Van egy örökölt ház négy örökössel, ebből ketten a másik kettő megkérdezése nélkül hirdeti. Sem árban semmiben nem egyeztek meg. Ezt megteheti?
1. Eladni csak akkor lehet, ha az ÖSSZES tulajdonos beleegyezik.
2. A résztulajdonosknak elövételi joga van.
3. Hirdetni lehet, de eladni nem tudják a többiek engedélye nélkül
Hirdethetik, de az eladáshoz, ahogy előttem is írták, minden tulajdonos kell.
Kérdés: miért így árulják? Ha azért, mert a másik kettő nem akarja eladni, de kivásárolni sem őket, akkor bírósági úton lehet a kényszer értékesítést kérni. Annál viszont gondolom sokkal jobb, ha minden fél a piaci áron beleegyezik az eladásba.
A saját tulajdonrészüket hirdethetik. Az már más kérdés, hogy a kutyának nem fog kelleni 2*1/4 házrész.
Ha a hirdetés az egész házra vonatkozik, akkor már más a helyzet.
Szabadon eladhatják a saját tulajdoni részüket, nem kell veletek megállapodni. Persze a tulajdonostársaknak elővásárlási joga van, így az eladó helyébe léphetnek ugyanazon az áron, mint amit a vevő fizetett volna. Viszont, ha ezzel nem éltek, akkor gond nélkül továbbadható.
Az már más dolog, hogy nehéz lesz eladni egy adott tulajdoni részt, de nem lehetetlen. Bírósági közös tulajdon megszüntetése pedig nem biztos, hogy megéri, mivel az ingatlan esetleg ár alatt kerül árverezésre (persze közös tulajdon megszüntetésének még van jópár módja árverezésen kívül), amihez még hozzá jön az eljárás perköltsége.
#8: a kérdésben nem az van, hogy a saját tulajdonrészüket hirdetik, hanem a házat!
Márpedig a teljes házat a tulajdonostársak aláírása nélkül nem adhatják el!
Nem megosztható ingatlan esetében NEM LEHET eladni a saját részt idegenek, mert az nem tudja tulajdniba venni. Az ugyanis nem elvárható senkitöl (jogi szempontból), hogy a lakásban idegenekkel kelljen együtt élnie. Márpedig pl egy háromszobás lakásban - egy konyhával, egy fürdöszobával - éppen az a helyzet állna elö.
(Az albérlet más téma, mert ott a bennlakó az, aki átengedi a saját lakása egyrészét másnak, nem pedig más dönt a feje feleltt.)
Ilyen esetben vagy közösen adják el az ingatlant, vagy valamelyik résztulajdonos él az elövásárlási jogával, vagy pedig eljárást indíttatnak a közös tudlajodn megszüntetésére és ke´nyszerértékesítésére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!