Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Foglalkozás körében elkövetett...

Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés: hol vannak a szabályok?

Figyelt kérdés

A BTK-ban szerepel a "Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés", amikor valaki "foglalkozási szabály megszegésével más vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sértést okoz"


Pl. tegyük fel, hogy otthon kertem van, kerítésként egyszerű fémkarókat, mondjuk betonvasakat verek le a földbe. Valaki mellette, a járdán haladva elbotlik, belesik egyik karóba, ami felnyársalja és emiatt meghal. Ha jól értem ilyen esetben "foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés" miatt indulna ellenem eljárás, sőt mivel a veszélyes karók kihelyezése ÖNMAGÁBAN IS "mások életét, testi épségét vagy egészségét ... közvetlen veszélynek teszi ki", még baleset nélkül is megállna az, hogy az ilyen kialakítás büntetendő.


Amit viszont nem értek, az az, hogy hol vannak meghatározva ezek a "foglalkozási szabály"-ok? Tehát hol van az meghatározva, hogy ha még nem történt meg a baj, akkor mi az ami már szabálysértő?


Például egy útépítésen egy 3 méter mély gödröt elegendő-e egy darab, felette kihúzott szalaggal jelezni, vagy körbe kell keríteni, vagy, elfogadható-e egy sor betonvasból eszkábált kerítés?



#foglalkozás #BTK #veszélyeztetés #foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés
2019. máj. 15. 11:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Nincs ilyen felsorolás. Kilátástalan is lenne, hogy ha le akarnák írni ilyen részletességgel, hogy mi minősül veszélyesnek. A betonvasak milyen magasak lehetnek, milyen vastagok, mennyire hegyesek, és honnantól veszélyes.

Ha felmerül a dolog, hogy ez veszélyes (vagy netán baleset is történik), akkor eljárás indul (pl. jegyzői, büntető, stb.), és ha szükséges, úgy (bírósági) szakértő fogja eldönteni, hogy ez a módszer veszélyes volt-e. Egyes esetekben, pl. a gödör elkerítése esetén, alapul tudja venni a megszokott, a közvélekedés szerint biztonságosnak tekinthető módszert, a levert betonvasak esetében meg teljesen a saját belátása alapján ad szakvéleményt.

2019. máj. 16. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Baranyi G válasza:

Feljelentést tettem foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt.

A rendőrség elutasította,mert nrm történt baleset,sérülés,vagy anyagi kár. Feltételei ezek a gondatlan veszélyeztetésnek? Veszélyhelyzet alakult ki. Nem trtént sérülés...de a veszélyhelyzet nem lett elhárítva. Érdemes megtámadni az ügyészségen a rendőrségi elutasítást?

2019. júl. 29. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés, Btk.:

"165. § (1) Aki foglalkozási szabály megszegésével más vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sértést okoz..."

A törvény betűje szerint a sérülés nem feltétel. Az lehet mérlegelés kérdése, hogy mit vesznek közvetlen veszélyeztetésnek.

2019. júl. 30. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Baranyi G válasza:
Köszönöm a választ. Időközben beszéltem jogásszal ,és megerősítette az Ön által leírtakat. Már az ügyészség az illetékes..panasszal éltem a rendőrség határozatával szemben.
2019. júl. 31. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!