A BKV / BKK tárolja a személyi azonosító számunkat és visszaélhet vele, amit a bérletvásárláskor megadunk?
Bérlet vásárlásakor elkérik a személyit. Annak a számát ráteszik a bérletre, de ezt a számot rögzíti és tárolja ez a nagyon kedves jogkövető cég? (Ha igen, akkor én miáltal járultam ehhez hozzá?)
Tegyük fel, vásárlok egy tizes jegytömböt a bérlet mellé, ami manapság már nincs összekötve és amikor utazom, előveszem a tokból, de mivel csúszós papírra nyomtatják, simán kicsúszhat 1 jegy és nem veszem észre a jármű padlóján. A jármű kamerája felveszi az arcom, hogy rajta voltam a járaton, és később megtalálja egy ellenőr a jármű padlóján a véletlenül elveszített, értelemszerűen nem érvényesített jegyet. Ezen a jegyen rajta van a vonalkód, amivel be lehet azonosítani a vásárlás helyszínét és hogy épp akkor az adott vásárló vett még egy bérletet is mellé, amihez megadta a személyi számát. Az ellenőr és a BKK kitalál egy sztorit, hogy az utas nem érvényesítette a jegyét és a rendszerben tárolt személyi szám alapján a rendőrséggel kinyomoztatja a lakcímét és a személyt, hogy megbüntessék az állítólagos bliccelésért. Az utas meg nem tud védekezni, mert ott van a kamerafelvétel róla, hogy az adott járaton ott volt, ahol elvesztette véletlenül az egyik jegyét.
Ez simán előfordulhat, nem? Erre nem gondoltak? A cég mi alapján tárolja az adatainkat? Vagy ha nem teszi ezt, akkor milyen módon győződhetek meg erről, valami megnyugtatót hol olvashatok?
Mennyire kell paranoiásnak lenni, hogy ilyeneken gondolkodjon az ember?
De nézzük tételesen. Az ellenőr megtalálja a jegyet. Itt vége is az egésznek. De tételezzük fel ugye a legrosszabbat.
Megnézik a QR kódot, megtudják, hogy ezt mikor hol és ki vásárolta. Már itt kiderül, hogy van érvényes bérleted, mert ugye azt is vettél. De ezt eltussolják, viszont innentől kezdve a jegy csak annyit bizonyít, hogy volt nem-érvényesített jegyed, nem azt, hogy nem volt érvényesített. De ők elküldik a rendőrségre, a rendőrség visszadobja, hogy itt semmi nem bizonyítható, és nem az ő hatáskörük, vigyék polgári perre. Ha mégis kinyomozzák, nem fogják kiadni az adataid a BKK-nak. Ha mégis kiadják, akkor már csak az az apró feladat vár a fentiek szerint a BKK-ra, hogy a metró teljes vonalán végignézzék az összes kamerafelvételt (mert ugye az sem biztos, hogy aznap hagytad el) és arcrl kiszúrjanak egy olyan utast, akinek csak a nevét és lakcímét ismerik, az arcát nem.
Ha jól számolok, még úgy is 7 helyen bukik meg az elmélet, ha a teljes BKK és rendőrség minden erőforrását arra fordítja, hogy törvénytelenül veled kiszúrjon.
Ha annyira kéne nekik az a 16.000 Ft., talán egyszerűbb elengedni egy ellenőrt közteressel a 4-es 6-oson, ahol szerintem minden 4. ember bliccel, mint ezt végigcsinálni, amit leírtál.
Nem tárolják az azonosító számokat, csak a bérletre kerül fel. A nyomtatott bérletek előtt is kötelező volt ráírni a bérletre az igazolvány számát, ezzel, hogy rányomtatják, megelőzik azt, hogy "elfelejtsd" ráírni.
Egyébként ha tárolják is az adatot, a történeted eléggé vad, és eleve a BKK-nak kellene bizonyítania, hogy te jegy nélkül utaztál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!