A gépkocsi adás-vételi szerződés magánokirat, vagy közokirat?
magánokirat.
ha a komplett kormány számára intézed pályáztatás és pályázat formájában, akkor közokirat.
Magánokirat.
Közokirat például az anyakönyvi kivonat, vagy a személyi igazolvány, olyasmi, amiket hatóság vagy közjegyző állít ki. Lényeges különbség, hogy a közokirat bizonyító erejű, a magánokirat nem.
Például a személyi igazolványod, mint közokirat, bizonyítja, hogy te valóban létezel. Az autó adásvételid viszont nem bizonyítja, hogy te valóban adtál-vettél autót, és ezzel az autó tulajdonjoga megváltozott. Esetleg bírósági eljárás folyamán figyelembe vehető, hogy volt adás-vételi szándék, de magát az elboltolást a szerződés nem bizonyítja.
A törzskönyv viszont mint közokirat, bizonyító erejű abban a tekintetben, hogy az adott időben kié az autó. Magyarul megmondva, az autó tulajdonjogát csak az "átíratás" igazolja, az adásvételi szerződés nem.
Ha sem az eladó, sem a vevő nem tesz ellene semmit, akkor nem történik semmi. Ha valaki fellép ellene, az csak e két fél lehet. Mindenki más legfeljebb formai hibát találhat, az pedig utólag is korrigálható.
(lényegtelen, hogy egy majom "írta"-e alá helyettem, ha én az aláírást magaménak elismerem)
Maga a szerződés magánokirat, de ha a magánokirat alapján bejegyzés történik a gépjármű-nyilvántartásba (vagy bármilyen egyéb nyilvántartásba), az pedig már közokirat.
Hogyha hamisítasz egy magánokiratot, amit felhasználsz arra, hogy annak segítségével közokiratba kerüljön hamis adat, akkor a cselekmény intellektuális közokirat-hamisításnak minősül, és ennek megfelelően súlyosabban is büntetendő.
Nem, te nagyeszű.
A hamis magánokirat FELHASZNÁLÁSÁVAL hamis adat kerül egy közokiratba is, tehát annak a közokiratnak is megtörténik a hamisítása. Azért "intellektuális", mert nem úgy csinálja, hogy odamegy, lecsap valakit, és tollal átírja, hanem átveréssel, megtévesztéssel. (Segítek: a megtévesztés lényege, hogy hamis magánokiratot mutat be, és azt valódinak, bejegyzésre alkalmasnak állítja be.)
Így már világos?
Valószínűleg a kérdező által felvetettek mögött egyéb más bűncselekmények is lehetnek (Btk. 396. § költségvetési csalás pl.), ezért is van szükség arra, hogy azt a látszatot keltsék, hogy attól a személytől veszed, akit a szerződésre ráírt a tényleges eladó.
Az 5/2000. számú büntető jogegységi határozat tisztázta ezen magatartásokat, a pontosság kedvéért másolom:
Ha a jármű átírásával kapcsolatos ügyintézés során olyan adásvételi szerződést nyújtanak be az illetékes rendőrhatósághoz, amely a jármű korábbi tulajdonosát nem a valóságnak megfelelően tünteti fel, és ennek következtében a járműnyilvántartásba is a valóságnak meg nem felelő adat kerül, az egyéb törvényi feltételek megléte esetén a Btk. 274.§-a /1/ bekezdésének c/ pontjába ütköző közokirat-hamisítás bűntette valósul meg.
A teljesség igénye nélkül nem részletezném, a kérdező utánaolvashat:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!