Hamis pénzt gyártani is bűncselekmény, vagy csak forgalomba hozni?
Otthon játszani, gyönyörködni benne lehet. De bármily kis közösségben már csak úgy, a feltűnően rajta van valahol hogy játékpénz,minta vagy 'érvénytelen' felirat
"Otthon játszani, gyönyörködni benne lehet."
Hát ezt sem lehet.
Aki forgalomban lévő pénzt gyárt, búncselekményt követ el.
Amennyiben demonstrációs célra, vagy reklámanyagnak szeretne valaki ilyet, akkor az eredetitől legalább 12 %-ban eltérő méretben gyárthat vagy gyártathat, ha ehhez az MNB engedélyét megkéri. Az engedélyben szerepelnie kell öt darab fekete-fehér mintanyomatnak, vagy az eredetitől eltérő fémből készült, nem méretazonos veretnek, a felhasználás helyének, jellegének és a kigyártani kivánt példányszámnak.
Egyik sem igaz.
Btk 389. § (1) Aki
a) pénzt forgalomba hozatal céljából utánoz vagy meghamisít,
b) hamis vagy meghamisított pénzt forgalomba hozatal céljából megszerez, az ország területére behoz, onnan kivisz, azon átszállít,
c) hamis vagy meghamisított pénzt forgalomba hoz,
bűntett miatt két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.
Tehát az utánzás vagy meghamisítás akkor büntetendő, ha az meghamsitás céljából történik. Az megint más kérdés, hogy ez legtöbbször magából a körülményekből adódik.
"Tehát az utánzás vagy meghamisítás akkor büntetendő, ha az meghamsitás céljából történik."
Minek szól bele olyasmibe, amihez nincs közöd? Ráadásul még hülyeséget is mondasz.
Az utánzás maga a meghamisítás. Vagy szerinted lehet úgy pénzt utánozni, hogy az mindjárt eredeti lesz?
"Az elkövetési magatartások az utánzás, a meghamisítás, a megszerzés, az országba történő behozatal, kivitel, illetve az ország területén történő átvitel, valamint a forgalomba hozatal."
Tehát már az utánzással elköveti a bűncselekményt. Attól függetlenül, hogy forgalomba hozza-e az általa kigyártott pénzt vagy sem.
Te meg azt próbáld meg értelmezni, hogy hülyeségeket beszélsz!
Nem vagy jogász, nem is tanultál jogot soha, jogérzéked sincs, akkor miért buzdítod bűncselekmény elkövetésére a kérdezőt?
Ez nem pusztán szövegértésről szól.
Még ha te ezt hiszed, akkor sem.
De neked sajnos még ez sem megy:
"A bűncselekmény jogi tárgya a pénz- és az értékpapír-forgalomba, valamint a kibocsátott pénzbe vetett bizalom és a pénzgazdálkodás törvényes rendjéhez fűződő érdek.
A pénzhamisítás elkövetési tárgya a pénz és a pénzzel azonos büntetőjogi megítélés alá eső olyan értékpapír, amelyet a tényálláshoz fűzött értelmező rendelkezés alapján pénznek kell tekinteni.
Az elkövetési magatartások az utánzás, a meghamisítás, a megszerzés, az országba történő behozatal, kivitel, illetve az ország területén történő átvitel, valamint a forgalomba hozatal. A pénzhamisítás elkövetési magatartásaira vonatkozó értelmező rendelkezések változatlanok maradnak."
Itt vannak tételesen felsorolva az elkövetési magatartások és aki ezen felsorolás bármelyikét elköveti, az felelősségre vonható. Ebben a felsorolásban az első helyen szerepel az utánzás.
De hogy teljes legyen a kép, a pénzhamisításnak még az előkészüle is három évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegetett bűncselekmény ma már, a korábbi kettővel szemben.
Tök jó, hogy idézőjelekbe teszel valamit, de a forrás elmarad. Innentől kezdve én is bármit idézőjelbe tehetek, és hivatkozhatok arra, hogy igazam van. Arról nem is beszélve, hogy az idézet nem mond ellent a Btk. idézett paragrafusának.
A Btk. világosan kimondja, hogy akkor beszélünk bűncselekményről, ha a hamisítás forgalomba hozatal céljából történik, ne akard már megmagyarázni, hogy ennek a mondatnak az értelmezéséhez jogi diploma szükséges, hiszen ebben semmi bonyolult nincs. Ha én pl. otthon a családnak egy játékhoz nyomtatok utánzott pénzt, akkor azt nem forgalomba hozatali céllal teszem, és nem is hozom forgalomba, tehát nem követek el bűncselekményt.
"Ha én pl. otthon a családnak egy játékhoz nyomtatok utánzott pénzt, akkor azt nem forgalomba hozatali céllal teszem, és nem is hozom forgalomba, tehát nem követek el bűncselekményt."
Ez csak addig van így, amíg az általad nyomtatott pénz-utánzat nem alkalmas megtévesztésre.
"Az 1999. évi LXIX. törvény (Sztv) 163. §-a szerint szabálysértést követ el az, aki forgalomban lévő pénzről engedély nélkül másolatot készít, vagy készíttet. E törvényi tényállás tartalma annyival szűkebb a pénzhamisításnak a Btk. 304. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott tényállásánál, hogy hiányzik belőle a forgalomba hozatal célzata"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!