Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Sürgős, Ingatlan két tulajdono...

Sürgős, Ingatlan két tulajdonossal, egymás tulajdonrészére haszonélvezettel, eladhatja egyik fél a saját részét idegennek?

Figyelt kérdés

1/2 - 1/2 tulajdoni hányaddal rendelkezik mindkét fél, kölcsönösen egymás tulajdoni hányadára haszonélvezet van bejegyezve. Egyik fél mindenáron el akarja adni, azt állítja, eladhatja úgy, hogy az eladott tulajdoni részen megmarad a haszonélvezet. Ez lehetséges, törvényes?

Eladhatja a másik fél tudomása és beleegyezése nélkül?



2019. ápr. 11. 00:47
 1/9 anonim ***** válasza:

Nem vagyok jogi végzettségű, de úgy tudom, eladhatja a saját tulajdonrészét. Ehhez nem kell a másik tulajdonos beleegyezése.

Mindenütt ezt szokták írni:

A haszonélvezettel terhelt ingatlan forgalomképes, vagyis a tulajdonos eladhatja, de a haszonélvezeti jogot a tulajdonosváltozás nem érinti, vagyis az ingatlan haszonélvezője a továbbiakban is birtokolhatja, hasznosíthatja az ingatlant.


Felhívnám a figyelmed, attól, hogy eladja a saját ingatlanrészét, a másik félre bejegyzett haszonélvezete megmarad! Magyarul, előállhat a lehető legrosszabb helyzet, azaz használja az ingatlant, benne lakik vagy akár kiadja, miközben a saját tulajdonrészét eladta. Nem lehet kitenni, ha benne lakik. Kiadás esetén pedig továbbra is jár számára a hasznosításból eredő bevétel fele!


Kevesen vásárolnak haszonélvezettel megterhelt ingatlant, de akadnak olyanok, akik hosszútávra fektetnek be ilyen ingatlanba. Illetve, jó magyar szokás szerint egy kis mutyival helyzetbe hozzák magukat. Ellehetetlenítik a másik felet, aki fillérekért eladja a saját tulajdonrészét.

2019. ápr. 11. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
0%
A haszonélvezet erősebb, mint a birtokjog. Amíg a haszonélvező nem írja alá, nem érvényes. Ügyvédnél rögtön ki fog bukni ez, ott úgyanis a földhivatali papíron be van jegyezve. És mivel te nem írtad alá, mint haszonélvező, nem lesz üzlet.
2019. ápr. 11. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

"azt állítja, eladhatja úgy, hogy az eladott tulajdoni részen megmarad a haszonélvezet"

Ez így van.

"Eladhatja a másik fél tudomása és beleegyezése nélkül?"

Semmilyen beleegyezés nem szükséges, viszont tájékoztatási kötelezettség van. Egyrészt a haszonélvezet tárgyát érintő tulajdonosváltás miatt. Másrészt a tulajdonostársat megillető elővásárlási jogból eredően.

2019. ápr. 11. 04:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Utolsó mondta jól, a második viszont nem tudom minek ír ha láthatóan fogalma nincs arról, hogy mit beszél...
2019. ápr. 11. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

De van fogalmam róla, csak rosszul emlékeztem. Mivel a haszonélvezeti jog, birtoklást is jelent, illetve például bérbe ő adhatja, vagy pert az ingatlannal kapcsolatban ő indíthat.

Nagyon hamar ki lehet csonálni egy új tulajt a haszonélvezeti joggal. Eladni eladhatja, de az új tulajdonosnak nem lesznek jogai.

2019. ápr. 11. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Elég sok mindenre emlékszel rosszul... Haszonélvező nem adhat csak úgy bérbe. Átengedheti a haszonélvezeti jog gyakorlsát másnak ingyenesen (de nem a jogot!), viszont ellenérték fejében csak akkor engedheti át harmadik személynek ha a tulajdonos nem tart rá igényt (természetesn a tulaj is az ellenérték fejében). Az ingatlannal kapcsolatban nem indít pert, max ha a tulajdonos (vagy bárki más) háborgatja de azt birtokvédelemnek hívják. Illetve ha valamilyen elszámolási vita van a tulajdonossal akkor azon lehet pereskedni. Minden egyebet a tulajdonos intéz.


Nem beszólni akarok de ezek olyan kérdések, amikben nem érdemes biztos tudás nélkül nyilatkozni. Elhiszem, hogy rosszul emlékszel de akkor nézd át újra mielőtt tanácsot adsz valakinek.

2019. ápr. 11. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Most van egy ügyem, egy bérelt ingatlannal. Perre ment a dolog. Klletve menne, mert a haszonélvező nem adott felhatalmazást a perre. Így újra be kell adni az egészet.
2019. ápr. 12. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
A haszonélvezeti jog pedig ilyen szonten erősebb mint a birtok jog. Nézd meg nyugodtan mire van lehetősége. Nem kell a tulajdonostól engedélyt kérnie, mivel a tulajdonos nem zavarhatja a haszonélvezeti jogát.
2019. ápr. 12. 06:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Megoldódott az ügy, kivásároltuk a másik fél tulajdonrészét.

Azt a tájékoztatást kaptuk, hogy eladható a tulajdonrész, de olyan problémás est így értékesíteni, hogy a másik fél nem mert belemenni egy ilyen procedúrába. A közös megegyezés sokkal egyszerűbb volt. (bár is sem volt egy lányregény)

2019. máj. 18. 11:52

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!