Emberölés kísérletéért miért jár kevesebb büntetés, mint tényeges emberölésért?
Ez egy nagyon érdekes kérdés, az erkölcs és a szerencse kapcsolata:
Ha két ember beül ittasan az autóba, és az egyikkel szembejön egy rossz helyzet, a másikkal meg nem, akkor az egyik nagyon súlyos büntetésre, a másik meg legfeljebb enyhe bírságra számíthat. Ha valaki egyszerűen csak megüt egy másik ember komoly ölési szándék nélkül, lehet hogy egy kis folt lesz belőle, de egy rossz találat esetén csonttörés, szemkinyomódás, fogkiesés, vagy akár halál. Erkölcsi értelemben hogyan lehet különbséget tenni ezek között? Büntessünk minden apróságot amiből akár lehetett is volna valami ugyanúgy, mint a legsúlyosabb bűnöket? Mert akkor a fél ország életfogyton lenne. De az se jó nyilván, ha csak az eredményt büntetjük. Szóval a kettő között kell valami egyensúlyt találni, de igazából nincsen konkrét jó válasz erre a problémára.
2.
Total marhaságot írsz.
A szándékot kell nézni.
Nevetséges, hogy szanaszét szurkál valakit az elkövető, tehát totál biztosra megy, de mivel valami véletlen folytán túléli, akkor már is csak kísérlet, sőt a végén kihozzák testi sértésnek.
Vagy ott a másik oldal:
Ha valaki felkap egy kést és bele akarja vágni a másikba, de nem hal meg, mert kiderül, hogy gumikés és még csak meg se sérül az ember, akkor egyszerűen nem bűncselekmény!!!
Aztán lehet magyarázkodni, hogy mikor ismétli meg később... Ebből van mindig a baj.
Emberölési kísérletért max 5 évet lehet kapni. (azaz aki előkészületet tett rá) + gondolom halmozatiként a súlyos testi sértés ha volt.
Tényleges emberölésért akár ásókapanagyharangig tartót.
Azaz nem meghatározható hogy mennyi illetve a körülményektől függ.
#5
Ha egy részeg sofőr szórakozásiból üt el embereket az még nem biztos, hogy emberölési kísérlet. Attól függ hogy mekkora volt a sebessége, (és egyéb körülmények)és a bíró ennek tükrében hogyan ítéli meg a történteket.
Minden egyes bűncselekménynél a kísérlet enyhébben büntetendő, mint a befejezett cselekmény. Nem csak emberölésnél.
És mondjuk azért jár kevesebb büntetés, mert bár lehet, hogy a szándék mindkettőnél ugyanaz, de azért nagyon nem mindegy, hogy valaki meghal, vagy esélye van túlélni és életben maradni. Ezzel az erővel sok mindenbe bele lehet kötni az életben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!