Ha (tegyük fel) fiatal korúként önvédelemből megölök valakit, azért hány évet kaphatok?
keves olyan szituacio van amikor elfogadja a birosag az onvedelmet akkor ha az ellenfel meghal.
Ugyhogy necces a dolog.
Nem ártana, ha jogi kérdésekhez csak jogászok szólnának hozzá.
1. mindig az adott esetet kell vizsgálni, a maga teljes összefüggéseiben, teljes részletességgel. Abból az egy kérdésből, amit feltettél, semmi konkrétum nem derül ki.
2. büntethetőséget kizáró ok a jogos védelem
pl. ha éjjel arra ébredsz, hogy egy marcona betörő a házban matat, majd amikor a konyhában összetalálkoztok, neked ront egy baltával, "nyugodt szívvel" leszúrhatod a konyhakéssel, nagy valószínűséggel a bíróság neked ad igazat, tehát semmilyen büntetést nem kapsz.
A mai jogi szabályozás és a bírói gyakorlat sokat változott: "ijedség" és "menthető felindulás" esetén pedig már nem foglalkoznak a szükségesség és arányosság kérdésével, sőt már kitérési kötelezettség sincs.
Érdekesség, hogy még az Alaptörvényben (!) is szerepel a jogos védelem intézménye, azaz a jogalkotó kiemelten fontosnak tartja:
"Mindenkinek joga van törvényben meghatározottak szerint a személye, illetve a tulajdona ellen intézett vagy az ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához."
Idézet a btk-ból:
A jogos védelem
21. § Nem büntetendő annak a cselekménye, aki a saját, illetve a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzése céljából telepített, az élet kioltására nem alkalmas védelmi eszközzel a jogtalan támadónak sérelmet okoz, feltéve, hogy a védekező mindent megtett, ami az adott helyzetben elvárható annak érdekében, hogy az általa telepített védelmi eszköz ne okozzon sérelmet.
22. § (1) Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.
(2) A jogtalan támadást úgy kell tekinteni, mintha az a védekező életének kioltására is irányult volna, ha
a) azt személy ellen
aa) éjjel,
ab) fegyveresen,
ac) felfegyverkezve vagy
ad) csoportosan
követik el,
b) az a lakásba
ba) éjjel,
bb) fegyveresen,
bc) felfegyverkezve vagy
bd) csoportosan
történő jogtalan behatolás, vagy
c) az a lakáshoz tartozó bekerített helyre fegyveresen történő jogtalan behatolás.
(3) Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.
(4) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!