Akit magánvádas eljárásban ítélnek el, az szerepel a bűntettesek nyilvántartásában?
1. Az eljárás ideje alatt, a büntetőeljárás hatálya alatt állók nyilvántartásában nem szerepel.
2. Ha elítélik, a bűntettesek nyilvántartásában - a törvényben meghatároztt ideig - szerepel.
3. Az azonban a legritkább esetben fordul elő, hogy valakit magánvádas ügyben szabadságvesztésre ítéljenek, enyhébb büntetési nem pedig nem eredményez büntetett előéletet sem közvádas, sem magánvádas ügyben.
Kettes köszi!
Mitől más egy magánvádas bcs., mint a közvádas? A nevében benne van, hogy "bűncselekmény", még is mint ha enyhébb lenne a megítélése.
Hát ugye magánvádas bűncselekmény mindössze hat van: becsületsértés, rágalmazás, kegyeletsértés, magántitok megsértése, levéltitok megsértése, könnyű testi sértés vétsége. Ezek mind kis súlyú, alacsony büntetési tételű cselekmények.
Minden más ügyben a nyomozással kezdődik a büntetőeljárás, és az ügyész dönt a vádemelésről. Van tehát egy viszonylag komoly szűrő, amíg a bíróság elé kerül az ügy. Magánvádas ügyben viszont egy magánszemély mond valamit, ami vagy igaz, vagy nem, vagy bűncselekmény, vagy nem. Igazságtalan lenne, ha egy így feljelentett személy már az eljárás során ugyanolyan hátrányokat szenvedne el, mint akivel szemben közvádas eljárás folyik.
Ha azonban az illetőt jogerősen elítélik, akkor már nincs különbség a magánvádas ügyben jogerősen elítélt és a hasonlóan csekély súlyú közvádas ügyekben elítélt megítélése között.
A bűncselekmények - ilyen szempontból - három csoportba oszthatóak:
1.) Hivatalból és közvádra üldözendő cselekmények - ide tartozik a legtöbb. Ilyen esetben a sértett akaratától föggetlenül a hatóságnak le kell folytatnia az eljárást, a vádat a bíróság előtt az ügyész emeli és képviseli.
2.) Magánindítványra, de közvádra üldözendő bűncselekmények - ide tartozik a zaklatás, a szexuális erőszak alapesete, de például a hozzátartozó által elkövett, nem erőszakos vagyon elleni bűncselekmények is. Ezek miatt az államgépezet csak akkor indulhat be, ha a sértett tett egy olyan nyilatkozatot, miszerint kéri az elkövető megbüntetését (ez a magánindítvány). Ha viszont megtette a jogosult a magánindítványűűt, utána a rendőrség nyomoz, az ügyész emeli és képviseli a vádat.
3.) Végül vannak a magánvádas bűncselekmlények: ez az hat, amit felsoroltam. Ezek miatt a sértett tehet feljelentést, és utána is ő képviseli a vádat (ha akarja), az államnak - főszabályként - semmi köze hozzá.
A zaklatás tehát a 2.) csoportba tartozik, a kérdés a 3.) csoportra vonatkozott. Ennek persze rengeteg gyakorlati vonatkozása is van, hogy csak a legfontosabbat mondjam: ha zaklatás miatt a sértett előterjesztette a magánindítványát, az már nem vonható vissza, az eljárást akkor is lefolytatják, ha meggondolja magát. Magánvádas ügyben a magánvádló bármikor elejtheti a vádat, a bíróság meg fogja szüntetni az eljárást.
"Zaklatás is magánindítványra üldözendő."
A MAGÁNVÁDAS nem ugyanaz, mint ahol az eljárás csak MAGÁNINDÍTVÁNYra indulhat.
A magánvádas - jól felsorolták, melyik az a hat - kizárólag a sértett által képviselt vád alapján történik az eljárás egész szakaszában.
A magánindítványosnál csak a sértett feljelentése indíthatja el a folyamatot, de utána átveszik a hatóságok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!