Milyen esetben adómentes a legális jövedelem?
Eddig egyetlen paragrafust találtam:
"Az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo tv.) módosításáról szóló 2017. évi CLXI. törvény 2017. november 24-étől módosította az egyszerűsített foglalkoztatásból származó adómentes napi jövedelem összegét, azaz a mentesített keretösszeget.
[...]
Az Efo tv. 9. § (2) bekezdése alapján a magánszemélynek nem kell jövedelmet megállapítania és személyi jövedelemadó bevallást benyújtania, ha az egyszerűsített foglalkoztatásból származó bevétele a mentesített keretösszeget nem haladja meg."
Kérdésem:
alkalmi munkából befolyó összeg esetén ha nincs nyoma -még ha adómentesnek számítana is-, adott ügymenetben az ilyen jövedelemmel rendelkező személy hivatalosan munkanélkülinek, avagy alkalmi munkából élőnek számít?
Számíthat-e NAV általi kivizsgálásra, szankcióra az illető, amennyiben mások által is kikövetkeztethetően a havi bevétele nem éri el a minimálbért?
Adott ügymenetben hátránynak számíthat az ilyen jövedelem, támadható-e? Pl ha ilyen jövedelmű személy egy háztartásban él másokkal, akkor vajon a jog értelmében ő "nem járult hozzá" a közös költségekhez annak ellenére, hogy a gyakorlatban valójában hozzájárult?
Azaz állíthatnak-e ilyen a vele egy háztartásban élők, vagy más háztartásban élő de rokon személyek? (Pl ha nem hiszik el, hogy volt és van alkalmi jövedelme.)
Semmilyen jövedelem nem adómentes. Csak eltérő az adózás mértéke. Elvben tehát minden jövedelme adóköteles, be kell vallani. Mivel sok millió ember sokféle tevékenységet végez, és mivel az ellenőrzés akkor is tökéletlen, ha profik csinálják, ezért mindig van a hatóság által nem ismert jövedelem. A nagyon tökéletlen hatóság esetén sokkal több. Ha ezt nem vallják be, adót akkor is kéne fizetni, de erről nincs tudomása a hatóságnak. Ezért nem is büntethet. Ha lesz tudomása, büntethet.
Hogy megteszi-e? Attól függ, megéri-e neki.
Nézzük egy példán, kis számokkal, hogy egyszerű legyen. Van 1000 embernek jövedelme. A hatóság sejti, de nem tudja pontosan. Nyolcszázan bevallják, ők tehát letudva. A kétszázból 20-nak nagyon nagy a jövedelme, 20-nak nagy, 20-nak közepes, a többinek kicsi. Ezt se tudják, de sejtik. Egy ember felkutatása, a pénz bevasalása egy hét, tehát évente 52-t tudnak megadóztatni. Mit gondolsz mit tesznek? Találnak 100 csórót, fejenként százezerrel, ez tízmillió, amiből beszednek durván másfél milliót. És csak a felére lesz idő. Ám ha találnak egy nagyon nagy jövedelműt, mondjuk egy milliárdosat, abból bejön 150 millió. Na mit gondolsz, mit tesznek? Mert bevételi terv az van ám, és baj lesz, ha nem teljesül. Hát így működik.
Köszönöm válaszod, de mivel csak egyetlen szempontot vettél figyelembe, nevezetesen a jövedelem mértékét, ezért nem teljesen karcmentes a logikád.
Ugyanis ha egy ügymenetet befolyásol, hogy munkanélküli-e jogilag az illető, avagy alkalmi munkából él, akkor ha a gyakorlatban kisjövedelmű az illető (de nincs nyoma papíron ennek), az esetben szerintem számítHAT, hogy esetleg valamelyik peres fél kérvényezi a jövedelem kivizsgálását.
Kérdésem arra vonatkozik, hogy van-e alapja hazudni rokon részéről olyat, hogy az illető munkanélküli, és nem pedig alkalmi munkából élő személy?
Másik kérdésem, hogy ha egyszer hivatalos infóm van arról, hogy léteznek legálisan adómentes jövedelmek -pl ld idézetem-, akkor mégis hogyan értendő a válaszod azon része, amely ellentmond ennek? Szeretnélek érteni.
Egyszerűsített foglalkozás esetén van egy napi keretösszeg, amit ha nem haladsz meg, akkor azután nem kell adót fizetned. Ez elő van írva, hogy mennyi a keretösszeg. Ez így van. Ha meghaladod a napi keretösszeget, akkor pedig a keretösszeg feletti jövedelem után kell adót fizetned.
Egyszerűsített foglalkoztatásnak pedig megvannak a feltételei, hogy egy évben, illetve egy adott hónapban hány napot dolgozhatsz így.
!.
Bocsánat, és mennyi az a napi összeg, amire még nem kell adót fizetni?
Nem kérdező, én egyetlen szempontot sem vettem figyelembe, én törvényt idéztem.
Egyébiránt jogod van minden adózási időszakban az adóhivataltól az előző éves jövedelmed után bevallást kérni (ők készítik). Ezt neked elküldik, ha egyetértesz, még válaszolnod sem kell, benyújtott adóbevallásnak minősül.
És abban biztos lehetsz, amilyen kedvezmények megilletnek, azt meg is kapod. Amit vitatsz, bizonyítanod kell, ám vedd figyelembe, elég jó jogászaik vannak. Viszont nem akarnak átverni, nem érdekük.
"Nem kérdező, én egyetlen szempontot sem vettem figyelembe, én törvényt idéztem."
Lennél kedves megadni a vonatkozó paragrafust? Előre is köszönöm.
Annál az adótörvények kissé bonyolultabbak. Nincs egy paragrafus, sok paragrafus van. És ráadásul ki kell választanod a felsorolásuk közül egy esetet. Neked ez nem megy.
Ezért javasoltam, hogy készíttesd el a bevallásodat az adóhivatallal. Erre találták ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!