Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A személyit mindenképp le...

A személyit mindenképp le kell adnom, ha külföldön lakom? TB-t kell fizetnem így?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy lejelentésnél kapok "külföldön élő magyar állampolgár" feliratú lakcímkártyát.

De ha ügyfélkapun lejelentem a költözést, akkor le kell adni a személyit is..

Ezt nem lehet megkerülni sehogy sem, igaz?

Mindenhova vigyem a zsebembe az útlevelem, vagy mi? Boltba is?


És kötelező lejelenteni? Vagy elég a TB- lemondani?

Igazság szerint már évek óta külföldön élek, kiskorom óta. Sosem tudtam ezeket a dolgokat, nem mondta nekem ezeket senki. De mivel szülő nem jelentette le, gondolom nekem illendő lenne.


Külföldön be vagyok regisztrálva háziorvoshoz. Dolgozni sosem dolgoztam, végig tanultam. Most felsőoktatásban.

Így is számolják fel nekem a TB-t? 19 éves vagyok, most pont Magyarországon vagyok. Mit tegyek, miket kell elintézni és hogy az érdemesebb?



2019. máj. 20. 22:55
 1/7 A kérdező kommentje:

Ja és a mai napig megvan a lakcímkártyám, mi szerint be vagyok jelentve még mindig be vagyok ide jelentve. (Saját ház, bár csak üresen áll)

De ha kijelentkezek, gondolom le kell adnom a személyit is. Vagy egyúttal csak lejelentem a költözést ügyfélkapun, az lehet egyszerűbb?

2019. máj. 20. 22:58
 2/7 A kérdező kommentje:
*még mindig be vagyok jelentve, ismétlés törlése
2019. máj. 20. 23:06
 3/7 anonim ***** válasza:

Európában nem muszáj csinálnod semmit.

Ha már hozzájutottál magyar személyi igazolványhoz, akkor annak meghosszabbítása a kötelességed, amikor lejár és ott ahol laksz, annak az országnak a szabályai szerint kell eljárnod.

EU tagországban elegendő csupán bejelentkezned a helyi városházán. A magyar személyi az okmányod.

A tb rendszerbe be kell jelentkezned valahol, nem jár automatikusan.

Kérhetsz Magyarországon európai tb kártyát és a nyugdíjrendszerbe is be kell jelentkezned, ha nyugdíjat akarsz kapni, akkor az alapellátást fizetned kell, ugyanúgy az eü-t is.

Az állandó lakásod az a ház, ahová be vagy jelentkezve.

Ha olyan országban laksz, ahová kell útlevél, pl. USA, azt nem tudom, ott az útlevél, vagy ha szükséges, a vízum, tartózkodási engedély beszerzése a fontos, ott a személyid csak ahhoz elég, hogy pl. a magyar követségen igazold magad, másra nem jó.

2019. máj. 21. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Én úgy olvastam több helyen is, hogy a tartós letelepedést le kell jelenteni. És ez azzal jár, hogy leadom a személyit.


Nekem nem kell magyar TB kártya, sem pedig a magyar EU-s. Meg akarok tőle szabadulni, nem akarok fizetni ennek az országnak egy fillért sem. Már 19 éves vagyok, az is lehet, hogy már 1 éve gyűlik a TB.. Mert nem hinném, hogy tudomásuk lenne arról, hogy én Angliában egyetemre járok.

Valamint a lakcímkártyámra sincs szükségem, mert évek óta nem is voltam abban a házban, és sosem megyek a környékre sem.

Ezért lenne jó, ha csak le lehetne mondani a TB-t, és mellette a lakcímkártyát is.


Valamint, szerinted ha elszánom magam és ügyfélkapun lejelentem, ezeket, majd beadom a személyi/lakcímkártyát, azzal automatikusan leáll a TB is? Hisz nem itt élek, nem számolhatják.

Meg lehet nézni ügyfélkapun, hogy van-e már ilyen tartozásom? Mert én nem találtam ilyen menüpontot.

2019. máj. 21. 09:06
 5/7 anonim ***** válasza:

Azt nem tudom, a britekkel mi a helyzet, egyenlőre EU tagállam és ha nem lesz Brexit, akkor marad is, ha meg lesz, az a jövő zenéje.

A bejelentésed fontos, hogy legyen egy állandó lakásod, erre kell a lakcímkártya is és arra figyelj, hogy a házra kivetett adókat, költségeket fizesd, mert egy állandó bejelentett lakás mindenhol szükséges, különben Magyarországon hajléktalan vagy.

A magyar személyid is kell, hiszen amíg magyar állampolgár vagy, addig az az igazoló papírod, most attól függetlenül, hogy újabban plasztikkártya.

Később, ha már brit állampolgár vagy, akkor is érdemes ezt megőrizned, hiszen csak hasznod lehet belőle, károd nem.

A tb külön van, Eü és nyugdíjbiztosító. Ha fizeted, akkor kapsz juttatást, ha nem fizeted, akkor nem.

Valami alap izé jár az eüben, de ráfaraghatsz, ha komoly kezelésre szorulsz. Azt nem tudom, hogy tanuló esetén pont mi a szabály, mert talán ebben az esetben nem kell fizetni és mégis jár valami, de lényegében ezt megtudhatod, ha van tb számod, akkor az szerint megy.

Magyar bizonyára van, mert azt a személyiddel adják, ha nem fizeted, akkor nem vagy jogosult a juttatásokra, például az eüt megnézi a háziorvos és látja, hogy piros, akkor nem ingyenes az orvosi ellátás.

Mondom, ez nem tanulókra vonatkozik, azoknak valószínűleg semmit sem kell fizetniük. Kérdezd meg a kormányablaknál, hogy hol tudsz kiváltani európai eü kártyát, azt érdemes, mert semmibe sem kerül és ha beteg vagy, annak alapján tuti, hogy ingyenes az ellátásod.

Később ha már nem tanulsz, akkor csak akkor jár, ha fizeted, akár itthon, akár külföldön és annak alapján.

Ugyanez a nyugdíj, amíg iskolás vagy, addig nem kell fizetned, de ha már nem, akkor abba a nyugdíj biztosítóba kell fizetned, ahonnan nyugdíjat akarsz kapni, illetve ha a magyarból jár ennyi év, a másikból meg annyi, akkor mindkét helyről kapsz nyugdíjat annak alapján, amennyi befizetés történt, illetve ahol amennyi időd van.

Ha nem dolgozol, nem kötelező fizetned, akkor nem jár arra az időszakra pénz neked.

Ez úgy megy, hogy mondjuk 40 év munkaviszonyra járna neked havi kétszázezer nyugdíj, de csak húsz évre meg kapsz hatvan- hetvenezret havonta jelenleg.

Mindenhol megvan a számlád, aminek van külön száma, a brit eü külön megy és a magyar is, valamelyiket jó, ha fizeted majd, mert akkor ingyenes a kezelés.

Illetve figyelj rá, mert kint sem, meg itthon sem minden ingyenes, hanem csak az, amit az adott tb kifizet neked.

Például ha egy magánklinikára fekszel be, azt kint sem fizeti a kinti tb.

Arra figyelj, hogy amíg nem vagy brit állampolgár, addig feltétlenül rendben legyenek a magyar papírjaid, de később is érdemes megőrizni őket, mert ennek alapján keresik ki majd neked a nyugdíjad, meg az egyéb neked járó dolgokat.

Ha a házad költségeit nem fizeted, akkor elvesztheted a tulajdonod, egy idő múlva elárvereztethetik.

Ez akkor is kár, ha kint veszel esetleg lakást.

2019. máj. 21. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Nem az én házam, hanem család háza, javítom*


De két országban nem fizethetsz vagy lehetsz TB jogosult én úgy tudom. Csak egy helyre lehet fizetni, amit persze nem én fizetek amíg tanulok.


De ha külföldön élek, nekem miért kéne megőriznem a lakcímkártyám? Kapok egy olyat, amin at van, hogy külföldön élek. Az nekem bőven jó. És ha lejelentem a letelepedést külföldön (ami kötelező), akkor egyúttal le KELL adnom a személyi igazolványomat is. Ezt mondjuk nem értem minek..

2019. máj. 21. 10:16
 7/7 A kérdező kommentje:

Most töltöm ki épp a külföldön letelepedést. Remélem nem lesz gond, hogy csak évek után történt meg..


TB-t le lehet mondani ügyfélkapun?

2019. máj. 21. 10:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!