Tulajdonos halálával megmarad a haszonélvezeti jog?
Van egy ingatlan 50%-a az enyém 50%-a a testvéremé.
Nekem sok tartozásom van ezért az én 50% at valakire ráíratnám én halálomig haszonélvező lennék. De gondolva a jövőre mi van akkor ha a tulajdonos meghal? nekem megmarad a haszonélvezeti jogom?
Előre is köszi a választ.
A haszonélvezeti jog az ingatlanra van terhelve, nem a tulajdonosra, így akárki örökli, haszonélvezeti joggal terhelve örökli. DE az ingatlan piaci értéke éppen emiatt nagyon alacsony. Az értékét az is nagyon csökkenti, hogy a testvéreddel közös. Esetleg próbáld meg neki eladni, attól a te jogaid egyáltalán nem csorbulnak, viszont ha te meghalsz, akkor ő sokkal jobban jár.
Csak olyan, hogy átírás nem nagyon van, ráadásul vagyonmentésnek minősülhet, ami bűncselekmény is lehet akár.
Nyilván kérdés, hogy osztatlan közös tulajdon, vagy osztott. A tesódnak elővásárlási joga van. Én nyomott áron eladnám a tesómnak haszonélvezettel terhelve, így kisebb az adó is, és valahogy okosban még megállapodnék. A tartozással kapcsolatosan lehet, hogy igyekeznék új megállapodást kötni, és ha lehet, törleszteni. Nem tudom, hogy milyen helyzetben vagy, ill. milyen a jövőképed, soha többé nem szeretnél ingatlant, okés-e, ha a fizetésedből vonják le örökké a lehetséges maximumot, akarsz-e gyerekeket, mit akarsz rájuk hagyni...
"Nekem sok tartozásom van ezért az én 50% at valakire ráíratnám én halálomig haszonélvező lennék." csakszólok:
6:120. § [Fedezetelvonó szerződés]
(1) Az a szerződés, amellyel harmadik személy igényének kielégítési alapját részben vagy egészben elvonták, e harmadik személy irányában hatálytalan, ha a szerző fél rosszhiszemű volt, vagy rá nézve a szerződésből ingyenes előny származott.
(2) Ha valaki a fedezetelvonó szerződést hozzátartozójával vagy olyan jogi személlyel köti, amelyben többségi befolyással rendelkezik, továbbá ha jogi személy a tagjával vagy vezető tisztségviselőjével, vagy annak hozzátartozójával köt ilyen szerződést, a rosszhiszeműséget és az ingyenességet vélelmezni kell. Ugyancsak vélelmezni kell a rosszhiszeműséget és az ingyenességet azonos természetes vagy jogi személy befolyása alatt működő jogi személyek egymás közötti szerződéskötése esetén, akkor is, ha közvetlen vagy közvetett többségi befolyás nem áll fenn.
(3) A harmadik személy kérelmére a szerző fél a megszerzett vagyontárgyból való kielégítést és a vagyontárgyra vezetett végrehajtást tűrni köteles.
(4) Ha a szerző fél a fedezetelvonó szerződéssel megszerzett vagyontárgyat rosszhiszeműen átruházta vagy attól rosszhiszeműen elesett, a harmadik személlyel szemben a megszerzett vagyontárgy értékéig helytállni köteles.
(5) A fedezetelvonó szerződés szabályait kell alkalmazni akkor is, ha az előny nem a szerződési jognyilatkozatot tevő személynél jelentkezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!