Amikor az egyik szülő meghal, akkor a másik ugye haszonélvezeti jogot kap a közös tulajdonokra?
A felnőtt gyerekeiktől függetlenül biztos. És a gyerekeiknek meg valahogyan járni fog az anyai rész az örökségből.
De hogyan? Biztos csak a másik szülő halála után.
1. Teljesen mindegy, hogy melyik szülö hal meg elöbb (az anya vagy az apa), a másiknak jár a haszonélvezeti jog.
2. A halálozás után a gyerekek megöröklik a halott fél vagyonát, csak éppen használni akkor tudják csak, ha a haszonélvezö beleegyezik.
3. A másik szülö halála után megöröklik a vagyon másik felét és és akkor tudnak osztozkodni.
Köszönöm.
Csak azért kérdeztem az anyai részt, mert irodalmi művekben arról van szó. De akkor mindegy, hogy az anya vagy apa hal meg előbb.
Ha szabad, gondolkodjunk tovább. Hogy akkor a nem használt közös tulajdonok, föld, autó, nyaralók, banki megtakarítások, ilyesmire akkor nem vonatkozik a használati jog?
Mi az, hogy másként nem rendelkeztek?
Normális esetben fele-fele arányú. Másként rendelkezni biztos végrendeletben kell, gondolom. Bár, ha amúgy is életfogytiglan van a másiknak a haszonélvezet, nem nagyon van értelme.
Alapesetben a vagyon a házaspár közös szerzeménye, azaz fele arányban tulajdonosok. (Most a különbözö külön vagyom témákat nem említem, mert csak összezavarna)
Ha valamelyik fél meghal, akkor utána az a rész az örökség tárgya, ami az övé volt, azaz a fele vagyon.
Amennyiben nincs végrendelet vagy egyéb körülmény, ami a normál öröklést módosítaná, akkor az örökség a következöképpen néz ki:
A fele vagyon az életben meradt házastársé - mivel az eleve az övé mint a közös szerzemény rá esö része. A másik felét az örökhagyó gyerekei és a házastársa egyenlö mértékben öröklik - azaz minden gyerek és a feleség is 1-1 részt kap. (A gyerekek közé az illetö összes gyereke beszámít, akár az adott házasságban születt, akár másikban, akár házasságon kívül - egyforma jogaik vannak)
Ezen kívül a hátramaradó házastársnak a közösen használt ingatlanra özvegyi haszonélvezeti joga lesz, ami vagy a haláláig, vagy egy újabb házasságkötésig van érvényben.
"Másként" alatt pl.az is értendő, ha a házasfelek nem fele-fele tulajdonosai az ingatlannak (pl. 60-40%).
"Másként" lehet az is, ha a túlélő lemond a gyerekei javára a gyerekrészéről, sőt a haszonélvezetéről is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!