Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lakóházat le szabad fényképezn...

Lakóházat le szabad fényképezni és kitenni facebookra?

Figyelt kérdés
Azt tudom, hogy tárgyaknak nincs személyiségi joguk, így elvileg a válasz igen, de a házszámot ki kell például takarni?

#jog #fotózás #törvényke
2017. febr. 2. 22:52
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A Google már lefényképezte és kitette az összeset.
2017. febr. 2. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Az igaz. :D Tehát akkor nincs jogilag semmi akadálya ugye?
2017. febr. 2. 23:50
 3/6 anonim ***** válasza:
76%

A Google bejelentette az adatvédelmi biztoshoz, aki ezt - bizonyos feltételekkel - jóváhagyta.


A dolog kicsit komplexebb, hogy egy igennel vagy nemmel lehessen felelni.

Mi a célja a nyilvánosságra hozásnak?

Pl.: azok a házakat fotózod, amik neked tetszik? vagy azokat, amiken graffitik vannak? vagy amiknek a háza előtt luxusjárgány parkol? (millió szempont lehet)

Milyen területen készülnek a fotók?

pl. Budapest összes házáról? Egy község minden házáról? Vagy innen-onnan?

2017. febr. 3. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Egy darab házról van szó egy vidéki nagyvárosban.
2017. febr. 3. 00:48
 5/6 anonim ***** válasza:
21%

"Egy darab házról van szó egy vidéki nagyvárosban."


Jusson már el az agyadig, hogy a fotózás célja a lényeg, nem a darabszám. Egy ház lefotózásával és közzétételével is elkövethetsz jogsértést.

Ha azért fotózod le és teszed közzé, mert építészetileg érdekes, és a közzététel helye egyéb, hasonló fotó, akkor nincs baj, de ha egy kaki-pisi szex oldalon teszed közzé, hogyx ott árulnak XXL-es vibrátort, vagy a face-re rakod fel és a ház lepukkantsága az ok, akkor jogsértést követsz el.


Egyébként, tekintve, hogy a facebookot említed, elég sanszos, hogy jogsértés lesz a dolog vége.



"Azt tudom, hogy tárgyaknak nincs személyiségi joguk, így elvileg a válasz igen"


Te ehhez a kérdéshez nagyon hülye vagy.

2017. febr. 3. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

ahogy a kérdező is írta, a tárgyaknak valóban nincs személyiségi joguk és ugyan az építészeti alkotásokra vonatkozik a szerzői jog, ha nyilvánosan látszanak közterületről, akkor a fotózásukhoz sem szükséges engedély. általános esetben egy épület lefotózásával és a kép közzétételével nem lesz semmi gond. különösen akkor, ha a fotó készítésének és publikálásának csak annyi a célja, hogy "láttam egy szép házat, nézzétek meg ti is!"


ahogy már többen írták a kép publikálása kontextustól függően lehet jogilag aggályos. ugyanis ha a kép olyan kísérő szöveggel, kiegészítő információkkal jelenik meg, amik alapján beazonosítható, hogy hol van, ki lakik benne, stb. akkor adatvédelmi törvényeket sérthetsz vele. ezek miatt kötelezték a Google-t is, hogy minden feliratot (házszámokat, névtáblákat, rendszámokat) tegyen olvashatatlanná a StreetView-n. Ha a képen emberek is látszanak, akkor az ő személyiségi jogaik is szemponttá válnak, ezért kell a Google-nek is felismerhetetlenné tenni a Street View-n minden arcot szinén. Továbbá a kép közlésével sértheted valakinek a magánszféráját, vagy akár a jó hírnevét is, attól függően, hogy milyen további információt osztasz meg a képpel - például itt lakik xy, vagy az itt lakó ember ezt vagy azt csinált.

bonyolítja a történetet, hogy amit egyszer a netre felteszel, az utána hajlamos önálló életre kelni, így aztán még ha benned semmi rossz szándék nem volt is, mikor a képet készítetted és publikáltad, simán lehet, hogy mások elkezdenek alá olyasmit kommentelni, ami sértővé/bántóvá válhat mások számára, illetve az is könnyen előfordulhat, hogy az ártalmatlannak gondolt képedet ilyen kontextusban osztják meg, vagy akár le is mentik a FB-ról és máshol kezdik saját kedvük szerint használni a képedet.


illetve mégegy szempont ebben a történetben, hogy attól, hogy neked semmilyen rossz szándékod nincs, jogilag is volna lehetőséged lefotózni a házat és közzétenni a képet, a ház tulajdonosa, a védelmével megbízott biztonsági őr, egy ott tartózkodó lakó, házmester, vagy akárki más viszont beléd köthet közben, illetve akár utólag is reklamálhat miatta, hogy "te itten ne fotózzá'!!"

sajnos ilyen helyzetekben teljesen mindegy, hogy neked milyenek a szándékaid és hogy mennyire jogszerű, amit csinálsz. ebben a helyzetben vérmérséklete szerint az ember vagy beszáll a vitába és egyre hangosabban bizonygatja az igazát, esetleg abba is belemegy, hogy hívjanak csak rendőrt és bízik benne, hogy a rendőr tájékozottabb a lakónál. de általában jobban működik, hogy elfogadod, hogy nem akarják, udvariasan bocsánatot kérsz, esetleg megkérdezed, hogy kitől kell milyen engedélyt kérni és békében elváltok (aztán esetleg megcsinálod a képet, amikor az akadály elhárult, vagyis akár sikerült engedélyt szerezned, akár csak az ember nincs ott, aki beléd kötött).


az utólagos reklamációkkal ugyanez a helyzet. ha valaki reklamál, mérlegeld, hogy a reklamációja mennyire megalapozott, neked fontosabb, hogy a kép fent legyen, vagy neki, hogy nem és döntsd el, hogy melyiket választod. ha neked fontos, akkor megpróbálhatod meggyőzni, hogy nincs igaza, végső esetben pedig ráhagyod és ha neki nagyon fontos, legfeljebb majd perel és akkor majd a bíróság dönti el, hogy kinek volt igaza. előtte persze nem árt egy jogi szakértővel konzultálni, hogy ne a vesztedbe fuss. de a legtöbb esetben nem lesz bajod egy házról készült képből. még akkor sem, ha valaki habzó szájjal állítja az ellenkezőjét...

2017. febr. 3. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!