Hogyan tudom erőszakmentesen, jogilag kirakni?
Apum anyukája anno hozzáment egy alkoholistához aki rendszeresen verte a nagymamámat. Megunta és elköltözött de anyumék itt maradtak. Amikor nagymamám vissza költözött az alkoholista meglátogatta a kórházba és megfojtotta (szemtanu nem volt) mielőtt kimondta volna a bíróság a válást. a ház 2 külön álló lakásból áll. Ahol ő van ott már se ablaküveg, mert kitörte, se áram, se víz semmi. Mivel ide van bejelentve a lakcíme így elvileg nem lehet kirakni.
Van esetleg egy kiskapu amivel mégis kilehetne rakni?
Nem a lakcím-nyilvántartástól függ, hogy ki hol lak(hat). Ez semmiben se befolyásolja a dolgokat. De az, hogy birtokolja is a dolgot és jogszerűen költözött be anno, már igen (ha nem lenne a hibájából leharcolva az ingatlan, akkor nem lenne olyan egyszerű kirakni).
Ír egy tértivevényes levelet a lakás használatára jogosult (tulajdonos, haszonélvező, bérlő... ami van), melyben megszünteti a további lakáshasználat jogcímét, és az távozásra szólítja fel az ingatlanból. Ha nem történik változás, akkor bíróságon lehet kérvényezni a kilakoltatást és annak végrehajtását.
Nagymama halála esetén még házasok voltak, mégha a házastársi életközösség meg is szűnt. Örökölt bármit is?
Ezen túlmenően, elfogadták, hogy a nagymamád nem erőszak áldozata? Mert ha nem, mi lett az eljárásvége, nincs tettes? Te miért gondolod, hogy ő volt, és a bíróság miért nem?
Sokféle módszer van. A kijelentés egyfelől, az új lakat másfelől, a felszólítás és egyebek harmadfelől. Nem kell mindjárt tettlegességre gondolni, de a fantáziát szabad mozgatni. A piát is el lehet tüntetni rendszeresen.
A 146/1993. (X.26.) Kormányrendelet 34. § alapján a lakcím érvénytelenségének megállapítására a jegyző és a járási hivatal párhuzamosan rendelkezik hatáskörrel, azaz mindkét helyen kezdeményezhető. A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Ntyv.) 26. § (5b) bekezdése alapján: „Ellenkező bizonyításig a szállásadó írásbeli nyilatkozata igazolja, hogy a szállásadónak nem minősülő polgár bejelentett lakcímadata nem valós.”
Az Nytv. 5. § (5a) bekezdése alapján: „Szállásadó: az a személy, aki jogosult egy természetes személynek valamely lakás vagy lakás céljára szolgáló egyéb helyiség használatát biztosítani.” Ez gyakorlatilag a tulajdonost/haszonélvezőt takarja, azaz bármelyikük kérelmére a fent jelzett két hatóság valamelyike, amelyikhez a kérelem benyújtásra kerül, az idézett Kormányrendelet 35. § (3) és (4) bekezdése alapján jár el: azaz "megállapítja a lakcím érvénytelenségét és a döntés jogerőre emelkedését követően az érvénytelen lakcímadatot a nyilvántartásban fiktív jelzéssel szerepelteti mindaddig, amíg a polgár a valós lakcímét be nem jelenti.”
Az irányadó joggyakorlat sajnos az, hogy a rendőrség addig nem szívesen foglalkozik az üggyel, amíg valaki bejelentett lakcímmel rendelkezik, holott az semmilyen jogcímet nem keletkeztet az ingatlan használatára. Így amennyiben a lakcíme a beadott kérelmek nyomán érvénytelenítésre kerül, érdemes lehet -tényállástól függően- a Btk. (2012. évi C. törvény) 221. §, vagy a szabálysértésekről szóló 2012. évi II. törvény 166. § alapján büntető, vagy szabálysértési eljárás megindítását kezdeményezni. Lehetséges ezen felül birtokvédelmi eljárás megindítása, ezt vagy szintén a jegyzőnél, vagy bíróságnál lehet kezdeményezni. Végső esetben marad a lakás kiürítési iránti per, értelemszerűen ez a legidőigényesebb. Remélem segítettem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!