Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Domain nevek elperlése?

Domain nevek elperlése?

Figyelt kérdés

Most jelenleg az a helyzet hogy ha valaki rendelkezik akát 15éve egy budapizzamester.com domain címmel mert pl gasztro blogger vagy bármi, ha valaki bejegyzeztetné védjegy oltalom alá a buda pizza mestert kifejezést, a bíróság neki ítélné a domain címet. Sőt nem is kell védjegyeztetni, elég ha valaki nyit egy céget Buda Pizza Mester néven, pl egy pizzázót, akkor is per esetén neki ítlik.


Szerintetek ezt nem kellene szabályozni?

Pl ha a domain név előbb letz regisztrálva mint a védjegy vagy a cég, (mondjuk legalább 1 éve) akkor ne lehessen elperelni.


Egy másik kérdés ehhez kapcsolódóan, ugye a példában .com volt, 90% hogy külföldön lett regisztrálva. Milyen alapon kötelezheti így a bíróság a domain átadását ha tényleg külföldi volt a domain register cég ahol emberünk rrgisztrálta? Mert szerintem így Magyarországi bíróság nem dönthet a domain sorsáról, max a külföldi.


2018. aug. 30. 13:17
 1/4 A kérdező kommentje:
Elírásokért bocsi, telefon :)
2018. aug. 30. 13:19
 2/4 anonim ***** válasza:

Magyarországon úgy tudom hogy csak a .hu domain neveket perelheti el. Ha egyáltalán igazat adnak neki a bíróságon mert semmi nem garantálja hogy az új követelőnek adnak igazat. A .com-nál már nemzetközileg is problémás az ügy. Az a nyerő aki hamarabb bejegyeztette. A népszerűbb domain nevekért rengeteg pénz kérnek el mert még ugyanolyan cégnévvel vagy levédetett névvel se lehet őket elvenni (esetleg ha dollár millióid vannak akkor lehet esély de ekkor már olcsóbb megvenni). Védjegyeztethetsz egy nevet de ha jön valaki aki már hamarabb kitalálta ugyanazt az elnevezést akkor perelhet akár sikerrel de lehet hogy be se jegyzik.

Ezért érdemes kitalálni új neveket és alaposan átnézni az internetet hogy létezik-e már hasonló vagy ugyanolyan név. Akkor te vagy abban az első ha bizonyítani is tudod elsőségedet. Sokan csak "ellopnak" egy nevet még úgy is hogy tudják valaki már kitalálta. Vagy kitalálnak egy nevet de nem néznek utána az interneten hogy valaki már használja-e. A végén csodálkoznak ha először érkezik egy felszólító levél és utána már az értesítő a per megindításáról.

Pl esetünkben a pizzázó neve lehetne Gengszter Pizzéria. Úgy láttam hogy nincs még ilyen. A cégnév Gengszter Pizzéria Bt/Kft és a domain gengszterpizza.hu vagy gengszter.hu amik úgy látom hogy szabadok.

2018. aug. 30. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

De most kb ugyanazt írtad le mint én :D


Amúgy ez egy ilyen véleményes kérdés, hogy jó-e a mai rendszer. Szerintem amúgy nem, röhejes hogy bárki így elveheti más domain címét. Még ha csak a .hu-s címeket is, akkor is. De én láttam már .net-es cím elperlését, és az sem "magyar" szerintem :D

2018. aug. 30. 16:30
 4/4 anonim ***** válasza:

Nem teljesen ugyanazt. Nem említetted hogy Magyaroszágon csak a .hu domainnel kapcsolatban érdemes megpróbálni pert indítani. Az sincs benne hogy akkor se biztos hogy neki ítélik a .hu címet ha a cégneve ugyanaz vagy bejegyeztette mint márkanévként. Mert volt már ilyenre példa hogy valaki próbálta elvenni a .hu végződésű nevet és nem tudta. A legismertebb ilyen eset a google.hu ami sokáig google.co.hu címről volt elérhető mert egy nyerészkedni vágyó személy korábban bejegyeztette magának a google.hu domaint. Végül megegyeztek és a google tulajdonába került a google.hu domain. De tudok kisebb példákat arra is hogy magyar cég el tudott perelni domain nevet a korábbi tulajdonosától.

Te azt írtad hogy a .com címet nekiítélheti a magyar bíróság egy másik cégnek. Ilyen nincs. Perelni lehet bárkit bármire. Akkor is ha a per megnyerésére 0 az esély.


A domain név szerintem normális esetben jól van úgy hogy azé aki előbb bejegyzi. Ez a véleményem.

Esetleg olyan esetekben lehessen megtámadni a domain név tulajdonosát ha aljas érdekből jegyeztette be a saját nevére. Például hogy direkt valamilyen üzleti vagy más természetű hátrányt okozzon egy másik cégnek vagy személynek vagy csak irreálisan nagy hasznon reményében vette meg arra számítva hogy egy bizonyos cég vagy személy meg akarná venni. Ha jól tudom akkor ilyen indokkal is lehet perelni a rosszhiszemű domain tulajdonost és akár nyerni is.

Ez cégnevek vagy márkanevek vagy terméknevek esetén is működhet.

2018. aug. 30. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!