Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi az a szülőtartás és a...

Mi az a szülőtartás és a rokontartás? Mikor és ki kötelezhető erre? Ha valakivel több éve nem tartom a kapcsolatot, akkor ott milyen törvények vannak?

Figyelt kérdés

Közeli vagy távoli rokonok számítanak ilyenkor? Illetve ha örökbefogadott lennék vagy mondjuk egy mostohaapám lenne, akkor mi lenne a szitu? Ha nem tudják, hogy hogyan élek, akkor is követelhetnek tőlem ilyeneket?

Még tanulok, mellette diákmelózok és csak tegnap láttam egy kérdést, ahol volt ez a két törvény (?) és szeretném tudni, hogy mik ezek és ilyen esetekben mik a lehetőségek. Előre is nagyon köszönöm a normális válaszokat!



2018. máj. 21. 10:58
 1/5 anonim ***** válasza:
86%

Már kiírtad ezt a kérdést és csomóan meg is válaszolták neked.

Tudjuk, hogy Londonban élsz egy padlásszobában és a mostohaapád utál téged és perrel fenyeget.

Ha ennyire aggaszt a dolog javaslom, hogy ne ide írj 2 óránként hanem holnap hívj fel egy illetékes szervet ez ügyben, aki hiteles infót tud adni.

2018. máj. 21. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Éppen azt a kérdést olvastam és emiatt írtam ki ezt a kérdést.
2018. máj. 21. 11:06
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

XIII. CÍM

A ROKONTARTÁS

XX. Fejezet

A rokontartás közös szabályai

4:194. § [A rokontartásra való jogosultság]


(1) Rokonaival szemben az jogosult tartásra, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani, és akinek tartásra kötelezhető házastársa, volt házastársa vagy volt élettársa nincs.


(2) Érdemtelen a tartásra az a nagykorú, aki a tartásra kötelezettel vagy vele együtt élő hozzátartozójával szemben olyan súlyosan kifogásolható magatartást tanúsít vagy olyan életvitelt folytat, amely miatt tartása a kötelezettől - figyelemmel a jogosult és a kötelezett kapcsolatának jellegére és a kötelezett magatartására is - nem várható el.


(3) Ha a szülő a tartási, gondozási és nevelési kötelezettségének eleget tett, a gyermek a vele szemben tanúsított kirívóan súlyos magatartás esetén hivatkozhat a szülő érdemtelenségére.


4:195. § [A tartási képesség]


Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, nem köteles mást eltartani, aki ezáltal saját szükséges tartását vagy a tartás sorrendjében a jogosultat megelőző személy tartását veszélyeztetné.


4:196. § [A tartásra kötelezettek köre és a tartási kötelezettség sorrendje]


(1) A tartási kötelezettség - ha e törvény eltérően nem rendelkezik - az egyenesági rokonokat terheli egymással szemben.


(2) * Tartási kötelezettsége áll fenn elsősorban a szülőnek a gyermekével és a nagykorú gyermeknek a rászoruló szülőjével szemben.


(3) Ha a tartásra jogosult gyermeknek tartásra kötelezhető szülője nincs, eltartása távolabbi felmenőire hárul.


(4) Ha a tartásra jogosultnak nincs gyermeke, távolabbi leszármazói kötelesek őt eltartani.


(5) A tartásra jogosulthoz a leszármazás rendjében közelebb álló rokon tartási kötelezettsége a távolabbi rokonét megelőzi.


(6) A tartásra szoruló személy nem érvényesíthet tartási igényt rokonával szemben arra hivatkozva, hogy tartási jogosultságát érdemtelensége miatt a tartás sorrendjében közelebb álló rokonával szemben nem érvényesíthetné.


4:197. § [A testvértartás]


Azt a kiskorút, akinek tartásra kötelezhető egyenesági rokona nincs, nagykorú testvére köteles eltartani, feltéve, hogy ezt saját maga, házastársa, élettársa és tartásra rászoruló egyenesági rokonai szükséges tartásának veszélyeztetése nélkül képes teljesíteni.


4:198. § [A mostohagyermek tartása]


(1) A házastárs köteles háztartásában eltartani a vele együtt élő házastársának olyan, tartásra szoruló kiskorú gyermekét (a továbbiakban: mostohagyermek), akit házastársa az ő beleegyezésével hozott a közös háztartásba.


(2) A mostohaszülő tartási kötelezettsége nem érinti a vér szerinti szülő tartásdíj-fizetési kötelezettségét.


4:199. § [A mostohaszülő és a nevelőszülő tartása]


(1) A mostohagyermek a tartásra szoruló mostohaszülőjét akkor köteles eltartani, ha a mostohaszülő az ő eltartásáról hosszabb időn át gondoskodott.


(2) Az (1) bekezdésben foglalt feltételekkel köteles eltartani a nevelt gyermek azt a személyt, aki róla saját háztartásában hosszabb időn át ellenszolgáltatás nélkül gondoskodott, és nem vér szerinti-, örökbefogadó- vagy mostohaszülője (a továbbiakban: nevelőszülő).


4:200. § [A tartásra jogosultság sorrendje a vér szerinti és a tényleges családi kapcsolatokban]


Tartásra jogosult


a) a vér szerinti gyermek, a mostoha- és a nevelt gyermek egy sorban; illetve


b) a vér szerinti szülő és - ha a jogi feltételek egyébként fennállnak - a mostohaszülő és a nevelőszülő egy sorban.


4:201. § [A tartási kötelezettség megoszlása]


(1) Több egy sorban kötelezett között a tartási kötelezettség a kereseti, jövedelmi, vagyoni viszonyaik és teljesítőképességük arányában oszlik meg.


(2) Ha a tartásra köteles személy a tartás alól mentesül, a rá eső tartás a vele egy sorban álló kötelezettekre, ilyen személyek hiányában a sorban utánuk következő kötelezettekre hárul.


(3) Annak a tartásra kötelezettnek a javára, aki a tartásra jogosultat személyesen gondozza, az ezzel járó tevékenységet és egyéb terhet a tartási kötelezettség meghatározásánál figyelembe kell venni.


4:202. § [A tartásra való jogosultság sorrendje]


Ha valaki több jogosult eltartására köteles és mindegyiket nem képes eltartani, a jogosultság sorrendjében


a) a kiskorú gyermek a nagykorú gyermeket;


b) a gyermek a házastársat, a volt házastársat és a volt élettársat;


c) a házastárs, a volt házastárs és a volt élettárs - egymással egy sorban - a szülőt;


d) a szülők - egymással egy sorban - a többi rokont; és


e) a többi rokon közül a leszármazó a felmenőt és a leszármazás rendjében a közelebbi rokon a távolabbit megelőzi.


4:203. § [Eltérés a sorrendtől]


A bíróság kérelemre, indokolt esetben a tartásra való jogosultság és a tartási kötelezettség sorrendjétől eltérhet.


4:204. § [A tartás mértékének és módjának meghatározása]


A tartás mértékére és módjára vonatkozóan elsősorban a jogosult és a kötelezett megállapodása az irányadó. Megállapodás hiányában a jogosult a tartás bírósági meghatározását kérheti.

2018. máj. 21. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
92%
Ahogyan oda is írták, nem fogják tőle követelni a szülőtartást, mivel nem áll úgy anyagilag. Ha tényleg érdekel ez a törvény, szerintem inkább olvasd el, vagy olvass róla, minthogy itt kapj hamis infókat.
2018. máj. 21. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
47%
Az összes tartásdíjat el kéne törölni, mert élősködés. A gyerektartás is (különösen ha a nő a férfi akarata ellenére szülte meg a gyereket).
2018. jún. 5. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!