Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha házasság előtt sok évig él...

Ha házasság előtt sok évig él együtt két ember, az együttélés alatt szerzett vagyon is közösnek számít?

Figyelt kérdés
Édesanyám 16 éve él együtt valakivel, akinek haszonélvezete van az anyu házán, amit az együttélés alatt vett (papíron a férfi máshova van bejelentve). Van végrendelet, mely szerint a férfi életében kifizette a gyerekeit és minden ingósága az anyué, ha meghal. Most össze akarnak házasodni. Az a kérdésem, hogy a gyerekei esetleg perelhetik anyu házát? Ha a házasság alatt anyu örököl, az tudom, hogy közös vagyonnak számít, de ha pl. lemond az örökségről a javunkra? Megteheti?

2016. márc. 22. 07:52
 1/5 anonim ***** válasza:

Igen, az együttélés is számít. Az együttélés alatt szerzett vagyon azonban - ellentétben a házassággal - nem felezödik automatikusan, hanem a jövedelmek arányában oszlik meg.

Ha a férfi igazolni tudja, hogy a gyerekeket kifizette, akkor attól kezdve azoknak semmi joga a házra, az az illetö tulajdona. Ha utána ezt az élettársra hagyja, akkor ö az örököse. A gyerekek azzal, hogy megkapták az ingatlan árát, megszüntek örökösnek lenni, azaz nem követelhetnek semmit az apa halála után.


Viszont ha a férfinek haszonélvezeti joga van, akkor függetlenül attól, hogy ki a tulajdonos, ö rendelkezik teljes mértékben a lakással, azaz ö dönthet abban, hoyg ki lakhat ott és milyen feltételekkel, ebbe senkinek, még a tulajdonosnak sincs semmiféle beleszólása.


Ha anyád örököl valamit, az minden esetben saját vagyona - akár házasságban élnek, akár élettársként -, és azt mindenképpen a gyerekei öröklik, illetve házasság esetén a házastárs is egy gyereknyi részt. Ha atonban még életében nektek ajándékozza azt, akkor az csak a tietek lesz.

2016. márc. 22. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Egy másik topikban megkérdeztem, van-e haszna összeházasodnunk a párommal, akivel van egy közös gyerekünk és ott valaki az öröklést hozta fel, hogy házasságban, ha az egyik fél örököl, akkor az közös vagyonnak számít. Akkor ez nem így van?
2016. márc. 22. 08:57
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem, az örökléssel, illetve szeméyre szóló ajándékozással szerzett vagyon soha nem lesz közös, ez az illetö saját vagyona marad.

Halála esetén a (vérszerinti illetve örökbefogadottt) gyerekei örökölnek, házasság esetén azonban a házastárs is örököl egy gyereknyit.


A házasságnak csak annyi elönye van, hogy egy csomó vagyonjogi kérdés szabályozva van, ezért egy esetleges szétválásnál nincs annyi vitás kérdés, mint egy "csak" élettárs esetében.


Emellett sok esetben a házastársnak vannak olyan jogai, ami egy élettársnak nem, pl. betegség esetén adhatnak felvilágosítást az állapotáról, illetve dönthet a cselekvöképtelen beteg helyett. (Az más kérdés, hogy ezt nem veszik igazán komolyan a legtöbb helyen, de ha a beteg utána bíróságra vinné a dolgot, akkor az adott orvost komolyan megbüntetnék)

2016. márc. 22. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
Igen ha a folytonosság életközösség, házasság igazolható
2016. ápr. 6. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Mindenkinek köszönöm a választ! Tegnap voltak anyuék ügyvédnél, Ő azt mondta, Anyué minden, az élettárs gyerekei nem örökölnek.
2016. ápr. 7. 11:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!