Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez jelenleg is így van a...

Ez jelenleg is így van a népszavazással?

Figyelt kérdés

A népszavazás kezdeményezésére jogosult: 
a) a köztársasági elnök; 
b) a Kormány; 
c) legalább 50 országgyûlési képviselõ; 
d) legalább 50 ezer állampolgár.


Ha igen, akkor nem értem, hogy az ellenzék bizonyos kérdésekben miért nem fog össze, és kényszerít a Fideszre népszavazást. Miért kell aláírásokat gyűjteni emberektől, amikor van 50 ellenzéki képviselő a parlamentben és bizonyos alap kérdésekben egységesen a Fidesz ellen vannak.



2017. máj. 3. 11:12
 1/5 anonim ***** válasza:

Magyarország Alaptörvény:

"Országos népszavazás

8. cikk56

(1) Legalább kétszázezer választópolgár kezdeményezésére az Országgyűlés országos népszavazást rendel el. A köztársasági elnök, a Kormány vagy százezer választópolgár kezdeményezésére az Országgyűlés országos népszavazást rendelhet el. Az érvényes és eredményes népszavazáson hozott döntés az Országgyűlésre kötelező.

(2) Országos népszavazás tárgya az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó kérdés lehet.

(3) Nem lehet országos népszavazást tartani

a) az Alaptörvény módosítására irányuló kérdésről;

b) a központi költségvetésről, a központi költségvetés végrehajtásáról, központi adónemről, illetékről, járulékról, vámról, valamint a helyi adók központi feltételeiről szóló törvény tartalmáról;

c) az országgyűlési képviselők, a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, valamint az európai parlamenti képviselők választásáról szóló törvények tartalmáról;

d) nemzetközi szerződésből eredő kötelezettségről;

e) az Országgyűlés hatáskörébe tartozó személyi és szervezetalakítási kérdésről;

f) az Országgyűlés feloszlásáról;

g) képviselő-testület feloszlatásáról;

h) hadiállapot kinyilvánításáról, rendkívüli állapot és szükségállapot kihirdetéséről, valamint megelőző védelmi helyzet kihirdetéséről és meghosszabbításáról;

i) katonai műveletekben való részvétellel kapcsolatos kérdésről;

j) közkegyelem gyakorlásáról.

(4) Az országos népszavazás érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott."

Forrás: [link]

2017. máj. 3. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Azt már megváltoztatták, most az van amit 1-es írt.
2017. máj. 3. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

és van valami indok arra, hogy miért változtatták meg így? ez eléggé más!


és egyébként ez minden, ami szabályoz, mert a régi szabályt sokkal hosszabban fejtették ki, ez így furcsa, hogy ilyen röviden megfogalmazzák, vagy van hozzá még valami kiegészítő törvény?

2017. máj. 3. 11:49
 4/5 A kérdező kommentje:
és mi az amiről lehet, mert itt szinte minden fel van sorolva, hogy nem lehet, szinte minden beletartozik ezekbe
2017. máj. 3. 12:17
 5/5 A kérdező kommentje:
és az a furcsa, hogy a tiltólistában benne vannak a partikuláris ügyek, pl. illeték, költségvetés, stb. amivel egyetértek, viszont benne vannak a globális átfogó és hosszútávú rendszerszintű dolgok, pl. alaptörvény módosítás, szervezeti átrendezés, stb. Ennek így semmi értelme, mert a népszavazás lényege pont ez lenne, hiszen a hatalom forrása a nép kezében van, tehát a népnek, ha szeretné joga kéne legyen rá, hogy a rendszer alapjait, államformát, stb. átalakítsa, vagy új hatalmi ágakat hozzon létre stb. Ha ugyanis erről nem szavazhat, akkor a meglévő rendszer képviselői maguk alatt praktikusan sose fogják átalakítani a rendszert.
2017. máj. 3. 12:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!