Úgy tudom, a cégek nem használhatnak bizonyos ingyenes szoftvereket (egy-két kivételtől eltekintve), egyéni vállalkozók használhatnak?
Most konkrétan egy víruskereső kapcsán jutott eszembe, próbálok ingyenes víruskeresőt beszerezni, és olvastam, hogy cégeknek meg kell vásárolni. DE nekem nincs cégem, viszont használom a számítógépem, mint MUNKAESZKÖZ.
Valaki segít felvilágosítani, hogy én miért használhatok ingyenes (legális) szoftvereket, vagy miért nem használhatok?
(Az én speciális esetem, jelenleg nem vagyok vállalkozó sem, csak adószámos magánszemély- nincs telephelyem sem - és szeretnék egy könyvet kiadni, amit a saját gépemen készítek. Később szeretnék egyéni vállalkozó lenni. Ilyen feltételek mellett nekem is ugyanúgy kötelességem megvásárolni az otthoni használatra ingyenes/legális szoftvereket?)
Köszönöm előre is!
Ha egy szoftvernek van ingyenes és fizetős változata is, akkor a licenszfeltételekben le van írva, hogy ki jogosult ingyenesre. Általában olyasmihez kötik, hogy nem szerzel vele bevételt, de minden eset egyedi. Szóval el kell olvasni a kérdéses program ÁSZF-ét.
Vannak persze szoftverek, amiknek minden verziója ingyenes (pl. Blender, Gimp), vagy olyanok, amik mindenképp fizetősek (pl. Photoshop). De ha jól sejtem a kérdés egy, az előbbi kategóriába eső szoftverre vonatkozik.
Nem vagyok biztos, hogy én tettem fel azt a "másik" kérdést, nem tudom,utoljára 3 hónapja tettem fel egy operációs rendszerre vonatkozó kérdést, mást még nem is nagyon kérdeztem. Mondjuk most tűnt fel, hogy elég rossz kategóriában kérdeztem most.
De visszatérve, amikor letöltök egy szoftvert, ugye ott van mindig a policy, ami megjelenik a telepítéskor, és ahhoz, hogy telepítsük, nyilván el kell olvasni. Szóval abban a 8 oldalas szerződésben kéne valahol kibogarászni, hogy használhatom-e, ha adószámos magánszemély vagyok?
Hogy konkrétabb legyek, idemásolok egy részletet egy program copyright leírásából:
"This program is Free Software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License (GPL) as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version."
Én értek angolul, de kérem elemezze nekem ezt egy nemeslelkű!!
Nem céloztam másik kérdésre, félreérthettél valamit.
GNU GPL licensz alatt kiadott programokat alapvetően tetszőleges célra használhatsz. Az idézett mondat azt jelenti, hogy nem teheted meg, hogy a szoftver egy módosított változatát zárt szoftverként árusítani kezded (nagyjából). Ha jól értem, itt nem ez a cél.
De amúgy itt egy fórumposzt erről a kérdésről: [link]
Viszont az továbbra is nagy kérdés számomra, hogy a könyvírás a laptopomon kereskedelmi munkának számít-e, vagy otthoni használatnak. Mert pl a szellemi önálló tevékenység adózási szempontból nem rendszeres kereskedelmi tevékenység, a jövedelem jogdíj alapú.
És én (jelenleg) adószámos magánszemély vagyok. Ezért merült fel bennem, hogy ha én szoftvert használok, az esetleg az "otthoni használat" kategóriába tartozik.
A kutya nem foglalkozik vele, milyen szoftverrel, hol, milyen jogviszonyban írtad meg a műved.
Megírod az otthoni gépen, megjelenteted, leadózol a bevételből, oszt csókolom!
"Úgy tudom, a cégek nem használhatnak bizonyos ingyenes szoftvereket"
Elenyészőan kevés az az ingyenes szoftver, ami ilyesmiket köt ki. Rendszerint ezek azok, amiknek van kereskedelmi változatuk is, és az ingyenes változat csak otthoni felhasználásra engedélyezett. Mondjuk az Avast pont ilyen, de az ingyenes szoftverek döntő többsége nem.
Ami pedig GPL licencű, azt szabadon használhatod, akár otthon, akár egyéni vállalkozóként, akár cégként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!