Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha motoron sisakkamerát...

Ha motoron sisakkamerát szeretnék használni, milyen felelősségeim és jogaim vannak ezzel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Elsősorban hozzáértő személyek válaszára vagyok kíváncsi, mert laikus vélemények csak összezavartak eddig, amikor próbáltam utánanézni.


Úgy en bloc is, illetve úgy is, hogy esetleg darabokat youtube-ra szeretnék feltölteni (vicces, megmosolyogtató, elgondolkodtató, rémisztő stb), ahol esetleg látszanak a rendszámok, netán egy-egy arc is (van egy csomó ilyen magyar videó interneten itt-ott), illetve baleset utáni bizonyítékként való felhasználásnál felmerülő dolgok is érdekelnének (például olvastam olyat, hogy visszaperelhet a másik fél személyiségi jogok sértése miatt, ha ilyennel bizonyítom a vétlenségem, ami furának tűnik).


Amit eddig találtam:

"2013 V. torveny PTk: - 2:48. § [A képmáshoz és a hangfelvételhez való jog]


(1) Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges.


(2) Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén."


Itt a (2)-es mit takar pontosan?


Köszönöm a segítséget!



2018. jún. 15. 10:25
 1/3 anonim ***** válasza:

"Itt a (2)-es mit takar pontosan?"


Tömegfelvétel: akkor számít egy fotó tömegfelvételnek, ha eleve sok ember szerepel a képen/videón és nincs közülük senki sem külön kiemelve/ráközelítve.

Nyilvános közéleti szereplés: ld. politikusok, celebek, sztárok szereplése stb.


Alapvetően közterületen tkp. bármit le lehet fotózni/videózni - magán célra, hiszen amit nem teszel közzé sehol annak létezéséről senki más nem tud.


Rendszámot csak olyan esetben nem szabad közzétenni, ha valamilyen szabálytalanság szerepel a felvételen. Egyébként pl. ami csak úgy belekerül vagy ha valamilyen pozitív történetet örökítesz meg nem hiszem hogy nagyon problémás ha látszik (alapvetően a rendszámokat látod az utcán is - másrészt csak valakihez hozzárendelve számít "személyes" adatnak, önmagában nyilvános).


Arc: ami nem célirányosan van felvéve szintén nem probléma (pl. a felvétel szélén véletlenül belekerül valaki), viszont ha közelről, felismerhetően látszik valaki, az már hozzájárulás-köteles. Ellenkező esetben jogosan perelhetnek.


Ami viszont nagyon fontos: Ha esetleg Ausztriában járnál, nehogy használd, ott kifejezetten tiltják a fedélzeti kamerát!!!


Amúgy válaszoljanak mások is.

2018. jún. 15. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 veterán vas ***** válasza:
25%
Az egyik örök kérdés újra terítéken: "mijjen jogon láccik a rencámom vazze?" :D
2018. jún. 15. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Röcsögei Péter válasza:
Én csak kerékpározom, nem motorozom, de többször akartak már móresre tanítani autósok, pedig görcsösen a szabályokat követem. Szimplán gyűlölik a másmilyet. Mindig megy a kamerám. Ha én fizetek 120 ezer bírságot a személyiségi jogok megsértéséért, ő meg 2 év börtönt kap, mert majdnem megölt, én havi díjban is befizetném a pénzeket, ha ezek a rács mögé kerülnének mind. Nem goprom van, hanem ionom, azok olyanok, mint egy zseblámpa, nem száll ki megverni a pirosnál senki. Ez tudom, nem a reklám helye.
2018. júl. 13. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!