Lehet ilyenkor haszonélvezeti jogot tenni a házra?
Anyukám elhunyt, és meg örököltük a háznak a felét. A másik fele Édesapámé, akivel már 10 éve elvált. Apu elköltözött és új párja van. Apu 1/2 részét ki szeretnénk vásárolni tőle, de fel attól ha szét megy a párjával akkor ő az utcára kerül. Ha kifizetjük neki a ház részét, igy tehet rá haszonélvezeti jogot az 1/2 részre, vagy csak akkor teheti rá ha elajándékozza nekünk?
Vagy milyen megoldás van ilyenkor arra hogy mi is jól járjunk, és ő is bebiztosítva érezze magát?
Elvileg a haszonélvezeti jogot ti tetetitek a házra, nem édesapád, neki ugyanis erre semmi joga.
Másrészt ez azért nagyon meggondolandó, mert ha van haszonélvezeti joga, akkor elvileg kizárhat benneteket a ház használatából, emellett ha szükségessé válna, nem tudjátok eladni.
Sokkal ésszerübb lenne, ha a vételárból vennek magának egy kis lakást, akkor semmi konfliktus nem merülhet fel.
Én is inkább más megoldást javasolnék. Ti jártok azzal nagyon rosszul, ha ki is fizetitek a ház felének árát és még a haszonélvezeti jogot is neki adjátok. Tulajdonképpen magatokat zárjátok ki a házból ezzel, hiszen most csak a fele az övé, de ha megkapja a haszonélvezeti jogot, akkor az fél házzal azt csinál amit akar, csak el nem adhatja.
Ha jó a viszonyotok, akkor neki nem kell attól félnie, hogy ti nem látjátok szívesen baj esetén. Ha nem olyan jó a viszonyotok, akkor meg nem kellene ebbe belemenni.
Gondold át, hogy akarsz-e olyan házat megvenni, aminek lehet, hogy 1 év múlva lesz még egy lakója , akár az elkövetkező 30 évre? Akkor mihez kezdesz? Nem fogod tudni megvásárolni tőle a haszonélvezeti jogot, hiszen miért fizetnél neki még egyszer ugyanazért a házért? És miért adná el neked, mikor így ingyen lakhat utána ott élete végéig?
Ő nem tehet rá haszonélvezeti jogot, csupán ti mehettek bele egy olyan szerződésbe, ami az eladást úgy határozza meg, hogy övé marad a haszonélvezeti jog. De kérdés, hogy akkor van-e értelme megvenni tőle ezt a házrészt, Nem jártok-e jobban akkor ha marad az övé, ti használjátok, esetleg arról szerződtök vele, hogy bérleti díjat fizettek neki érte vagy hogy elvégzitek a szükséges felújításokat cserébe a használatért? Aztán ha kiderül, hogy szétmegy a párjával, akkor van neki fél háza ahová mehet, ti meg eldönthetitek, hogy akartok-e ott maradni vele vagy eladjátok neki a ti részeteket inkább. Vagy megmarad minden ahogy volt és ő lakik benne haláláig, ti meg kerestek másikat és az meg jó lesz a ti gyerekeiteknek később.
Köszönöm szépen a válaszokat. Elég elgondolkodtató.
Esetleg valami más megoldás nincs? Hogy ő érezze hogy ha szét megy a párjával nem kerül utcára.
Én szeretném azt a házat, és ez nekünk anyagilag is jó lenne.
A másik az hogy úgy sem tennénk utcára ha esetleg szét mennének vagy lebetegedne.
Csak az Apám, jó a viszonyunk.
Akkor ne vedd meg tőle a házrészt, maradjon az övé!
Akkor biztos lehet benne, hogy bármikor odamehet és te sem költöttél olyasmire ami valójában nem lett a tied. van testvéred aki még rajtad kívül örökölne tőle? Mert ha nincs, akkor felesleges megvenni tőle. Egyezzetek meg valami nem túl magas bérleti díjban a fél ház használatára amit fizetsz neki havonta és ennyi.
A példa kedvéért legyen 100nm-es a ház egy kisebb városban. Megnézed a kiadó lakásárakat és azt látod, hogy egy kb. ekkora lakást már ki lehet bérelni havi 80 ezerért. Ennek fele 40, de ti a házat apádtól "bérlitek", mellesleg karban is tartjátok, fejlesztitek, javítjátok. Így mondjuk havi 10-15-20 ezer forintot fizessetek neki cserébe a tulajdonrésze használatáért. Ha 20 ezerrel számolod, még akkor is csak 5 év alatt fizetsz ki 1,2 milliót, ráadásul nem egyben. Mennyibe kerülne a ház fele, ha megvennétek tőle?
Inkább tegyétek félre azt a pénzt amiből most megvennétek a részét, vagy vegyetek egy kisebb lakást és adjátok ki!
Köszönöm szépen! Van még egy tesóm.
Tegyük fel, hogy nem vesszük meg aputól az ő részét. Beköltözünk a házba, felújítjuk stb..
Ha apu meghal, akkor a tesómmal ismét öröklünk. Na most ha apunak a részét is kifizetem neki, azt a felújítás utánit kell? Mivel bele fektetünk egy csomó pénzt és újra értékbecsülik akkor már ugrik a háznak az értékéke.
Van esetleg erre valami szerződés?
Azt kell kifizetni amennyit a ház akkor ér.
de akkor már az apai rész fele is a tiétek lesz, vagyis akkor is kevesebbet kell érte fizetni, mint most. A felújítást pedig annak el kell végeznie aki benne lakik addig a házban, azzal nem csak a testvér részének nő az értéke (vagy tartja meg az értékét) hanem az a rész is ami már most a tied.
Egy hagyatéki ügy sokba függ attól, hogy a testvérek milyenek. Rokonságomban volt olyan, hogy szinte egymás elől lopkodták szét az örökséget amit a szülők hagytak, anyáméknál viszont amikor megörökölte a 3 testvér a szülői házat, természetes volt, hogy ketten automatikusan lemondanak minden örökségükről benne a harmadik javára, mert ő élt benne a szülőkkel az előtte levő 40 évben.
Az örökségből mindig jár "köteles rész" vagyis a gyerek mindig örököl a szülő után valamennyit. Természetesen ezt ajándékozással, kivásárlással meg lehet előzni. Más esetben a kivásárlás lenne a legjobb, de most éppen azt szeretnéd, hogy valamiképpen édesapád biztonságban érezze magát. Gondolkodjatok még a dolgon, akár vele is érdemes átbeszélni, hogy akarja-e hogy megvegyétek a részét vagy neki is jobb lenne ha az az övé maradna csak ti használnátok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!