Mit tegyek ha egy rokonommal örököltem egy házat de ő nem szeretné azt eladni?
Egy zűrös örökösödési ügyben szeretnék tanácsokat kérni. Nemrég megörököltem egy házat 50%-ban. A maradék rész tulajdona pedig egy rokonomra szállt. Ez a rokonom már korábban is a házban lakott és ez a helyzet még most is így van. A történet a szokásos, ez a másik örökös nem dolgozik, nem is akar dolgozni, segélyekből tartja el magát és így menni sem szeretne onnan. Én pedig szeretném eldönteni ilyen esetben vajon mit tehetnék.
Az egyik opció nyilván az lenne, hogy indítok egy közös tulajdon megszüntetése iránti pert ellene, ami hallomásom szerint több éves procedúra.
A másik opció, hogy eme rokonomnak egyéb ügyek miatt várhatóan megoldódik a lakhatása 1-2-3 éven belül. Ezt az időt én ki tudnám várni (és így megkímélni magamat egy pertől). Viszont ha várok akkor vajon be tudom valahogy biztosítani magamat, hogy az általa okozott károkat, kifizetetlen számlákat, esetleges bírságokat és ki tudja még mit ne én fizessem meg a végén? Esetleg lehet erről szerződést írni (hogy az eladás után az ő részéből kerüljenek ezek levonásra vagy hasonló), valaki csinált már ilyet, vagy ez nagyon naív megközelítés?
Köszönöm a válaszokat előre is!
Azért vannak hagyatéki tárgyalások, hogy ezeket még időben tisztázza az ember, illetve már úgy kellene odamenni, hogy ezeket tisztázzák.
Valóban igényt tarthatsz akkor a ház értékének felére. Ha hatni akarsz rá, használd Te is nyugodtan a házat: járj be, ahogy tetszik, pakolj be néhány felesleges cuccot, hiszen a ház egyik felére igényt tarthatsz stb. Hátha meggyőzi arról, hogy a jelenlegi állapot nem tartható.
Attól, hogy a rokon lakhatása megoldódik 1-2-3 éven belül, attól még ugyanúgy, 50%-ban tulajdonos marad.
Tehát, vagy felajánlod, hogy kifizeted a részét, csökkentve az általa okozott kárral, vagy beadod a közös tulajdon megszüntetése iránti kérelmedet.
Sziasztok!
Köszönöm a két választ!
Szóval a hagyatéki tárgyalásnál még megbeszéltük, hogy eladjuk a házat. Sajnos ez a hozzáállás azóta megváltozott. Ahogy ismerem ezt a rokonomat bejárogatás meg pakolgatás nem fogja meggyőzni, hogy változtasson ezen.
Kifizetés sajnos most nem megoldható.
Szóval ebben az esetben úgy tűnik a közös tulajdon megszüntetése iránti per az egyetlen megoldás.
Ez pedig elég problémásnak tűnik. Ezért is reméltem, hogy esetleg megoldódik az "úriember" lakhatása és így könnyebben belemegy az eladásba, és a végén még pereskednünk sem kell.
Esetleg egyéb ötlet, még egy keveset gondolkoznék a témán mielőtt döntést hozok.
Butaságot írtak neked az előttem szólók.
Az, hogy te mit csinálsz a tulajdonrészeddel, senkire nem tartozik, még a tulajdonostársadra sem.
Akkor adod el, amikor neked jólesik. Ő, mivel társtulajdonos, elővételi joggal bír, tehát az általad megajánlott áron vagy megveszi az ingatlan felét tőled, vagy úgy marad. Ha ő nem él ezzel a jogával, akkor te annak adod el (a vele már közölt áron) vagy drágábban, akinek akarod. Olcsóbban nem adhatod el másnak, de nem is igen tudnád, mert az ügylet lebonyolítását vállaló ügyvéd megkérné a másik lemondó nyilatkozatot a tulajdonostársadtól.
Saját magad rendelkezel a tulajdonoddal. Ahhoz senkinek semmi köze. Azonban azt tudnod kell, hogy a résztulajdont arányosan alacsonyabb áron lehet értékesíteni, mint az egészet. Pláne, ha a tulajdon még lakott is.
Egyébként, ha csak ő lakja a tulajdont, akkor köteles neked fizetni ezért.
"Butaságot írtak neked az előttem szólók."
- Mert egy fél házat eladni aztán életszerű terv... nem értem, miért kell leszólni más válaszát, amikor csak egy kicsit figyelmesebben kell átolvasni, hogy lásd, ugyanannyira helyénvaló a többiek válasza is, csak máshonnan közelítették meg a kérdést.
Ne haragudj, az nem másképp látás kérdése, hogy butaságokkal traktáljátok.
A hagyatéki tárgyalás nem arra való, amit ír a válaszadó, az meg végképp abszurd, hogy adja be a közös tulajdon megszüntetésére irányuló keresetét. Ez azt jelentené, hogy prompt el kellene adni a házat, annyiért, amennyiért adott időpillanatban lehet (árverés) és azzal az összeggel kellene beérnie a kérdezőnek is, ami nyilván nem volna valami magas, de hogy alacsonyabb lenne, mint a tulajdonrészének piaci értéke, az biztos.
Sziasztok!
Megint csak köszönöm a sok hasznos információt!
Azt nem is tudtam, hogy közös tulajdon megszüntetése per esetén a házat árverésre bocsátják. Bár persze így belegondolva logikus. Ennek ellenére ez nem teszi igazán szimpatikussá ezt az opciót. Bár tekintve hogy rokonom úgy gondolja, hogy ő ott lakna akár az idők végezetéig, akár még ez is jó megoldás lehet.
A saját tulajdonrészem eladására sem gondoltam eddig. Bár ezt nem is szívesen tenném, mert ezzel gyakorlatilag magamnak okoznék veszteséget. És mindezt azért mert kedves rokonomnak nincs kedve dolgozni és inkább eltengődne a ebben a házban örök életére segélyeken élve...
Az a baj, hogy a kommentek alapján nekem továbbra is úgy tűnik, hogy normálisan ezt a szituációt nem tudom megoldani. Ami szomorú ... de hát úgy tűnik ez van. :( Persze ettől még köszönöm a válaszokat! Azért írjatok nyugodtan, ha esetleg valakinek eszébe jut valami. Én is kutakodom interneten, meg nemsokára tervezek felkeresni egy ügyvédet is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!