Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kideríthető-e a Csibefasz...

Kideríthető-e a Csibefasz holléte és szerkesztői?

Figyelt kérdés

Tényleges feljelentés esetén mennyi az esély arra, hogy a Csibefasz szerkesztőit felelősségre vonják, és a tartalmat eltávolítsák a szerverről?

Elvileg magyarországi a szerver, tehát lehet ellene tenni? Artisjus kizárva, engem az érdekelne, hogy ügyvéd vagy feljelentés mit tudna tenni az oldal ellen?

(Nem vagyok raj, se nem pózoltam temetőben, s még az oldalon sem vagyok kint, csak érdekelne, hogy mitévő lehet egy komoly szándékkal - elhatározott - feljelentő sértett?) Ezalatt azt a képet értem, amit nem tett közzé, valaki beküldte! <-- mennyire vonható felelősségre a beküldő? Köszi a válaszokat!


2010. ápr. 2. 09:47
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

Ezt abszolút nem értem, de a válaszom: csak rendőrségi eljárással deríthető ki, kik állnak valójában egy weblap mögött.

A rendőrség viszont csak törvénysértés esetén fog beindulni, vagy még akkor se.

Ha a csibefasz nem sért törvényt, sosem deríted ki, kik szerkesztik. Esetleg ha sok pénzed van (>100.000) fordulj magánnyomozóhoz.

2010. ápr. 2. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:

Avval tisztában vagyok, hogy magánvádas feljelentéssel fog csak a rendőrség foglalkozni az üggyel! De: sokan írták már egyéb fórumokon, hogy nincs illetékessége a magyar rendőrségnek a külföldi szerverekkel kapcsolatban, mivel ott szólásszabadság van, s nem számít ez a tevékenység bűncselekménynek!

Még továbbra is kíváncsi vagyok, hogy sikerült-e valakinek eljárást indítani a Csibefaszosok ellen, és sikerrel járt-e? Hangsúlyozom: Csibefasz, nem Napiszar!

Köszi a válaszokat előre is! :)

2010. ápr. 2. 11:21
 13/24 anonim ***** válasza:
ha nem hiszed el nézd meg a posztjaimat, bármit, ha kell belépek és felrakok egy általad kért képet
2010. ápr. 3. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 A kérdező kommentje:
Engem nem ez érdekel, légyszíves a kérdésre válaszolj! Köszi!
2010. ápr. 3. 15:30
 15/24 anonim ***** válasza:

Az iwiw és a myvip szabályzata nem tartalmaz olyan kitételt, miszerint a felhasználó lemondana képhez fűződő szerzői jogairól. Az iwiw és a myvip megelégszik egy felelősségkizáró nyilatkozattal: őt magát nem lehet perelni.


A magyar postához hasonlíthatnám a dolgot. Ha fenyegető leveleket/telfonokat kapok, nem perelhetem a postát (tcom-ot), mivel a postával (telefontársasággal) kötött ,,szerződésem'' lényegében metesíti a postát (telefontársaságot) az ilyen jellegű felelősség alól. De ez magát a zaklatót nem mentesíti a jogi következmények alól. A zaklató ugyanis nem szerződő fél.


Ha lakatot veszek, és a vásárlási szerződésben a yyártó kikötö, hogy ő nem felel a lakat hibás felszereléséért fakadó károkért, akkor őt valóban nem perlehetem. De ettől még a betörő ne mentesül a jogi következmények alól. A betőrő sem szerződő fél.


A csibefasz nem myvip felhasználó, nem is szerződő fél, a közöségi portálok szabályzatának ,,mentesítő-feleősségkizáró'' pontja nem értelmezhető úgy, mintha a csibefasz jogszerű lenne.


A myvip szerződés sokat idézett ,,megengedő nyilatkozata'' sem vonatkozik rá, hiszen a myvip csak myvip berkeken belül engedi meg a képek szabad feltöltését.


Magaaroszágon a képek szerzői joga automatikusan keletkezik, nem kell külön hivatalos levédetési lejárás, ez egy automatizmus, ami a szerzői jogi törvényből és a Magyaroszág által aláírt nemzetközi serződésből következik:


[link]


Az Artisjus-t nem kell feltétlenül kizárni a megoldás kerséséből. Társadalmi szervezetként joga van közérdekű keresetetet indítania tömeges szerzői jogsértések esetében (hivatkozva arra, hogy sok sértett jogtulajdonos van, és nem is állapítható meg mindnek a személye). Ez egy járható út lehet.


A csibefasz -- jogi értelemben -- közönséges warez oldal, érdemes aszerint kezelni.


Ez az egyik jogi út. A másik hivatkozási alap: az iwiw és a myvip NEM PUBLIKUS KÉPTÁR, hiszen jelszóval védett. Ez nem vicc, a Fővárosi Bíróság pontosan ere hivatkozva állapította meg, hogy az iwiw képanyaga nem használható fel:


[link]

2010. máj. 9. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:

,,A HVG a képmással való visszaélés ellen azzal érvelt, hogy az UD Zrt. vezetője saját elhatározásból tette fel a közösségi portálra a fényképet.


A bíróság ezt azonban elutasította, mert álláspontja szerint az iWiW egy zárt rendszer, a képek pedig részben a tagok azonosítását segíti, letölteni azokat nem lehet. Az elsőfokú döntés szerint pénzt nem kell fizetnie a lapnak, de nagy nyilvánosság előtt elnézést kell kérnie.


Akár perek tucatjai is indulhatnak...''

2010. máj. 9. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:

A rendőrség passzivitását egyébként én sem értem. Az addig érthető, hogy szerzői jog, képmáshoz fűződő jog megsértése, becsületsértés mind magánvádas. Azonban a nagy ,,szerverlefoglalási'' (warez) ügyek mégiscsak arra látszanak utalni, hogy időnként a rendőrség mégiscsak eljár warez oldalak ellen. Ha az ügyek súlya számít: Amerikában volt már öngyilkosság intenetes zaklatás (kiberzaklatás) miatt, tehát meg a társadalmi érdek szerintem meglenne. A kérdésnek tehát a ,,politikai'' részére nem tudok felelni (miért passzívak a hatóságok).


[link]


Napiszar: a SharkTech a szolgáltatójuk. Elvileg nem bulletproof hosting cég, tehát SharkTech valószínűleg korrektül szerződést bontana a napiszarral, amenyiben a nasiszar jogellenese mivoltát HITELESEN igazolja valaki számukra. Mivel a SharkTech-nek nincs magyaroszági helyismerete, mégcsak nyelvismerete sem, ez nem könnyű dolog. De nem is lehetetlen. Hiteles szakértők révén meg lehetne csinálni (ifjúságpszichológus + szerzői jogi szakértő + informatikai igazságügyi szakértő). Elvileg az ifjúságvédelem partner lenne ebben, ennek utána kellene járni (pontosan milyen intézményi infrastruktúrája van nálunk azifjúságvédelemnek).


Egészében véve: a felnőtt társadalom etikátlan módon teszi, hogy szemérmetesen félrefordítják a fejüket a kamaszok problémái elől. A jellegzetes nagyvárosi félreforduló-szemérmetes-szemlesütő magatartás, amit akkor lehet látni, amikor valakit kirabolnak az utcán, a többi ember meg: ,,nem láttam, ott sem voltam''. A megoldás (részben) a szakértők, szakemberek kezében van. Urban legend, hogy a csibefasz jogilag megfoghatatlan lenne. Jogilag közönséges warez oldal, és ifjúságvédelmi okból is társadalmi érdek is lenne fellépni ellene.

2010. máj. 9. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:

A beküldő feleősssége: mivel nem jóhiszemű, szeritem felel. Én azonban úgy vélem, a zömmel kamaszkorú beküldők feleőssége kisebb, mit a szerkesztőké, és a legnagyobb feleősség az üzeemeltető kezében van. Sejtésem szerint a csibefasz tárhelyszolgáltatója egy bulletproof hosting cég.


[link]


Egyébként a (korábbi?) tárhelyszolgáltatójuk neve rajta volt a ,,spamwiki'' nevű spammer-feketelistán is.

2010. máj. 9. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

A szólásszabadság, tudtommal, nem értelmezhető rágalmazás vagy szerzői jogsértés esetén. Nincs olyan civilizált ország, ahol legális lenne ellopni a másik ember munkáját (leszedni a szomszéd almáját, vagy jogtalanul újraközölni egy jogvédett képet, még ha publikus is), belekötni valakibe az utcán, vagy megrágalmazni egy bankot, és ezzel mesterségesen csődbe juttatni. A csibefaszra feltett emberek még csak nem is közszereplők (és a Fővárosi Bíróság ezt eléggé egyértelművé tette.)


A kurucinfo ügye más volt: önmagában azért valóban nem lehet eljárni egy honlap ellen, mert téveszméket terjeszt. (Ha azt hirdetem, hogy a Nap aranyból van, ezért még nem fognak megbüntetni, legfeljebb kinevetnek.) Itt valóban van értelme szólászabadságról beszélni.


A csibefasz ügye viszont nem ide tartozik. A csibefasz elleni felépésnek nem lenne semmiféle politikai felhangja, egyszerűen csak a magántulajdon védelme lenne (szerzői jogok, iwiw szabályzata). Szerintem itt nem igazán jön szóba a szólásszabadság fogalma, gyerekes dolog lenne ,,lopásszabadságról'' beszélni. Ezzel az erővel én is letölthetném a NASA összes képét, és a saját honlapomról újraközölhetném őket. A szerzői jogsértés tényét nyilván nem lehet szólásszabadság címén kimosdatni. És a rágamazást sem. Elterjeszthetném a *** bankról, hogy nincs fedezete, és miután kitörik a pánik, és mindenki kiszedi a pénzét, és a bank tényleg csődbemenne (éppen a pánik miatt, önmegvalósító jóslat), akkor én meg ártatlan arccal mondanám, hogy de hát szólásszabadság van. Gyerekes dolgok ezek, a csibefasz csak azért hivatkozik a szólásszabadságra, mert ködösíteni akar. A szólásszabadság fogalmának nyilván van valami pontos jeletése, nem lehet olyan dogokat belekavarni, amik nem is ide tartoznak.

2010. máj. 9. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

A kérdezői kommentre válaszolva: a csibefasz magyaroszági szerverről megy. Korábbi tárhelyszolgáltatójuk egy magyar cég volt, sőf feltehetetőleg kifejezett belletproof hosting szoláltató, amelynek gyanús érintettsége volt a spammelés terén is. Moastani tárhelyszolgálatóját nem tudni, de a szerver továbbra is Magyaroszágon van.



(Linux alatt, parancsorba beírni:)

host csibefasz.com

(gép válasza: csibefasz.com has address 80.249.165.54)


(parancssorba újra beírni:)

whois -B 80.249.165.54

(Gép válasza: egy csomó információ az internetszolgáltatóról: Magyar Telekom)


Szóval, internetszolgáltatója a Magyar Telekom, de erősen feltételezhető, hogy a Telekom teljesen jóhiszemű, és nem tud a csibefaszról. Mivel a Telekom is az egyik tagja, aláírója a Hálózathasználati Irányelveknek, ezért feltehető, hogy bejelenétsre szerződést bontana:


[link]


3.9. Tilos a hálózatot a szerzői jogvédelem alá eső anyagok átvitelére használni, ha az átvitel során mások szerzői joga sérül ....


3.11. Az Irányelvek megsértését jelenti és a szolgáltatás azonnali felfüggesztését, illetve megszüntetését eredményezheti, ha valaki a szolgáltató hálózatán olyan tevékenységet folytat, amely jogszabályt sért.


A szerzői jogi érveléshez érdemes mellékelni az iwiw és a myivp szabályzatát (hivatkozva arra, hogy a feleősségkizáró nyilatkozat nem minősül szerzői jogokról való lemondásnak), az adathalász tevékenységgel kapcsolatos érvelést pedig érdemes a Fővárosi Bíróság ítéletével alátámasztani:


[link]



A Telekom jogi panaszokat (spam, warez) az


abuse (kukac) t-online (pont) hu


címen fogad.

2010. máj. 10. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!