Ha valaki utód nélkül hal meg, a nem hivatalos élettársának mikor kell elhagynia a közösen lakott, de a halott nevén lévő lakást?
Tehát ha a halottnak nincsen utódja, és közeli örököse sem, csak távolabbiak (rokonsági ágban is és távolságban is távolabbiak), de mégis ők fognak örökölni,
mert a halott és társa a nagyon hosszú együtt töltött idő alatt nem jegyeztették be kapcsolatukat és végrendelet sem maradt...
A lakás egyedül a halott tulajdona (szüleitől örökölte), és a benne lévő bútorok, használati tárgyak többsége is. A társának csak személyes holmijai voltak, de azt már elvitte.
Mégsem tágít a lakásból.
Meddig van joga ott maradni?
Mit van joga ott csinálni?
Kinek van joga őt onnan kirakni, és mikor teheti ezt meg?
Esetleg valami hivatal, ezügyben tud valamit tenni?
Ribizli :D... Férfi ribizli...
De a hagyatéki tárgyalás még ki tudja mikor lesz. Addig kifosztja és lelakja az egész kócerájt. Újabban a családtagjai is odajárnak, (mert vannak csemetéi a fickónak.)
Mint írtam, ügyvéd....
Amúgy laikus válaszként, amíg nincs meg a hagyatéki, nem tudsz mit csinálni, nincs jogalapod. Ha meglesz, akkor léphetsz!
Az illetőnek jelenleg legalább birtokjoga van. Tehát abszolút jogosan és törvényesen tartózkodik az elhunyt ingatlanában.
Az örökösök léphetnek:
Bíróság, lakáskiürítési per, kifizetik az örökösök az élettársat (lelépés) és már birtokba is vehetik az ingatlant.
Ha szerez tanúkat az elhunyt párja, h jó sok éve együtt voltak, együtt éltek akkor hiába nem bejegyzett élettárs, akkor is ő lesz az örökös.
Onnantól, h bizonyítja tanúkkal, akár szomszédokkal, barátokkal, elhunyt barátaival, munkatársakkal, közös fotókkal, üzenetekkel (ebből nem kell mind) , h együtt éltek. Szóval ha ez megvan akkor utána ő az örökös.
Előbb utóbb valószínűleg beszélni is fog ügyvéddel, aki felvilágosítja erről.
Mivel jogilag az is élettársi kapcsolat ha nincs bejegyezve de több évet bizonyítottan együtt éltek.
Milyen örökös egy nem bejegyzett élettárs??? Olvass már utána utolsó!
"Vagyoni viszonyok
A Ptk. szerint az élettársaknak az együttélésük alatti közös gazdálkodása eredményeképpen megszerzett ingóságok és ingatlanok közös tulajdonnak minősülnek, amelyből az élettársak tulajdoni hányada a szerzésben való közreműködésükkel arányosan alakul. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít.
A házastársakhoz hasonlóan az élettársak különvagyonába tartozik ugyanakkor az a vagyontárgy, amely már megvolt, amikor létrejött az élettársi viszony, a viszony létrejötte után az élettárs birtokába ajándékként vagy öröklés útján került vagyontárgy, illetve azok a vagyontárgyak, amelyeket a különvagyon értékén szereztek.
Az élettárs nem tartozik a törvényes örökösök közé, így végrendelet hiányában az élettárs nem örököl az elhunyt után. A közös tulajdonból a fentiek alapján részesül az élettárs."
"Az élettársak esetében nincs a házastársi közös lakáshoz hasonló fogalom értelmezve. Ebből következően az élettárs csak szívességi lakáshasználónak minősül, ha élettársa tulajdonában álló ingatlanban lakik. Így a lakáshasználat bármikor indoklás nélkül megvonható tőle; a bérelt lakás esetén az élettárs csak akkor lakhat a lakásban, ha ennek lehetőségét a szerződésbe foglalták; illetve az élettárs nem jogosult az önkormányzati bérlakás bérlésének folytatására a lakást bérlő élettárs halála után. "
Pláne, ha votlak tanúk akiknek elmondta az elhunyt halála előtt, h az élettársára hagyja a vagyonát.
Vagy ha az élettárs tanukkal tudja igazolni, h az ingatlanon történt felújításokat ő is fizette.
Vagy, h az élettárs hozzájrult az elhunyt boldogulásához.
Sok szempontból lehet támadni, különösen, h az örökösök távoli rokonok, az élettárssal pedig évekig éltek együtt.
"Pláne, ha votlak tanúk akiknek elmondta az elhunyt halála előtt, h az élettársára hagyja a vagyonát."
Ez meg mi????
Végrendelet lehetséges, de csak szóbeszédre - tanúk ide-vagy oda - azért szerencsére még nem ad a törvénykönyv!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!