Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Számít hogy egy törvényt egy...

Számít hogy egy törvényt egy miniszter rendelet formájában hozzá vagy a parlament fogadja el törvényként?

Figyelt kérdés

Tegyük fel hogy a földművelésügyi miniszter csökkenti a birtokolható földek nagyságát 150 hektárra.

Rendeletet úgy hozhat, hogy az nem megy szembe más törvénnyel. Tegyük fel hogy ez nem megy szembe semmivel ( nem néztem utána, így lehet hogy a valóságban szembemegy, de ez csak példa ).

Ezek után számít hogy most ezt megszavazza az országgyűlés vagy csupán rendeletben szabályozzák?


2017. nov. 22. 07:37
 1/2 anonim ***** válasza:

Előszr is a fogalmakat tegyük tisztába.

A törvény az törvény. Csak az országgyüllés alkothat törvényt.

a miniszteri rendelet az rendelet és nem törvény.(ettől függetlenül be kell tartani)

A matgasab szintű a törvény ezzel nem mehet szembe a rendelet, tehát ha egy adott törvény megváltozik úgy, hogy az ütközik a miniszteri rendelettel az a rendelet hatályát veszti.

2017. nov. 22. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nagyon ritkán fordul elő ellentmondás. Ugyanis, a jogszabályalkotás egyik lépése, hogy szakemberek átvizsgálják a változtatás által érintett jogszabályokat. Sőt! Nem csak a magyar jogszabályokkal vetik össze, hanem az EU-s szabályzással és egyéb két-, vagy többoldalú nemzetközi megállapodással, szerződéssel stb. is. Felhívják a figyelmet az ütközésekre, és a jogalkotó megteszi a szükséges lépéseket.

Ha mégis előfordul ellentmondás, tisztázatlan helyzet, akkor arra jogalkalmazók, érintettek felhívják a figyelmet, és a jogszabályalkotók kijavítják.


Vagy, például, az Alkotmánybíróság, vagy Kúria megsemmisíti az ellentmondó alacsonyabb szintű jogszabályt.

Ilyen volt, és elég sok internetes hír is fogalakozott vele, mikor kormányrendelet szabta meg a kedvtelésből tartott állatokkal kapcsolatos tartási feltételeket. (Például, egy ingatlanon hány kutya lehet.) Nagyon sok önkormányzati rendelet eltérő elvű volt és ellentmondott a kormányrendeletnek. Sok önkormányzat nem volt hajlandó visszavonni, módosítani a rendeletét. Ekkor az Alkotmánybíróság kezdte semmissé nyilvánítani a meg nem felelő önkormányzati rendeleteket, majd amikor már elegendő példamutatás volt, a megsemmisítések folytatását átadták a Kúriának.

Kisebb mértékben, de a haszonállat tartással kapcsolatban is ez történt. Tapasztalva a korábbiakat, az FVM rendelet tartalmazta is, hogy önkormányzati rendelet nem térhet el, nem szabályozhat másképp. (Bár ennek természetesnek kéne lennie.) E témában kevesebb önkormányzati rendeletet kellett az Alkotmánybíróságnak megsemmisítenie. Később, módosítással kikerült, és ma már nincs az FVM rendeletben a fenti kitétel.

2017. nov. 22. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!