napig. Most vagyok 45, de még semmi jele az "öregedésnek", szinte hozom ugyanazokat, amit fiatalon. Kosárlabdázok, a gyorsaságom nem sokat csökkent a teherbírásom se, ami kicsit megkopott az a súlypont emelkedésem, mert az fiatalon 115 cm volt most, pedig 70-75 cm. Ha ezt nézzük igen van teljesítmény csökkenés, de 70-75 cm-es emelkedés 45 évesen több, mint brutális, sokan fiatalon, még fele ekkorát sem tudnak ugrani :d
A másik nagy sportom a biciklizés, ott pedig semmi csökkenést nem érzékelek, sőt 1 napos Balcsi körök lazán mennek, hosszútávokban sokkal jobb vagyok, mint fiatalon.
Igaz hozzátartozik, hogy egész életemben sportos életmódot folytattam gyerekkorom óta, soha nem dohányoztam, soha nem drogoztam, és nagyon ritkán ittam alkoholt 15 éve egy kortyot sem! A kajára odafigyelek, soha nem voltam beteg/beteges, se egy nátha (ez a családban nálunk nem is volt senkinek anyai ágon, nem tudok olyanról, aki valaha ágynak esett volna köhögés vagy ilyesmi betegségtől, több 100-at megélt ember van a családban, igaz nők, de férfi ágon is 90 felett. Valószínű az átlagnál sokkal jobb a genetikám a sportra és 45 éves létemre tavaly gyenge 30-asnak néztek , tehát kinézetre is sokat letagadhat az ember, mondjuk ez is genetika).
6:
Megnézheted, menj el pl. egy tájfutóversenyre, és nézd meg hogy fut az F60 korosztály, de amatőr futóversenyeken is rengeteg fitt 60 feletit látsz. Nem csak futás, egyik túratársunk máig nagyon erős a hegyekben, sokkal fiatalabbakra várakozik vagy oda-vissza megy, egy Mátrabérc 55 meg sem kottyan neki a 2700 méter szintemelkedéssel.
Az érelmeszesedés erősen táplálkozás és életmód függő.
Igen, a max. pulzus esik, bár ez is lassítható edzéssel, de erre írtam, hogy a max. teljesítmény romlik ugyan, de rendszeresen sportolva javul az erőnlét, szívósság. A sportos középkorúak vagy idősek viszonylag alacsony pulzuson tudnak sokat és viszonylag gyorsan futni.
Nekem 177 körül van 36 évesen a max. pulzusom, de ettől még futásban minden lehetséges távon gyorsabb vagyok mint 20 évesen voltam, igaz én mindig hobbista voltam, nem élsportoló. Nyilván ez idővel úgy fog alakulni, hogy egy idő után 5, majd 10 km-en romlani fogok, de félmaratonon még fejlődök, majd csak maratonon fejlődök, majd már ott sem. 20 évesen aligha tudtam volna 120-as pulzuson 5:30-asokkal kocogni.
De van olyan ismerősöm, aki a negyvenes évei végén van középtávú atléta múlttal, és 1:12-es félmaratonnal amit nemrég döntött meg, és nem fut maraton versenyeken (terepen van hogy hosszabb versenyen indul, vagy ultrás csapattagként, de célzottan nem maratonozik), mert az arra való célzott edzés lassítaná, és ő még kisebb távokon fejlődne.
A 24 nem igaz, van olyan sport, amiben igaz, de nézd meg Kipchoge 38 éves, és tavaly döntött világrekordot maratonon, még nem adta fel, hogy bemegy versenyen is 2 óra alá.
De mondjuk én nem élsportolókról beszéltem, hobbisportoló egyébként általában később van csúcson, főleg ha tizenévesen nem volt versenysportoló, hanem lényegőben 18 felett kezdte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!