Saját telken, udvaron szabadon használhatok fémkeresőt, vagy egyáltalán hol szabad, és hol nem szabad?
Értékes őskori, római kori és középkori leleteket, valamint fegyvereket, lőszereket és robbanóanyagot találtak egy balatonszárszói lakásban a rendőrök egy 24 éves siófoki fiatalember gyűjteményének lefoglalásakor.
Az újságíróknak bemutatták a lefoglalt muzeális értékeket, ékszereket, egyéb tárgyakat, valamint az azok felkutatására használt két fémdetektort és földradart is.
A házkutatást februárban volt, fegyver- és muzeológus szakértőkkel, valamint tűzszerésszel. Csaknem tíz órán át tartott. Összesen hat éles robbanóanyagot, illetve robbanószerkezetet, több mint száz lőszert, két ritkaságnak számító lőfegyvert és körülbelül 1200 darab, az 1700-as éveknél korábbi időkből származó, földben talált műtárgyat, műkincset, továbbá 390 arany- és ezüsttárgyat találtak.
A lefoglalt tárgyak között őskori kőbaltafej, kelta, római, népvándorlás és honfoglalás kori szerszámok, eszközök, ruhadíszek is vannak, azok értékét először a kaposvári múzeum, majd a Magyar Nemzeti Múzeum fogja becsüli majd fel.
Na meg az alig két hónapja lebukott litkei tolvajok akik a szántóföldön buktak le, szintén milliós értékel, az interneten árusító többi, akik az eladás pillanatában lettek letartóztatva, stb., stb..
És ezek az emberek az eszmei érték alapján lesznek megvádolva, ami azt jelenti, hogy egy 50-100 ezer forintos forgalmi értékű tárgy esetében már mondhatni garantált a jelentős értékre elkövetett lopás, ami 2-8 év közötti szabadságvesztéssel sújtható. Üzletszerűség esetén (2 vagy több alkalom) még komolyabb a helyzet.
Ezeket már nem lehet megúszni ejnye-bejnyével, felfüggesztettel vagy próbára bocsájtással.
És akkor még nem ejtettem szót a bírósági perköltségről, ami ilyen esetekben milliós nagyságrend, mivel magasan kvalifikált szakértőt kell felkérni aki tárgyanként készít elemzést, értékbecslést, és ezt nem húsz forintért teszi.
életbe lépett a régészeti örökség védelméről szóló 1992. évi, úgynevezett máltai egyezmény, amely kimondja, hogy régészeti örökségünk véges, s az elsődleges cél a lelőhelyek megóvása, megőrzése. Az igazgatóhelyettes kiemeli, hogy kizárólag akkor kell a földben lévő emlékekhez hozzányúlni, ha az óhatatlanul szükséges, ha pusztulásnak vagy egyéb veszélynek vannak kitéve. Természetesen ma is zajlanak Magyarországon és Európa-szerte tudományos célú feltárások. Jelentősen növekedett a beruházást megelőző feltárások száma is, ami a múzeumokat is jelentős kihívás elé állítja.
A leletek feltételezett helyéről az információk egy részét magánszemélyektől szerzik a hatóságok. A KÖI és a rendőrség ilyen bejelentőktől értesült egy keszthelyi leletkeresésről. Győr-Moson-Sopron megyében egy – bejelentésre végzett – autó ellenőrzésekor bukkantak fémdetektorokra.
Vukán Béla szerint a legjobb értesüléseket a lakosságtól szerezhetik, hiszen mindenki észreveszi a lakókörnyezetében lévő változásokat.
Az idei év legnagyobb fogása az a hatvanöt kartondoboznyi kincs volt, amit augusztusban foglaltak le a kaposvári rendőrök egy Budapest felé tartó kisbuszban. A dobozokban antik pénzérméket, szobrokat, dísztárgyakat, ékszereket, fegyvereket találtak. A kocsit vezető férfi ellen tavaly már indult eljárás, amikor társaival Somogy megyében – elsősorban a római – hadiutak, települések, temetkezési helyek mentén fémdetektorokkal kincs után kutattak.
A máltai egyezmény is utal arra, hogy a legnagyobb pusztítást a tolvajok akkor végzik – és ennek vélhetően nincsenek tudatában –, amikor a kincset kiemelik a lelőhelyről. – Kikerülve az akár több ezer éves történeti kontextusból.
"Bizony az! Agyrém!
Hogy szegény lengetőket nem támogatja a mocskos jogalkotó abban, hogy lerabolják az ország örökségét, hogy feldúlják, tönkretegyék a régészeti lelőhelyeket és ellopják az ott talált régiségeket, pénzérméket, aranykincseket, leletanyagot." - ...akkor __AZT__ kell tiltani, nem a fémkereső használatát. Nem élhető egy olyan ország, ahol az állam eleve rosszhiszeműen feltételezi mindenkiről, hogy törvénysértő magatartást folytat / készül folytatni.
Szeretném tudomásodra hozni, hogy a régészeti leletek bármilyen eszközzel történő feltárása tiltva volt eddig is.
Azonban a tiltásra fittyet hányva, bizonyos kollégáid évtizedekig visszaéltek a helyzettel, legalább 400 milliárd forintot meghaladó értékben lopták a köz javát, rombolták, tönkretették a lelőhelyeket, kifosztották a feltárásra már kijelölt nyomsávokat is.
Ezért vált szükségessé az eszköz használatának tiltása illetve engedélyhez kötése.
Kincstalálónak most is jár jutalom. Akik az alapásás közben bukkantak aranykincsre, azok is kaptak.
A történelmünk nem fog elrozsdálni, ha eddig 1000 év alatt nem lett oda, a plusz-minusz húsz, negyven, hetven év alatt sem fog.
Az igazi kárt nem a fémkeresők okozzák az államnak, még ha vannak is visszaélések az nem annyira jelentős, mint amit maguk a régészek okoznak! Olvassátok el ezt a cikket! [link]
Ezenkívül egy régészeti feltáráshoz nincsen leltárlista arról, amit találni fognak a régész urak. 20 megtalált aranyérméből csak 12-vel számolnak el, 8-at meg zsebre vágnak ki fogja ezt észrevenni? Egy régi érme, a maga 2-3cm-es átmérőjével, jól elfér a zsebben a többi apró közt, nem? Nem ártana már a régészeknél is házkutatást tartani, meg vagyonosodási vizsgálatot! A rendőrségről meg annyit, már kétszer tettem feljelentést lopáskár miatt, de néhány hét után lezárták a nyomozást "ismeretlen elővetővel szemben"! Nekem ez is egy igazi kár, mert az általam befizetett adóból (is, meg a tiédből is!) fizetik a rendőrséget, mégsem tesznek semmit!
Miért is lehetne egyszerűen régészesdit játszani a saját udvarunkban:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!