Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha két ingatlan tulaj megkapja...

Ha két ingatlan tulaj megkapja a foglalót, de az egyik tulaj aztán meggondolná magát (mégse az aktuálisaknak adná el), a másik megvétózhatja?

Figyelt kérdés

Milyen következményei vannak a vázolt esetnek? Pl megvétózhatja a másik tulaj az egyik tulaj ebbéli szándékát?


Az is érdekel, hogy milyen esetekben hasznos tulajként (ház eladóként) foglalót kérni, és miért szoktak az esetek túlnyomó részében kérni? Miért nem szokás általában egyben, azonnal kifizetni az értékesítendő házat a vásárlók részéről?



2019. ápr. 3. 18:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
82%

Ha az egyik tulaj meggondolja magát, kártalanítania kell a tulajdonostársát is, mert a foglalót egyikük sem kapja vissza. Az előleg az, ami visszajár, a foglaló nem.

A ház- vagy lakásvételnél úgynevezett körbetartozás szokott előfordulni, mert az előzőt el kell adni vagy hitelre várni stb. Nagyon kevés embernek van a szalmazsákban annyi pénze, hogy gond nélkól kifizessen egy újabb házat, amíg a másikat árulja.

2019. ápr. 3. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A válaszodnál a kártalanításnak 100%-osnak kell lennie? És a törvény kötelezi a visszalépő tulajt a másik tulaj irányába? Vagy ez csupán lehetőség?
2019. ápr. 3. 22:56
 3/11 anonim ***** válasza:
60%
Ügyvédet kérdezz, szerintem ez inkább becsületbeli ügy, a törvény nem kötelez. Esetleg beperelheted.
2019. ápr. 4. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Pontatlan a kérdés, nem egyertelmu, hogy most 2 vagy 1 tulaj kap foglalot, es hány eladó es vevő van, valamint hány adásvétel.


Függetlenul ettol foglalot azert szokás adni a vevő részéről, mert lehet, h nincs meg ra eleg pénze, de nagyon szeretne az ingatlant, igy úgymond az eladó tartja meg neki a többi lehetséges vevővel szemben.


Az eladó pedig ha ker, akkor azert ker, hogy ne csak a vevő szava legyen az akiben hihet, hogy eladja az ingatlant, hanem ott a foglaló, ami egy “kártérítés” lehet a többi lehetséges vevővel szemben, ha eláll a foglalozo vevő.


Főszabály szerint ha vevő all el, akkor a foglaló elveszett, ha az eladó, akkor neki a foglaló kétszeresét kell a vevő részére megfizetni. De ezektől eltérően a felek kiköthetik bármilyen feltételeinket a szerződésben.

2019. ápr. 4. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Értem, és a foglaló hivatalos átadásakor a szerződésben fel lehet (kell?) tüntetni a 100%-os árat? Tehát a vevő köteles a foglaló átadáskor megírt szerződésben foglalt teljes összeget kifizetni (biz.határidőig), amennyiben nem akarja elveszíteni a foglaló összegét?


A kérdésem egyébként két eladóról szól, akik ugyanazt az ingatlant birtokolják, és két vevőről.

2019. ápr. 8. 01:25
 6/11 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, erre nem tudok válaszolni. A lakásom eladásánál/vásárlásánál mindig a hivatalos utat választottam.
2019. ápr. 8. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Semmi gond, bár én is a hivatalos ügymenetre kérdeztem rá egyébként. Köszönöm a többi válaszodat. :)


Valaki esetleg tudja a választ a korábbi kommentemben levőre?

2019. ápr. 8. 21:50
 8/11 anonim válasza:
Adásvételi szerződés aláírásakor történt a foglaló átvétele? (Normális esetben úgy kellene, de sokan csak egy fecnit írnak róla...) Az adásvételiben fel kell tüntetni a vételárat, és igen, egy határidőt is annak megfizetésére. Ha a vevő nem fizet határidőre, megfelelő póthatáridőt kell kitűzni, ha akkor sem fizet, akkor bukja a foglalót.
2019. júl. 21. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az előzőnek a választ a kommentemre! :)

Az illető (vagy mások) tud esetleg az egyik kiinduló kérdésemre is választ adni? Írtak páran itt arra is, de nem kielégítő választ eddig, úgy vélem. Szóval várok erre is további válaszokat:


Ha két ingatlan tulaj megkapja a foglalót, de az egyik tulaj aztán meggondolná magát (mégse az aktuálisaknak adná el), a másik megvétózhatja?


Milyen következményei vannak a vázolt esetnek? Pl megvétózhatja a másik tulaj az egyik tulaj ebbéli szándékát? (Törvény szerint jár kárpótlás annak a tulajdonosnak, aki nem gondolta meg magát, a tulajdonostársától, aki utóbbi viszont meggondolta magát?)

2019. júl. 22. 22:18
 10/11 anonim ***** válasza:

Nem vétózhatja meg az egyik tulaj. Viszont a másiknak, a visszalépőnek minden kárt fedeznie kell, ami a vissza nem lépőt éri a visszalépés miatt. Beleértve a foglaló rá eső részét, meg egyéb bizonyítható kárt is, pl. ha emez a foglalót már befizette egy másik ingatlanba foglalónak, és emiatt most elveszik.

De a lelki sokk miatt, hogy mégsem lesz eladva a ház, nem jár kártérítés. Csak a bizonyítható anyagi károk miatt.

2019. júl. 27. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!