Hogyan folyik egy hagyatéki eljárás?
Először meghal, akinek a hagyatékáról szó van.
Bejelentik az anyakönyvi hivatalban, ahol a jegyző dolgozik, és akkor a jegyző, aki bejegyzi a halálesetet, megkérdezi, hogy kik az örökösei, és van-e örökség?
Utánanéz-e hivatalból, hogy úgy van-e, ahogy mondják?
Utána kell-e, hogy nézzen? Vagy el kell fogadja, amit mondanak neki?
Ha mondjuk, a bejelentő azt mondja, hogy ő az egyedüli gyerek, utánanéz-e, hogy tényleg úgy van-e?
Ha a bejelentő azt mondja, hogy nem maradt utána semmi, utána kell-e néznie a jegyzőnek, hogy úgy van-e? Mondjuk, a telekkönyvi hivatalban, vagy a bankokban, hogy van-e pénze, vagy háza,telke, autója, kötvénye.
Vagy, ha a bejelentő azt mondja, hogy van testvére, de nem tudja, hogy hol lakik, kell-e a jegyzőnek keresnie, vagy elég annyiban hagyni.
Ha van végrendelet, akkor mit csinál a jegyző? Leellenőrzi, hogy minden benne van-e a végrendeletben, amije az elhaltnak volt? Mi van többi dologgal, ami esetleg nem volt benne a végrendeletben?
Akinek volt már hagyatéki eljárással tapasztalata, ha van ideje, írja le nekem, legyen szíves, hogy el tudjam képzelni, hogyan megy.
Mennyi idővel a temetés után indult el az ügyintézés?
Volt-e olyan, hogy valakit nem hívtak, miután a szülei meghaltak? Mert mondjuk, nem szerepelt a végrendeletben.
A jegyző ad egy nyomtatványt, amit ki kell tölteni, leginkább otthon, mert több oldalas kismillió kérdésre kell benne válaszolni.
Az egy dolog, hogy fel kell sorolni a "hagyatéki alá vonandó" házat, lakást, autót, bankbetétet, hasonlókat. Fel kell sorolni az esetleges tartozásokat: bankok, adóhivatal, egyéb ismert tartozásait.
Fel kell sorolni az örökösöket. És természetesen, ha van végrendelet, azt is csatolni kell.
A jegyző kijelöli azt a közjegyzőt, aki majd a hagyatéki eljárást lefolytatja, és személyéről a jegyzékben felsorolt örökösöket is értesíti.
A közjegyző a Magyar Közlönyben köteles közzétenni, ill. az önkorm. fali-újságján is kihirdetni, hogy xy. elhunyt, és dátum szerint (= a további 45 nap alatt) mennyi időn belül jelentkezhet nála az, akinek bármilyen követelése van az elhunyttal, örökösökkel szemben.
Természetesen közben utána néz, hogy akik már az eredeti jegyzékben felsorolásra kerültek mint örökösök, egyeneságiak, vagy oldalági örökösök az érvényes jogszabályok szerint kaphatnak-e valamit az örökségből...
A 45 nap letelte után kijelöli az első hagyatéki tárgyalás napját, és erről írásban értesít mindenkit, akinek a neve szerepel az ügyben.
Köszönöm szépen.
Akkor igazából a bejelentőn, vagyis, hogy hogyan tölti ki a papírt az örökösökről, azon múlik, hogy kit hívnak, és mit vesznek figyelembe. Ha nem ír föl pl. egy házat vagy akármit, akkor nem is ellenőrzik?
Ha kihagyja a testvért, akkor nem is értesítik, ha beírja, de nem írja be a címét, akkor kirakják egy időre, de hát ki olvassa rendszeresen ezt a közleményes helyet? Szerintem senki, mindenki arra gondol, hogy szólni fognak neki. Sőt, megadják a címét, hiszen tudják.
Aki nem lakik helyben, annak hiába rakják ki a hirdetőtáblára az értesítést.
Igazából, úgy néz ki, nem is cél, hogy mindenki érintett ott legyen.
És, ha végül akárhogyan is, már tudja valaki, hogy mikor van a tárgyalás; mi van, ha semmiképpen nem tud menni? Beteg is, messze is lakik, sőt még pénze sincs odamenni.? Akkor ki van hagyva, odaírják, hogy igazoltan hiányzott, de úgy kell neki?
Vagy kijelölnek hivatalból valakit, képviselni azt, aki nem tud ott lenni? És elküldik neki a papírokat, hogy véleményezhesse?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!