Harcművészettel vagy küzdősporttal foglalkozókra külön jogszabály vonatkozik pl. egy verekedés esetén?
Úgy hallottam, hogy akik hivatalosan (tehát egyesületben) harcművészettel vagy küzdősporttal foglalkoznak, azokra pl egy utcai harc esetén súlyosabb büntetés vonatkozik, pl. fegyverhasználatnak minősül bármilyen ütés.
Ez mennyire igaz?
Nem olyan elnézőek az esetleges túlkapásokkal. Ha mondjuk eltöröd a támadó csontját, vagy maradandó sérülést okozol és kiderül, hogy harcművész vagy biztosan rosszabbul jársz, mint amúgy.
Gondolom abból indulnak ki, hogy ha tudsz verekedni, akkor azt is tudnod kell, hogy kell pont a megfelelő erőt alkalmazni.
De fegyverhasználatnak nem számít.
Ez viszont csak egy a sok körülmény közül, sok más könnyítheti, vagy súlyosbíthatja a helyzeted.
De ez legfeljebb akkor derül ki ha az ökör elmondja. Egy tapasztalt küzdősportoló nem reklámozza ezt pont a leírt ok miatt.
Bizonyítani nehéz ha nem vallja be,ezért csak igazolt versenyzőket szoktak elővenni ilyennel.
# 2! 2013 óta a jogos önvédelemnél ugy módosult a törvény, hogy a megtámadott joggal feltételezheti, az elleni irányuló támadás az életet ellen is irányulhat, ilyenkor a jogtalan támadás körülményei megteremtik a lehetőséget a védekezés szükséges mértékének a túllépésére. Azaz, a megtámadott személytől fegyverrel akarják megszerezni a vagyontárgyait, vagy amikor éjjel jogtalanul behatolnak valakinek a lakásába, illetve a támadók számbeli fölénye is megalapozhatja ezt a feltételezést. Magyarán ha kapanyéllel támadnak meg, ami jelen esetben fegyvernek minősül, arányosságot nem nézve, ki is törheted a nyakát.
Kérdésre válaszolva, nem.
Az utolsó válaszoló a szituációs jogos védelemre gondol, de fontos hansúlyozni, hogy ott nem az számít, hogy a megtámadott érzi veszélyben az életét. A Btk 22.§-ban taxatíve fel vannak sorolva, hogy mely esetek tekinthetők ilyennek. Ezekben az esetekben az élet kioltása is megengedett, mindenféle hezitálás nélkül.
A kérdésre válaszolva pedig, 2012 óta a jogos védelemnek nem feltétele az arányosság. Csak a szükségesség. Vagyis, hogy megtörténik a támadás vagy okkal lehet tartani attól, hogy támadás fog történni. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy azzal és úgy védekezel, ahogy akarsz. De csakis addig védekezhetsz amég a támadás fennáll. Vagyis például ha a támadó már földre kerül te nem ütheted tovább, mert már elhárult a támadás. Ha tovább ütöd a földön már elővesznek téged is.
A szabályozás nem tesz különbséget "egyszerű emberek" és képzett harcművészek között. Fegyver használatnak pedig csak az számít ha fegyvert használsz, de mint fent említettem akár fegyverrel is védekezhetsz nem kell, hogy arányos legyen a védekezés a támadással.
Viszont. Mivel a kérdező utcai harcot említett egyáltalán nem biztos, hogy az támadás miatt tört ki. Ha olyan utcai harcról van szó, ahol mindkét fél beleegyezett a harcba ott semelyik fél javára sem játszik a jogos védelem, mert mindketten jogtalanságot követnek el. Tehát ha mondjuk összeszólalkoztok a kocsmában és kimentek hátra "rendezni" az ügyet, nem hivatkozhat egyikőtök sem jogos védelemre. Ebben a helyzetben mindkettőtöket (vagy többőtöket) elő fognak venni az elkövetett bűncselekménynek megfelelően. Ilyenkor tud súlyosbító körülmény lenni, hogy képzett harcművész az ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!