Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a különbség a köztársasági...

Mi a különbség a köztársasági elnök és a miniszterelnök között?

Figyelt kérdés
Mik a feladataik,kinek van nagyobb joga stb. Esetleg van-e az egyiknek joga "kirúgni" a másikat?

2016. nov. 9. 15:04
 1/6 A kérdező kommentje:
Ja és hogyan választják a köztársasági elnököt és kik?
2016. nov. 9. 15:06
 2/6 anonim ***** válasza:
78%
A köztársasági elnök az állam feje, magát az államot képviseli. A miniszterelnök pedig a kormányé. A közt. elnöknek nincs konkrét végrehajtó hatalma, szerepe főként ceremoniális. A miniszterelnöknek pedig törvényhozó hatalma van. A közt. elnököt a parlament válassza. Egyik sem rúghatja ki a másikat, a közt. elnök a min. elnököt semmiképp,a közt. elnököt csak a parlament tudja lemondatni.
2016. nov. 9. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
77%
Ne bonyolódj bele ne keress értelmet a fideszes gondolkodás mögött, mióta a fidesz van azóta nincs köztársaság, de van köztársasági elnök. Szinte mindent felforgattak tiszta elmebeteg az egész fidesz orbánostúl mindenestül.
2016. nov. 9. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
A köztársasági elnök a hadsereg mindenkori főparancsnoka.
2016. nov. 9. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
"A miniszterelnöknek pedig törvényhozó hatalma van" - Na, ezt azért gondold át még egyszer... Magyarországon ugyanis törvényt kizárólag a Parlament alkot.
2016. nov. 9. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A köztársasági elnök (KE): "Magyarország államfője a köztársasági elnök, aki kifejezi a nemzet egységét, és őrködik az államszervezet demokratikus működése felett." Ez a sallang az Alaptörvényben, gyakorlat kissé eltér, de ezt most hagyjuk, papíron ez a dolga. Ezen felül egy rakás más feladata is van (pl.: fogadja a nagyköveteket, a hadsereg főparancsnoka, kinevezi a rektorokat, egyetemi tanárokat, bírákat, minisztereket, az MNB elnökét és alelnökeit, javaslatot tesz a Kúria és az OBH elnökének személyére, a legfőbb ügyészre, egyéni kegyelmet gyakorolhat és minden állampolgársági ügyben ő mondja ki a végső szót). Öt évre választja meg az Országgyűlés, a képviselők 1/5-e állíthat jelöltet majd, ha első körben a képviselők 2/3-a elsőre egyazon személyre szavaz, akkor ő a KE, egyébként a második körben az a személy, aki a legtöbb szavazatot kapja, ezt a választást egy nap alatt le szokták zavarni. A KE közvetlenül nem rúghatja ki a miniszterelnököt, nagyon ritka esetekben a komplett Országgyűlést oszlathatja fel, ezáltal a Kormány megbízatása is megszűnik.


A KE javasolja a miniszterelnök személyét az Országgyűlésnek, ahol a képviselők felének szavazatával lehet a miniszterelnököt megválasztani, aki akkor hivatalba is lép. A miniszterelnök a Kormány, ezáltal az ország végrehajtói hatalmának a feje, önálló rendeleteket adhat ki, mind törvényi felhatalmazással, mind anélkül (törvény által nem szabályozott kérdésekben). A Kormány feladata, hogy a törvények végrehajtását megkönnyítendő, különböző rendeleteket adjon ki, így működik az ország (papíron). A miniszterelnök nem rúghatja ki a köztársasági elnököt, még annak akadályoztatása esetén sem helyettesíti.


Gyakorlatban inkább a miniszterelnök személye a meghatározó ebben az országban,

2016. nov. 9. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!