Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van jogi alapja ennek az...

Van jogi alapja ennek az üzenetnek?

Figyelt kérdés
Egy társasházban lakom, aláírtam egy papírt, miszerint lakógyűlést kéne összehívni, mert nem vagyunk megelégedve a közös képviselővel. Ma jött egy papír, hogy a közös képviselő még 1 évig van szerződésben és ha leváltjuk akkor ki kell neki fizetni 1,5 millió Ft-ot, mint tiszteletdíj. Erre ma kaptam egy levelet, hogy amennyiben leváltjuk, azok fizetik ki csak az 1,5 milliót, akik kezdeményezték a közgyűlést, akik aláírták a legelső papírt(én is). Ez jogos lenne? Nem kérhetjük közgyűlés összehívását?
2010. máj. 7. 15:44
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

a másfél milla lehet végkielégítés :D

Még mindig szerényebb, mint a 100 millió :)

2010. máj. 7. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

A határozott idő nem azt jelenti, hogy azt csinál, vagy nem csinál ez idő alatt, amit akar. Ha bizonyíthatóan mulasztást történt, akkor nem tehet semmit. Pereljen be.


[link]

2010. máj. 7. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

Ezt nézd át, hátha találsz vmit, amiért felmondható a határozott idejű szerződés.


A határozott idejű munkaviszony is megszűnik:


•a munkavállaló halálával,

•a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével,

•a határozott idő lejártával,

•a munkáltatónak a Ktv. vagy Kjt. hatálya alá kerülésével.

Megszüntethető az ilyen munkaviszony:


•közös megegyezéssel,

•rendkívüli felmondással,

•próbaidő alatt azonnali hatállyal,

•egyéb okból

5.1 Közös megegyezés:


Az írásba foglalás mellett az is kell, hogy a felek a munkaviszonyt közösen meghatározott időpontban minden más körülménytől függetlenül megszüntetni akarják.


Megszüntetési szerződés hallgatólagosan is létrejöhet, ehhez szükséges a megállapodás megvalósulása.


5.2 A rendes felmondás

A munkaviszonynak valamelyik fél részéről a felmondási időnek megfelelő előreközléssel történő egyoldalú megszüntetése.


A felmondási jog mindkét felet megilleti, azt érvényesen kizárni nem lehet, még közvetett módon sem.


Rendes felmondással általában a munkavállaló, illetve a munkáltató a másik félhez intézett írásbeli nyilatkozattal élhet. A felmondás azzal lesz hatályos, ha azt a másik félnek átadják.


A felmondás a nyilatkozót köti, vagyis azt a címzett hozzájárulása nélkül nem lehet visszavonni, módosítani. Ha a felmondás a felmondási idő lejártával megvalósult, a munkaviszony megszűnt. A munkaviszony csak teljes egészében mondható fel.


A munkáltatói rendes felmondásra a relatíve kötött rendszer érvényesül. Szabályai kötöttebbek, mint a dolgozó felmondására vonatkozó rendelkezések.


A munkáltató rendes felmondását indokolni köteles, és a közölt indokok valóságát és okszerűségét bizonyítania kell. Korlátozzák a munkáltatói felmondást a felmondási tilalmak és korlátozások is. Ezek bizonyos esetekben kizárják vagy megnehezítik a felmondást. Ilyen szabályok a dolgozó rendes felmondására nem vonatkoznak.


A munkáltató rendes felmondását olyan ténnyel köteles indokolni, amelyből kitűnik, hogy a dolgozó munkájára miért nincs szükség a továbbiakban. A felmondási indoknak okszerűnek és más számára is érthetőnek, világosnak kell lennie.


A munkáltató indokolási kötelezettsége alól mentesül, ha


•a dolgozó betöltötte 62. életévét, és rendelkezik az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel;

•öregségi, korkedvezményes öregségi, előre hozott öregségi nyugdíjban, vagy azzal egy tekintet alá eső más nyugellátásban, ill. szolgálati nyugdíjban részesül.

5.2.1 A felmondási védelem

Ha a dolgozó újra-elhelyezkedése különös nehézségekbe ütközne annak időtartama alatt a munkáltatói rendes felmondás tilos, de a védelmet megalapozó körülmény megszűntét követően közölhető a rendes felmondás.


Nem érvényesül a felmondási tilalom, ha a dolgozó már nyugdíjasnak minősül. A nyugdíjjogosultságról vagy abban részesülésről a dolgozó köteles tájékoztatni a munkáltatót.


A felmondási tilalmakkal esik azonos elbírálás alá a választott szakszervezeti tisztségviselőt, az üzemi tanács tagját, az üzemi megbízottat, a munkavédelmi képviselőt, illetve az orvos-, ill. gyógyszerész kamarai tisztségviselőt megillető munkajogi védelem.


Felmondási védelmi szabályt munkaviszonyra vonatkozó szabály, vagy a munkaszerződés is megállapíthat.


A munkáltató a munkaviszonyt rendes felmondással a nyugdíjkorhatárt 5 éven belül elérő dolgozóval szemben csak különösen indokolt esetben szüntetheti meg.


Nem szüntetheti meg rendes felmondással az alábbi esetekben:


•betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb a betegszabadság lejártát követő 1 év alatt;

•beteg gyermek ápolására táppénzes állományba helyezés alatt;

•közeli hozzátartozó otthoni ápolása végett kapott fizetés nélküli szabadság alatt;

•terhesség, szülést követő 3 hónap, ill. szülési szabadság alatt;

•gyes alatt,

•sor- vagy tartalékos katonai szolgálat alatt.

A felmondási idő, ha a felmondási védelem a 15 napot meghaladja, ezt követően 15 nap, ha a 30 napot meghaladja, ezt követően 30 nap elteltével kezdődhet el.

2010. máj. 7. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Rendkivüli felmondással mentsétek fel. A költségek természetesen mindenkit terhelnek, tehát ha valóban jár neki a pénz és ennek tudatában mégis leváltjátok, akkor az közös kasszából megy. Akinek ez nem tetszik, az szavazzon ellene a leváltásnak és akkor ha ők vannak többségben, nem lesz leváltva. Ha a többség le akarja váltani, abba a kisebbség kénytelen beletörődni és fizteni a többiekkel együtt ennek a költségét.

De: ha valóban BIZONYITHATÓ visszasságok vannak a pénzügyekben, akkor rendkivüli felmondással éljetek, sőt a kft. az általa okozott kárt is tériteni köteles, tehát ha több pénzt szedett el valakitől, mint kellett volna.

Számoltassátok el, ha minden rendben, akkor jó, ha nem, akkor leváltjátok és beperelitek. Ennyi.

2010. máj. 10. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Az ki van zárva, hogy megtehetik. Akkor nyugodtan elcseszhet mindent, mert határozott időre van szerződés. Ááááá nem így van. Ha bizonyítani lehet a mulasztást, nem kérhet egy vasat sem.
2010. máj. 10. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!