Jogászok, joghallgatók! A Barátok köztben ez szerintetek is baki?
A jelenlegi történetszál szerint Kristóf (aki homoszexuális, és Tóbiással jár) azért vette feleségül Alízt (kamu-házasság), hogy megkaphassa az apja örökségét, aki nemrég halt meg, mert a végrendelete szerint csak akkor örökölhet, ha megnősül.
Két kérdésem van ezzel kapcsolatban:
1) Nem jog-, sőt.. alkotmányellenes az örökséget párkapcsolati státuszhoz kötni?
2) Amennyiben jogszerű a végrendeletből kitagadni a fiát, mert nem nős, nem lett volna elég az igazi párjával, Tóbiással bejegyzett élettársi kapcsolatot létesíteni? Nem vagyok jogász, csak érdekel a jog, de én úgy tudom, hogy a BÉK egy-két dologtól (névfelvétel, örökbefogadás, mesterséges megtermékenytésben való részvétel) azonos jogokat ad, mint a házasság, de az öröklési jog ugyanolyan, mintha házasságról lenne szó. Szóval ha házasságot határozta meg feltételnek (férfi-nő), de ő BÉK-ot létesít, és a magyar jog szerint azonos az öröklési jog mindkettő esetén, akkor nem támadható a végrendelet?
(Itt arra a bejegyzett élettársi kapcsolatra gondolok, amit csak azonos nemű párok köthetnek, nem a nyilvántarottra, amit azonos és ellenkező neműek is.)
Azért nem baki mert ez egy fikciós sorozat. Minden sorozat egy alternatív univerzumban játszódik és annak saját szabályrendszere van, nem kötelező a mi világunkhoz igazodnia.
Pont ezért értelmetlen a valósággal párhuzamot vonni, bakikat keresni vagy mutogatni hogy bezzeg ez nem így van. De, a sorozatban így van és ezt vagy elfogadod vagy minden hülyeségen lehetne kattogni.
Szarni sem járnak el a szereplők, ezek szerint azt sem csinálják, nemde?
Úgy szeretem, mikor kiforgatják a szavaimat..... Tudom, hogy a Barátok közt nem a valóság.
Csak egy kérdést tettem fel, hogyha a magyar valóságban játszódna a sorozat, ez jogszerű lenne. A sorozat, az sorozat, ezt én is tudom. Köszönöm. Elég volt az, amit Nórika a bíróságon művelt..... röhejes volt.
Nem vagyok jogász, de szerintem azt ír az ember a végrendeletébe, amit akar. A törvény pedig úgy szól, hogy akkor egyenértékű a BÉK a házassággal, ha a törvény máshogy nem rendelkezik. [link]
Ha tehát azt ír az ember a végrendeletébe, amit akar, az felülírja a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvényt.
Van az ún. kötelesrész, ez a hagyaték fele, ez akkor is jár a leszármazottnak, ha az örökhagyó nem akarja (kivéve ha kitagadta az örökhagyó, de ehhez komoly ok kell, nem lehet csak úgy -- pl. ha köztörvényes bűnöző a fia). Az efölötti részről elvileg szabadon rendelkezik az örökhagyó. Nem tudom, hogy feltételhez lehet-e kötni Mo.-n az öröklést, de ha igen, akkor akár azt is meghatározhatja, hogy nővel házasodjon a fia (aztán a végkifejlet úgyis attól függ, kinek jobb az ügyvédje).
Nem nézem a sorozatot, de érdekes a kérdés :)
Nem vagyok jogász, de tartok tőle, hogy eleve nem érvényes egy olyan végrendelet, ami feltételt köt ki.
A végrendeletben el kell osztani, ki mit örököl. Punktum. Hogy nős vagy sem az örökös, arról az örökhagyó nem rendelkezhet. Szerintem, de nem vagyok jogász.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!