Mit csináljak akkor, ha az előző munkahelyem nem hajlandó kiállítani a papírjaimat? Ilyenkor mit lehet tenni?
Addig a volt munkahelyeden vagy hivatalosan állásban, tehát köteles neked bért fizetni/állás időt, és TB-t, adót, és mindent fizetnie kell utánad.
Elvégre a munkaviszonyod akkor szűnik meg, mikor kiadja a papírjaidat.
Addig kérdezz rá, hogy milyen járulékokat fizetnek utánad, és ha semmit, akkor máris jelentheted fel őket.
De ha ezt elmondod a nem túl képzett HR-esnek/főnöknek, ő is belátja, hogy helybe ment a lófa.szért, és ki fogja adni a papírjaidat. Addig tudnak csak szívatni, amíg nem vagy tisztában a jogaiddal, és abban hiszemben vagy, hogy ezt megtehetik. Nem tehetik meg!
Mivel a nyilvánvalóan az az Ön érdeke, hogy a kilépéssel összefüggő okiratokat minél gyorsabban megkapja, először - a következményekről való tájékoztatás mellett - fel kell hívnia a volt munkáltatóját azok kiadására. Annak érdekében, hogy a felszólítás később igazolható legyen, két megoldás létezik. Az első, hogy személyesen átveteti a volt munkáltatójával a felszólítást (a saját példányára rávezetteti záradékként, hogy "Átvettem: név, keltezés"), a második megoldás, hogy tértivevényes és ajánlott postai küldeményként közli vele. A második esetben akkor is beáll a kézbesítés vélelme (kézbesítettnek kell tekintetni), ha a címzett megtagadja az átvételt, nem keresi a küldeményt.
A felszólításban a következőkre kell hivatkozni:
- a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) 80. § (2) bekezdése alapján a munkáltató a munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.
- Ezen az oldalon fel vannak sorolva a kiadandó igazolások: [link]
- Szükséges a teljesítési határidő meghatározása (Pl.: az átvételt követő 5 napon belül küldje meg a kért igazolásokat).
- Szükséges felhívni a teljesítés elmaradásának következményeire: Amennyiben a meghatározott teljesítési időn belül nem adja ki az igazolásokat, akkor keresetlevelet terjeszt elő az illetékes közigazgatási és munkaügyi bíróságon.
Amennyiben a felhívására nem reagál, illetve megtagadja a teljesítést a volt munkáltató, keresetlevelet kell előterjeszteni. A keresetlevél alapján kötelezi a a bíróság a munkáltatót mint a per alperesét az igazolások kiadására. A keresetlevél megírása kicsit bonyolultabb a formai követelmények okán, így - ügyvéd segítségének híján - érdemes a [link] oldalon megkeresni az illetékes közigazgatási és munkaügyi bíróság elérhetőségét, és panasznapra bejelentkezni, ahol segítenek a keresetlevél megfogalmazásában. A bíróság illetékességét a munkavégzés helye határozza meg. Kivétel: amennyiben munkaerőkölcsönzés útján alkalmazták, akkor a kölcsönbeadó székhelye szerint illetékes közigazgatási és munkaügyi bíróság előtt kell a keresetlevelet előterjeszteni.
A bíróság ezt követően tárgyalási határnapot tűz, amelyen ítélettel kötelezi a volt munkáltatót, azonban nincs akadálya annak, hogy ezt megelőzően bármikor teljesítsen.
Sok szerencsét!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!