Judo, karakte, Kung Fu mi a különbség ?
Ha a harcművészet filozófiája érdekel, akkor a kung-fu valamelyik ágát javaslom (azért van egy pár, amit kerülni kell...). Karate is jó, de Magyarországon elég gyengén oktatják, teljesen más módon, nem érzik át az eredeti szellemét.
Egyébként mindegyik harcművészet jó lehet önfejlesztésre, viszont nagyon, de nagyon tele van az ország kókler "mesterekkel" minden harművészetben. A McDojo kifejezés is innen van, hogy fizessél minél többet minden apróságért, na azt kerülni kell.
Próbálj ki többet, vágj bele, ha érdekel!:)
A judóban dobások, gáncsok, fojtások vannak, a karatéban rúgások és ütések. A kung fut nem ismerem.
Én judózom, és ajánlom nagyon, a vizsgákban mindig van kevesebb/több elmélet, és az edzőink mindig azt mondják, hogy a judo több mint sport, egy életstílus. Ha érdekel, írd be a keresődbe, hogy "judo morál kódex"
Mellesleg nem olyan jellegű sport, hogy csak ütsz mint a vakágyu (ezt nem más sportol sértésére mondom), hanem nagy részét teszi ki a gondolkodás, hogyan járj túl az ellenfelek eszén, hogyan jöjj rá, hogy mit fog lépni, hogyan cselezd ki, stb.
Én ezt ajánlom, legalább próbáld ki, nem hiszem, hogy csalódnál!
"Mellesleg nem olyan jellegű sport, hogy csak ütsz mint a vakágyu (ezt nem más sportol sértésére mondom), hanem nagy részét teszi ki a gondolkodás, hogyan járj túl az ellenfelek eszén, hogyan jöjj rá, hogy mit fog lépni, hogyan cselezd ki, stb."
Ez igaz minden küzdősportra. Ez magának a küzdelemnek a része, hogy hogy cselezd ki, csapd be, játszd ki az ellenfeled, kényszerítsd bele a te játékodba. Én ezért is imádom a harci stílusokat, mert ugyanolyan fejmunkák, mint fizikálisak.
Minden harcműveszet, küzdősport rendelkezik valamilyen elméleti háttérrel, ami túlmutat a technikák leírásán, elemzésén, indoklásán. Hogy ez mennyire spirituális, az széles skálán mozog. A chi, meg a kozmikus szellem áramoltatásától kezdve a bushidón át a másik végletként az állandó önvédelmi készenlétig (krav maga) bárhol lehet.
Sok függ attól, hogy kinél, kivel tanulsz. A mestered mennyire éli ezeket a dolgokat, mennyire akarja átadni. Melyik részét akarja átadni.
De leginkább attól, hogy te mire vagy fogékony. Te mit és mennyire akarod átélni a szellemi-filozófiai-gnosztikus szintjét a harcművészetnek, vagy épp mennyire tekintesz csak sportként arra, amit csinálsz. Ha te magad fogékony és nyitott vagy, akkor a portörlésből, vagy a főzésből kozmikus mélységű összefüggésekre következtetsz, ha meg nem, akkor lepereg rólad minden hasonló világmagyarázat.
Én a judoról tudok nyilatkozni. A képzés valóban versenysport-fókuszú, nem a belső békéd, meg a megnyitott csakráid fogják az ellenfeled a földhöz vágni... Van viszont számtalan olyan értéke (amire egy jó edző szerintem életkornak megfelelő mélységben felhívja a tanulók figyelmét), ami köré szervezheted akár a saját életed, értékrendszered.
A judo nyolc értéke:
Bátorság
Tisztelet
Szerénység
Barátság
Méltóság
Becsület
Önfegyelem
Nagylelkűség
Ezek mellett, sőt ennél sokkal gyakrabban emlegetik a "kölcsönös jól-lét" (angolul mutual welfare) eszméjét.
Ezeket szem előtt tartva mindig lesz tere az önfejlesztésnek.
Ezek az értékek amúgy a legtöbb távol-keleti sportban megegyeznek. A taekwon-doban pl
Udvariasság
Becsületesség
Állhatatosság
Önuralom
Rettenthetetlen küzdőszellem
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!