Internetes oldalakon árusítás?
adásvételi szerződést kéne elvileg írni ha jól tudom.
ha eladsz valamit mindenképp írass.
AZ EURÓPAI UNIÓ ORSZÁGAIRA VONATKOZÓAN 2004.01.01-ÉN ÉLETBE LÉPETT, A MAGÁN ADÁS-VÉTELI JOGOKAT SZABÁLYOZÓ TÖRVÉNY ÉRTELMÉBEN: AZ ÖSSZES AUKCIÓRA BOCSÁTOTT TERMÉK ÉS/VAGY ÁRU ADÁSVÉTELE SORÁN AZ ELADÓT NEM TERHELI SEMMIFÉLE GARANCIA , FELELŐSSÉG , VAGY VISSZAVÉTELI KÖTELEZETTSÉG A VEVŐJÉVEL SZEMBEN. A VEVŐ EZT VÁSÁRLÁSÁVAL ELISMERI ÉS TUDOMÁSUL VESZI.
ez egy 2004-es törvény..logikusan ebből az következik, hogy legális ha interneten adsz el valamit magán adásvétellel, különben ha nem lene legális akkor ezzel kapcsolatban nem szültetett volna meg ez a törvény se.
remélem tudtam segíteni
üdv.
"AZ ÖSSZES AUKCIÓRA BOCSÁTOTT TERMÉK ÉS/VAGY ÁRU ADÁSVÉTELE SORÁN AZ ELADÓT NEM TERHELI SEMMIFÉLE GARANCIA , FELELŐSSÉG , VAGY VISSZAVÉTELI KÖTELEZETTSÉG A VEVŐJÉVEL SZEMBEN. A VEVŐ EZT VÁSÁRLÁSÁVAL ELISMERI ÉS TUDOMÁSUL VESZI."
Amit írsz, az úgy hülyeség, ahogy van. Miért ne terhelné felelősség? Internetes eladásnál meg pláne. Ha a boltban személyesen vásárolsz meg egy terméket, és pl. 3 napon belül meghibásodik, akkor visszakérheted a pénzt, és a boltnak kötelessége kérdés nélkül visszafizetni. 3 napon túl már nem állhatsz el a terméktől, így a garanciális kötelezettség van.
Az internetes vásárlás még szigorúbb. Online vásárlás esetén, ha a vevő nem elégedett a termékkel, akkor 8 napon belül visszaküldheti a terméket, és az eladó köteles visszafizetni a vételárat.
Persze nem olyan boltról beszélünk, ami feketén üzemelő shop és a vásárlás után nem találunk meg senkit.
Magyarországon az aukciós portálok döbbenetes módon teljesen kivonják magukat vásárlások felelőssége alól. Gyakorlatilag ez is online vásárlás, vagyis a terméket nem tudod megtekinteni, illetve meggyőződni arról, hogy olyan, mint amilyennek írják. Persze. Igaz ez a hagyományos hirdetésre is, de ott ha úgy akarod, akkor elmehetsz, megnézed, és kipróbálhatod. Az aukciós portálokon erre nincs lehetőséged, vagyis teljesen vakon fizetsz ki egy terméket, és csak bizakodhatsz. (Nem is értem, ki az az idióta, aki így vásárol. Na, mindegy...) Tételezzük fel, hogy valaki X márkanéven elad neked valamit, majd kiderül, hogy hamisítvány. Ez már például bűncselekmény, és bizony ilyen esetekről is lehet olvasni.
Az említett törvény szerintem, kitaláció, vagyis nem igaz. Ilyen nincs, és nem is létezhet, hiszen akkora rés lenne a fogyasztóvédelemben, hogy csak úgy nyekken. Az eladó, ha nagyon akarják, akkor megtalálható, hiszen átutalás esetén valahogy csak a pénzhez jut, és ezt lekövetve meg lehet találni. Az más kérdés, hogy a rendőrség meg sem próbálja megtalálni.
A hivatalos boltokban kapsz számlát, ami megnyugtató, hiszen papír van róla, hogy te vetted X bolttól. Azért írtam, hogy megnyugtató, mert ugye hallottunk már hamisításról, vagyis ki tudja, hogy milyen számlát kapunk. Na, jó! Ez már az ördög festése. Mindenesetre a nagy cégek nem fognak átverni. A magán eladásnál valóban szerződést kell írni, de a gyakorlatban fizet, majd gazdát cserél a termék. Csak egyetlen szörnyű lehetőséget vetek fel. Megveszed valakinek a termékét, majd bejelenti a rendőrségen, hogy nálad van, mert tudja, hogy Te elloptad. Ő megadja a termék adatait, ami stimmel, hiszen ismeri, majd valóban egyezik a nálad található termékkel. Bizonyítsd be, hogy nem Te loptad el.
A magán eladásnak valóban nagy a kockázata eladó, és vásárló oldalról is, mert ugye a vevő kétszer földhöz vágja a terméket, majd azt mondja, hogy rossz. Ha egy aukciós portál megteheti, hogy semmilyen felelősséget nem vállal úgy, hogy eközben nem enged a vásárlás előtt meggyőződni a termék hitelességéről, valódiságáról, illetve állapotáról, akkor nagyon nagy probléma van, és ilyen helyen nem szabad sem eladni, sem vásárolni.
KÉT BŰVÖS MONDAT A SZERZŐDÉSBŐL:
- A Szerződő Felek megállapodnak abban, hogy az Eladó a tulajdonát képező ingóságot 1 Ft, azaz egy forint vételár megfizetése ellenében adja el a Vevőnek, aki azt megtekintett és megvizsgált állapotban a fenti vételárért megvásárolja.
- A Vevő az ingóságot a teljes vételár kifizetésekor veheti birtokába. Ettől az időponttól kezdődően viseli annak terheit, szedi hasznait és ebben az időpontban száll át a kárveszély viselése is.
Az aggály itt merül fel az aukciós vásárlással. Hogyan írják alá az adás-vételi szerződést? Hogyan jelentheti ki az aukcióban vásárolt használt termékről, hogy vállalja terheit, illetve a kárveszélyét, ha csak kifizetést követően kapja meg a terméket szerződés és minden papír nélkül? Addig pedig nem is láthatja, ha pedig nem láthatja, akkor a "megtekintett és megvizsgált állapotban megvásárolja" rész bele sem kerülhet a szerződésbe, hiszen nem tehette meg. Szóval, itt egy ördögi kör van. A közvetlen kapcsolatteremtés pedig azért nem lehetséges, hogy az eladó és a vevő nehogy házon kívül megegyezzen, és ugorjon az aukció jutalék. :) A probléma itt van. Az aukciós portál nem akar felelősséget vállalni, de a vevőtől elvárja a vak vásárlást. Ha reklamáció van, akkor a portál megvonja a vállát és azt mondja, intézzétek el egymás között. Na, ilyen nincs, de ha mégis, akkor vagy a törvényben van a hiba, vagy törvénytelen a felelősség fel nem vállalása. Összességében az aukciós vásárláskor esély nincs arra, hogy a vásárlással azonos időben lepapírozzák az eladást. Magyarul - zsákbamacska az egész.
De őszintén! Ha egy terméket fél áron árulnak, akkor azzal valóban minden rendben van? Nagy eséllyel nem. Ha pedig a piaci áron vásárolod meg, akkor megér annyi kockázatot, hogy vakon vásárold meg, amikor máshol megtekintve veheted meg ugyanazon az áron? A használt termék megvásárlása alapból kockázat, akkor minek még többet felvállalni. De ez persze Magyarország, mert pl. Angliában ilyet nem lehet megtenni, ugyanis ott, ha az aukción megvásárolt termék nem felel meg, akkor vissza kell fizetni az összeget. És ugye EU tagállamról beszélünk. Vagy Ők kivétel? Nem!
Szerintem, a következőről van szó. Valaki megfogalmazta ezt a jól sikerült szöveget, majd kihelyezte a termékéhez, hogy ledobja magáról a felelősséget. (A többiek meg átvették.) A vásárló meg elhiszi, így ha problémás vételbe ütközik, akkor lenyeli. A probléma az, hogy gyakorlatban a magáneladások során semmilyen papír nem készül, így még a vásárlás ténye is nehezen, vagy nem bizonyítható. A csaló eladóknak kedvez az is, hogy a vevőnek járkálni kell az ügy után, rendőrségen feljelentést kell tenni, esetleg a bíróság procedúrája. Na, ezt nem csinálják végig, és ezzel a csalók is tisztában vannak. Arról nem is beszélve, hogy ez mind plusz kiadás, ami még tovább növelheti a kidobott összeget.
Konzekvencia: Megelőzés!!! Új termék vásárlása csak megbízható boltból. Használt terméket pedig csak személyesen megtekintve, illetve kipróbálva. Ha valami nem stimmel a termékkel, akkor egyszerűen búcsú és nem vesztettél semmit.
Papír minta pedig innen letölthető:
Egy ilyet kitöltve mindenki békében élhet tovább... Ennyi... Ez persze nem menti meg a vevő pénzét, ha egy hónap után ki kell dobni a terméket, de pl. kivédi a lopás vádját, amiért ma már ülni is lehet.
Ha ez jogszabály, akkor nyilván le van írva.
Én 4 órája keresem ezt a jogszabályt, de nem találtam meg.
Mivel a neten is csak megválaszolatlan kérdések vannak,
Megkérlek, linkeld be egy hivatalos oldalról ezt az általad jogszabálynak nevezett szöveget.
Márcsak azért is érdekelne, mert ellenpéldákat viszont szép számmal lehet találni.
- Jogi rés lenne és hagyná meggazdagodni az ebben a formában árusítókat?
Teljesen mindegy, hogy valaki azt gondolja, hogy Ő magánszemélyként értékesít, ha meghaladja a kereskedelmi mennyiséget.
A lényeg a lényeg! Szívességet kérek! Linkeld nekem a hivatalos ide vonatkozó törvénymódosítást, ami ezt így ebben a formában kimondja! Lehetőleg ne fórumot, ahol a Mr.Justice kamuuser válaszol...
Eltelt 5 év és nem sikerült belinkelni? :)))
Kamu volt az egész duma !
Nem is volt és ma sincs az említett EU jogszabály!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!