Ha édesapámmal nem egy helyen élünk, ettől függetlenül kap utánam családi pótlékot?
Próbálom röviden vázolni a helyzetemet:
Idén érettségizem, orvosira szeretnék menni.
Az apukámmal és annak új családjával élek. Egész eddig minden "rendben" (nem, nem volt rendben...) volt, kitűnő tanuló vagyok, versenyeredményekkel és hetedik osztálytól kezdődőden orvosi egyetemre készülök. Apu mindig dicsekedett is velem a munkatársainak szóval nem is értem, most miért van ebből konfliktus. Februárban volt a felvételi jelentkezés határideje, és előtte egy héttel nevelőanyám kijelentette, hogy nem mehetek egyetemre, mert akkor nem marad a másik két gyerekre (akik a saját gyerekei) elég pénz. Nos, ez azért nem igaz, mert apu közel 600 ezret keres Ausztriában, nevelőanyám meg 130 körül idehaza. Középiskolában is kollégista voltam, havi 6 ezret kaptam utazásra és 5napi regeli-ebéd-vacsorára (a 6 ezerből 3000 forint volt oda-vissza az utam, tehát 3000-ből oldottam meg 15 étkezést, szóval nincsenek nagy igényeim). Ha a 6 ezret felszorzom 4-el,24 ezret költöttek rám egy hónapban. Szeptembertől havi 30-at kellene, mert anyukám is támogatna, így tudnám fizetni a kolit, stb. Arról nem is beszélve, hogy a 11 éves öcsém, aki számítógépfüggő, kettes tanuló, most kapott 75 ezerért kiskutyát, születésnapjára pedig Iphone 7-et fog kapni. Én az összes ruhámat évek óta magamnak veszem, mert nyáron melózok, sőt, nem csak a ruhákat, hanem a tanszereket is, mert idén arra sem voltak hajlandóak pénzt adni, hogy füzeteket vegyek magamnak.
De nevelőanyám erre nem hajlandó, nem engedi édesapámnak, aki meg egy papucs, és neki ad igazat. Azt mondta, hogy akkor mehetek egyetemre ha nyakamba veszem a diákhitelt.
Viszont van egy bökkenő: mivel apu jól keres, így közel sem biztos, hogy kapok kollégiumot, így albérletben kellene laknom.
Viszont azt meg nem futja a diákhitel sem egy hónapban...
Utánanéztem, és apu kb 50 ezer forintnak megfelelő eurót kap utánam havonta (bár most elvileg csökkentettek rajta), és 18 éves koromtól szülői engedélytől függetlenül kérhetem a saját számlámra. Igen tudom, ez egy szemét húzás, de sosem támogattak semmiben (a havi 24 ezertől eltekintve), 12 éves koromig a nagyanyám nevelt, mert apám sem volt rám kíváncsi, sosem jöttek el egyetlen iskolai rendezvényre sem, 14 évesen magam döntöttem úgy hogy kollégiumba megyek, mert nem bírtam otthon. Ez sem érdekelte őket, szerintük tinédzser hiszti volt.
Szívem szerint kéretném a saját számlámra, de apumat sem akarom megszívatni, mert bár nem az én oldalamon van, akkor is szeretem.
A másik megoldás az, hogy nagymamámékhoz visszaköltözöm papíron vidékre, mivel mama minimálbérért dolgozik, papa pedig rokkantnyugdíjas, így biztosan kapnék kollégiumot, és tudnék orvosin tanulni. A kérdés csak az, hogy ettől függetlenül járna-e apukámnak utánam a családi pótlék,illetve megmaradnának-e a nagycsaládos (3 gyermekes) kedvezmények? Nem akarok vele kiszúrni...Viszont nem a semmiért tanultam ennyit a gimis 5évem alatt, és elfogadhatatlan tartom, hogy most közölték, hogy nem lehet szó egyetemről, mikor már túl vagyok az emelt, felvételinek számító érettségiken, és ezek alapján 99%-os eséllyel felvennének szeptemberben.
Ha ezt korábban tudom, akkor nem gürcölök ennyit.
Szerintetek?
Ez sajnos nem kivételes helyzet, sokan vannak hasonló cipőben. És a legsajnálatosabb, hogy itt mindig keveredik a racionalitás az érzelmi szál és az önzés. Attól függően ki milyen természetű, amit befolyásolni nincs módodban.
Éppen ezért ilyen dolgokban még a tanácsadás is rendkívül veszélyes, mert a kényessége miatt sokkal több körülményt kéne vizsgálni (meg nm is tartozik minden a nyilvánosságra).
Nevelőanyád kiszámított önzésével nem fogsz tudni mit kezdeni.
Apáddal beszélhetsz, elé tárhatod azokat az összehasonlításokat (és még többet), amit itt is közöltél a kutyától kezdve és a többit. Fontos: nem kérni kell, hanem érvelni. A gyerek kér, vagy teljesítik, vagy nem. A felnőtt tárgyal, sikere a képességeitől függ. Szóval feltárod a helyzeted, a tanuláshoz való minimális szükségleteidet és véleményt, a jövőre vonatkozó választ vársz. Azt rezzenéstelenül tudomásul veszed.
Ha a válasz számodra kielégítő, akkor már csak a későbbi odafigyelés szükséges, mert a dolgok változhatnak.
Ha a válasz számodra kedvezőtlen, akkor magaddal kell tárgyalnod. A racionális éned az érzelmi éneddel. A szülőnek vannak kötelességei minden helyzetben. Lehet, hogy nem tudja teljesíteni, de attól azok még vannak. Ha azonban külső erő (állam) támogatja ebben az egy más eset. Fontosak a fogalmak. A támogatást te kapod! Nem a szülő! Csak a sajátos helyzet folytán a szülő intézi. Elvileg ellenőrzik is, hogy valóban te kapod-e! Alapvetően téves nézet tehát és nem érzelmi kérdés, hogy mi történik a támogatásoddal. Ha nem kapod meg, követelheted. Ennek formájától függ a kapcsolat minősége. Csak vedd figyelembe: az egyik oldal minősége olyan, hogy nem adják át neked, amit te kapsz rajta keresztül. ÉS ekkor csak egy verzió van: ő használja fel, mindegy mire. Ez jogilag csalás akkor is, ha más a vélekedés róla. Röviden: élnék a jogommal és intézkednék minden külön értesítés nélkül a számlámra íratásról. Az ezért való megharagudás mindössze érzelmi zsarolás, de ezt csak kívülálló képes felmérni, hiszen akit így zsarolnak, éppen az érzelmeire hatnak.
Ne fogadd el egy az egyben, amit írtam. Gondold végig saját helyzeted részletes összevetésével. És azért tudd: minden emberi cselekvést az érdek motivál. Ez természettörvény. Legfeljebb nem mindenki ismeri fel helyesen saját érdekeit, mert befolyásolják. És esetleg letagadja mások felé a sajátját.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!