Munkáltató a közjegyzői fizetési meghagyásra 15 napon belül nem mondott ellent nem is reagált-indulhat a végrehajtás?
Jegyzői fizetési meghagyást küldettem a munkáltatómnak elmaradt bér miatt. Erre 15 napja lett volna reagálni, ellentmondani. Nem tette, nem is reagált.
De ezzel nem lőtt hatalmas öngólt? Azzal hogy nem is reagált, azzal önmagát nyírta ki mert a jegyző jogosnak ítélte a kérésem, a követelés végrehajthatóvá válik.
És be fogják rajta vasalni a követelt összeget is + a jegyzői díjat is + a végrehajtói díjat is.
10 ftból csinált a cég 30 ft tartozást.
Ha a végrehajtó nem tudja végrehajtani az összeget, akkor indul a felszámolási eljárás és a kényszertörlése a cégnek.
De vajon ezt a cégnél nem tudják? belemenni ebbe 160,000 ft kedvéért?
Én a Munkaügyi Bírósághoz fordultam volna, mert az kezdeményezheti a cég felszámolását és a kártalanításodat.
Nekem károsultként 3-ik éve húzódik a végrehajtás, igaz nem munkaügyben.
Igen, mivel nem mondott ellent, így a fizetési meghagyás jogerős, megindíthatod a végrehajtást. Ezt a közjegyzőnél kell kérelmezni, 5 ezer forint, ha jól emlékszem. Aztán pedig majd a végrehajtónak is kell előleget fizetned.
Ezeket a költségeket is (mint ahogy az fmh-kérelem benyújtásakor fizetett x Ft-ot is) be fogják hajtani a munkáltatódon, ha van miből.
De úgy működik, hogy ha nem tudják egy összegben behajtani (elvileg elképzelhető, hogy a munkáltatód az első végrehajtói felszólításra kicsengeti a teljes összeget; vagy ha nem, akkor leemeli a vh a cég számlájáról, ha van rajta annyi pénz); szóval ha így nem lehetséges a teljes követelés behajtása, akkor részletekben inkasszál a vh, és azokból a részösszegekből először a vh-i költségeket fogják rendezni, és csak azután utalnak majd neked is.
Nem mellesleg a vh-költség baromi magas, majd fogod látni a kiküldött értesítésen. Szóval a munkáltatód tényleg vagy nem tudta, hogy milyen következményekkel jár, ha nem mond ellent, vagy nem érdekli, hogy mennyibe fog fájni neki ez a dolog.
Remélem, akkor a rokon indított egy újabb pert is a munkaügyi bíróságon. :D
Azonnalival (azaz rendkívülivel) csak indokolt esetben lehet felmondani, és a felmondásba bele kell foglalni az indoklást. Amennyiben ezt a másik fél vitatja (egy kamu indok meg ilyen, ugyebár), akkor a mü. bíróságon indított perben az indoklás valószerűségét a munkáltatónak bizonyítania kell, márpedig valószínűleg nem fogja tudni...
Egyébként meg persze, vannak ilyenek is, ezért is írtam, hogy "jó eséllyel". Sőt, még perindítás sem kell hozzá, elég, ha pl. valaki okosabb, mint a főnök. :D
"Ha a végrehajtó nem tudja végrehajtani az összeget, akkor indul a felszámolási eljárás és a kényszertörlése a cégnek."
Felszámolási eljárást annak kell kezdeményeznie, akinek a cég tartozik, tehát a hitelezőnek. Munkabér tartozás esetén hitelező a dolgozó is. Minimálisan 200 ezer forintnyi tőketartozás kell hozzá, hogy felszámolást lehessen indítani. Legalábbis az én perem idején még ennyi volt. Nem tudom, hogy ez változott-e.
A felszámolás egy hosszabb folyamat, ha annyira flúgos a cég, hogy hagyja eddig fajulni a dolgokat. A felszámolás folyamatában a dolgozók az elsők, tehát a bérek kifizetése, minden más csak utána. Ha nincs vagyon, a béreket a bérgarancia alap "finanszírozza" meg. Tehát dolgozó pénz nélkül még akkor sem távozhat, ha a cégnek nincs semmilyen vagyona.
Nekem 80 ezer körül tartozott a cégem, belekényszerített, hogy felmondjak (mocskos dolgai voltak velem szemben). Viszont beleállt egy pereskedésbe, ahelyett, hogy megfizette volna. Én nem közjegyzőhöz mentem, mert az elmaradt béremen kívül egyéb járandóságot, valamint sérelmi díjat is akartam.
110 ezer forintomba fájt az ügyvéd, de 1,5 millióval "távoztam". :)
Ennek kb. a felét úgy ítélte meg a bíróság, hogy munkajogilag jár, a másik felét pedig erkölcsi kártérítésként kaptam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!