Jogászok, rendőrök, ügyvédek! Van-e bármilyen jogi korlátozása közterületen személygépjármű lefotózásának?
Ma volt egy elég érdekes afférom, amit eddig még nem tapasztaltam. Imádom a sportkocsikat és luxusautókat (persze ki nem, de én másképp, kb. ez a legnagyobb hobbim, a fotók pedig kincset érnek nekem és a baráti körömnek), és szerencsére a tulajdonosok legtöbbje jó fej, rendes, hiszen látszik rajtam hogy nem parkolóőr meg maffiózó vagyok, hanem csak saját szórakozásomra fotózom a kocsit. Szóval a lényeg, hogy a tulajok 50%-a rendes, jó fej, a 40%-ukat szimplán nem érdekli, a 9% pedig nem örül neki, megkér hogy ne fotózzam, vagy legalábbis ne pakoljam ki a netre. A normális kérést meg a kompromisszumot mindig tolerálom, nem készítek olyankor 1-2 fotónál többet, ha megosztom valahol kitakarom a rendszámot előtte stb. Sok száz ritkaságot volt szerencsém fotózni eddig különösebb baj nélkül, normális, rendes tulajok tömegével találkoztam, némelyikkel beszélgettem is.
Na ma belefutottam a nemszeretem 1%-ba. Magát hű de sokra tartó nő számonkér hogy hogy merészeltem lefotózni a vadonatúj Bentley Bentayga terepjáróját (gondolom nem az övé, hanem az uréá, de ez lényegtelen most). "E" rendszám rajta (Elveszett? Vadonatúj autóról? Érdekes...) Mindösszesen 2 fotót tudtam csinálni az elejéről. Ami a legfelháborítóbb, hogy ki is töröltette velem, sőt nem elég hogy azt mondta töröljem ki de még végig is akarta nézni ahogy kitörlöm (és akkor még ő van felháborodva...) még jó hogy az utastársa mondta neki hogy menjenek már.
Na most, megfogalmazhatnám a társadalomkritikus véleményem az ilyen emberről, de az nem erre a lapra való, mint ahogy az sem, hogy valószínűsíthető hogy miért ágált annyira, hiszen aki megdolgozik egy ilyen autóért és mégis elkölt rá ennyi pénzt, az valószínűleg ugyanolyan szenvedélyes és esze ágában nem lesz elzavarni egy érdeklődőt, fotózkodót, inkább büszke lesz rá. Az én tapasztalatom az volt, hogy akinek a feneke alá adják, ráadásul gyaníthatóan kétes üzletekből szerzett pénzből, na azok szoktak így viselkedni, az mondjuk nem zavarja őket hogy így sokkal feltűnőbb lesz az egész mintha csendben hagynának 3 fotót elkattintani...
Na, amit ennyi szükséges felvezetés után ki akartam ebből az egészből hámozni, az egy egyszerű kérdés lenne: van-e jogi, törvényi korlátozása, tiltása egy közterületen parkoló vagy haladó jármű lefotózásának? Itt most szigorúan és kizárólag a törvény, a jog, a szabályok érdekelnek, az erkölcsi és egyéb dilemmák nem, mert mint mondtam nekem ez sokat jelent. Hívhat-e rendőrt, feljelenthet-e, illetve töröltetheti-e jogszerűen a közterületen az autójáról készült fotókat? Fontos lenne, hogy szakértők válaszoljanak, és ha van törvény, jogszabály vagy előírás ami ezt megtiltja akkor kérem mutassák meg, ha pedig nincs, akkor örömmel veszem tudomásul hogy ha legközelebb találkozok ezekkel, akkor igenis le fogom fotózni az autójukat. :)
Köszönöm a válaszokat! Ja, és értelmes, konstruktív és témába vágó válaszok érdekelnek, az erkölcsi dilemmázók, kétes pénzből meggazdagodott vállakozók és megmondóemberek kíméljenek, itt jogi ügyekben jártas személyek (rendőrök, jogászok, ügyvédek, bírók, oktatók) véleménye érdekel.
#22: Ez alapján nagyjából már a kép elkészítése is megvalósítja a jogsértést, mert ha az autón (a képen) található akár csak egy nem gyári elem is, vagy egy webcím, vagy bármi ami alapján az autó kapcsolatba hozható (mondjuk egy a tulajdonos Facebook profilján található az autóról készült képpel, akkor az eszköz is a kezében van) a tulajdonossal akkor ott meg is áll a történet. Aztán itt akkor képbe jön, hogy lehet, hogy az öcsém, vagy a feleségem parkolt vele szarul és mégis az én bizniszem bánja (mert mondjuk az oldalán van egy céges logó ami egyértelműsíti, rendszám nélkül is, hogy hova tartozik).
Kár ezt csűrni csavarni, ha jogilag még kihézagolható is a dolog, minden más szempontból is problémás és visszakanyarodhatunk oda, hogy:
KÉRJ ENGEDÉLYT! HA NEM TUDSZ/NEM KAPSZ NE FOTÓZD LE MÁS AUTÓJÁT!
Azért vegyük észre, hogy ez a bizonyos állásfoglalás egészen másról szól! Idéznék pár részletet:
"ezen adatok nyilvánosságra hozatala a jármű üzembentartójának, tulajdonosának a személyes adatok védelméhez fűződő jogát sértheti"
Tehát sértheti, nem sérti. Óriási különbség! Miért?
Mert "a közúti közlekedési nyilvántartásból teljesített adatszolgáltatással az adat és az érintett között kapcsolat létesíthető."
Ez egyértelműen a rendszámra igaz, hisz' az, hogy fekete Porsche 911 vagy piros Ferrari nem kapcsolható semmilyen adatszolgáltatás révén senkihez.
Ráadásul "a kipellengérezés pedig nem törvényes cél" - írja, vagyis egyértelműen a rosszindulatú felhasználás jogellenességére utal.
Eztán külön kiemeli, hogy "A rendszám és az autó típusának közzététele" ütközik az adatvédelmi törvénnyel - de mindez eltörpül az utolsó mondat mellett:
"az érintett hozzájárulása nélkül a honlapon nem jeleníthető meg olyan adatkör, adattartalom, amely alapján az érintett természetes személy azonosíthatóvá válik"
Lehet, hogy sokan elsiklanak ezen mondat fontossága fölött, úgyhogy kiemelem a lényeget: "a honlapon". Tehát nem az interneten,nemúgy általánosságban, hanem konkrétan ezen a kipellengérező honlapon.
Tehát ez az állásfoglalás elítéli - egyébként szerintem is jogosan - az olyan jellegű honlapokat, ahol bárki bárkit nyilvánosan megszégyeníthet, vélt vagy valós indokkal (lásd napiszar és társaik), viszont nem egy általános állásfoglalás közterületen fotózásról. Nagyon nem.
Utóiratként külön szeretném a 74%-os vérpistike figyelmét felhívni arra, hogy egyrészt igaza van, illik engedélyt kérni, másrészt senkit nem érdekel, kinek miből telik drága autóra. A jelen kérdésnek ez nem témája.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!