Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Feljelenthetnek azért ha...

Feljelenthetnek azért ha valaki az én házam előtt esik el?

Figyelt kérdés
Anyám azt hiszi, hogyha valaki a mi házunk előtt csúszik el a hóban akkor feljelenthet minket, ami szerintem hülyeség. Ti mit gondoltok erről? Hogy szól erről a törvény?

2017. dec. 3. 12:09
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Fel.


Egy kollégám munka közben elcsúszott egy ház előtt, amelyhez tartozó járdaszakasz nem volt jégmentesítve. Munkahelyi baleseti kivizsgálás lett belőle, a TB minden forint kiadását megtérítette az ingatlan tulajdonosával. Természetesen, ha mezei civil csúszik el a házatok előtt, akkor is meg fog találni a hatóság. Akár az önkormányzat is. Természetesen, ha van szerződésed vmelyik takarító céggel, és az nem tartja be a szerződés rá eső részét, és bekövetkezik a baj, akkor ők a hunyók, nem az ingatlantulajdonos.


Van?

2017. dec. 3. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
98%
Anyádnak igaza van.
2017. dec. 3. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Annak a felelőssége a jégtelenítés, akinek a háza ott áll. Tehát ha a társasház, a társasházé, ha kertes ház, akkor a "rátok eső szakaszon" a tiétek.
2017. dec. 3. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
95%

Mennyi idős vagy, hogy nem tudod: a törvény nem a te "szerintem"-ed szerint működik?

Ha azért csúszik/esik el valaki, mert te nem tartod rendben a járdát, ha az illető dolgozik, fizetheted a táppénz és a keresete közötti kölönbséget, sőt, még 'nem vagyoni' kártérítést ("fájdalomdíj") is követelhet tőled!

2017. dec. 3. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
90%

► Annyiban igazad van, hogy nincs rá törvény. Ez az oka, hogy senki sem írta meg a vonatkozó törvény számát, címét; nem idézett belőle ide vonatkozó részt. Csak kijelentések vannak, jogszabályi hivatkozás nélkül.


► Erre vonatkozó törvény egyáltalán nincs, de van a helyi közutak kezelésének szakmai szabályairól szóló 5/2004. (I. 28.) GKM rendelet: [link] Persze, ezt is be kell tartani, ha nem is törvény.


Ebben szerepel, hogy

„3.2.2. A járda, a gyalogút, valamint a kerékpárút tisztántartása

a) A járda, a gyalogút, a kerékpárút, valamint a gyalog- és kerékpárút tisztítása során ügyelni kell arra, hogy azok burkolata ne rongálódjék meg.

b) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, az ingatlan tulajdonosának (kezelőjének, használójának) kell gondoskodnia az ingatlan előtti járdaszakasz (járda hiányában 1 m széles területsáv, illetve ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület), valamint a járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai tisztántartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok eltávolításáról.

c) A szórakozó, a vendéglátó és az elárusítóhelyek, üzletek előtti járdaszakaszt a nyitvatartás ideje alatt - a közútkezelő és a helyiséget használó eltérő megállapodásának hiányában - a használó köteles tisztántartani.

d) Ingatlanhoz nem csatlakozó burkolt járda, lépcső, lejtő, gyalogút, valamint a közcélú zöldterületeken átvezető és az ezek körüli burkolt gyalogutak és sétányok tisztántartásáról, hóeltakarításáról és síkosságmentesítéséről a helyi közút kezelője gondoskodik.”


► A GKM rendeletnek ez a része a hóeltakarítást és síkosságmentesítést csak a d) pontban írja elő; a közút kezelője részére, ingatlanhoz nem csatlakozó területeken.


► A „tisztántartás” fogalmát nem tartalmazza a rendelet. A hóeltakarítást bele lehet érteni, de a síkosságmentesítést nem feltétlenül.


► A 3.1 pontban ez szerepel:

„a helyi közutakat a közút kezelőjének közlekedésre alkalmas állapotban kell tartania;

- a közút kezelője a helyi közútnak a forgalombiztonságra veszélyes megrongálódását köteles haladéktalanul kijavítani, vagy a közút forgalmának biztonságát veszélyeztető helyzetet elhárítani;

- a közút kezelőjének a helyi közutakat tisztán kell tartania. (A közút tisztántartása magában foglalja a közút tisztítását - ideértve a hulladék eltávolítását is -, a közútról a hó eltakarítását, továbbá az út síkossága elleni védekezést.”


Itt van szó arról, hogy a tisztántartás magában foglalja a hó eltakarítását, továbbá az út síkossága elleni védekezést is. Igaz, a közút kezelője részére megszabott feladatként.


► Mivel a helyi közutak kezelői az önkormányzatok, és jónak látják egyértelműsíteni, hogy nem ők akarják elvégezni ezeket az ingatlanok előtti járdákon, így önkormányzati rendeletekben pontosítanak. Egyértelműen áthárítva a feladatot és felelősséget.

Ha a GKM rendeletben ez egyértelmű volna, akkor felesleges ismétlés lenne önkormányzati rendeltben ezzel foglalkozni.

Például, a kereső találati sorrendjében:

• a Pécsi Önkormányzat rendelete még a tisztántartás fogalmát is tartalmazza:

„Értelmező rendelkezések

3. § e) tisztántartás: az egyes ingatlanok valamint közterületek tisztítása, hó- és síkosságmentesítése, illetőleg por-, sár-, ürülék és gyom-, valamint rovar- és rágcsálómentesítése”

[link]

További találatok egy kis része:

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

és még sok találat...

De, például a környékünkön egyetlen településnek sincs erre vonatkozó önkormányzati rendelete.

2017. dec. 3. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
91%
Kamaszkorban mindenki azt hiszi, hogy az ősök hülyék, csak ők tudnak mindent olyan qrva jól. :-))
2017. dec. 3. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
0%

Ha pl. délelőtt 10 órakor fagyott le a k...szott járda, amikor Te - jó eséllyel - DOLGOZOL a munkahelyeden, akkor is felelős vagy?

Ha akkor esik el valaki a házad előtt?


A munkáltatód nem fog hazaengedni járdát takarítani!!!

2017. dec. 4. 06:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
92%
Fel kell szórni reggel zsenikém.
2017. dec. 4. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
10%

Mit akarsz felszórni, ha akkor még a száraz minden, te szerencsétlen?


Pont ez a lényeg: Nem vagy otthon, amikor történik a hóesés és a lefagyás.

2017. dec. 4. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 kovpet ***** válasza:
100%
Bíróság tárgyalja az ilyen eseteket, nem egy gép dönt. Nyilván figyelembe vesznek minden részletet, azt is, ha az ember képtelen lett volna takarítani, mert akkor kezdess esni, amikor ő dolgozott és nem volt előjele.
2017. dec. 4. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!