Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi számít hirtelen felindulásb...

Mi számít hirtelen felindulásból elkövetett emberölésnek?

Figyelt kérdés

Olvastam egy külföldi esetről, ahol egy srác megerőszakolt egy lányt, a lány pedig felhívta a bátyját aki autóba ült és agyonverte az elkövetőt.

Nálunk ez mennyire komoly büntetést érdemelne? Ez hirtelen felindulásból elkövetett emberölésnek minősül? A "hirtelen felindulás" jelen esetben enyhítő körülmény lenne?


2018. máj. 7. 00:18
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Erős felindulásban elkövetett emberölés a neve. 2-8 évig tartó szabadságvesztéssel jár.
2018. máj. 7. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
76%
Az ilyet szvsz nem kéne büntetni, jól tette a báty.
2018. máj. 7. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
81%

Nálunk sincs pontosan meghatározva, mi a hirtelen felindulás, de a magyar bíróságok igyekeznek minden enyhítő körülményt elvenni, és a lehető legsúlyosabb büntetést kiszabni, tehát a fenti esetben biztosan előre megfontolt szándéknak minősítenék. Kizárólag a valódi bűnözőkkel elnézőek, tehát akik valóban bűnöző életmódot élnek és közveszélyesek, azoknak persze minden enyhítő körülmény, még a heti lottószámok is.


A szabatos kifejezés egyébként "erős felindulásból elkövetett emberölés", a definíció pedig: "Aki mást méltányolható okból származó erős felindulásban megöl, bűntettet követ el, és két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő."


Az erős felindulásnak méltányolható okból kell származnia, az elkövetőn kívül álló ok idézze elő és erkölcsileg menthetőnek kell lennie. Tehát pl. valaki épp most ölte meg a gyerekedet a szemed láttára, erre neked elborul az agyad, és felaprítod egy baltával. Azt, hogy mi tekinthető menthetőnek, méltányolhatónak, a társadalom erkölcsi nézetei, törvényes normái, esetleg egy adott társadalmi csoport speciális normái alapján dönthetjük el.


A cselekmény végrehajtásának rögtönösnek kell lennie. Ez azt jelenti, hogy az ölési szándék kialakulása és a cselekmény végrehajtása között nem szabad jelentős időköznek eltelni és a cselekmény végrehajtásának is az erős felindulás állapotában kell történni. Nem lehet rögtönös végrehajtásról beszélni, amikor az elkövetőben az ölés gondolata valóban a sértett magatartása következtében erkölcsileg menthető állapotában alakult ki, azonban ezt a szándékát az elkövető órákig, napokig érlelte magában és a bűncselekmény már nyugodt lelki állapotban követte el.

2018. máj. 7. 03:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!