Közterületen egy lakóközösségi tömbház tövében van lehetőség bokrok, illetve sziklakert szerűség kivitelezésére, esetleg egy alacsony díszkerítésre? Engedélyköteles, vagy nem is kérhető rá?
Földszinti lakás ablaka előtti kis területről van szó. Ami parkolóra néz, de van egy 2m zöld füves rész még előtte.
Azt tudom hogy fát nem lehet csak úgy ültetni (belelóghat villanyvezetékbe, zavarhatja a közlekedést, közel lenne a házhoz, stb érvek miatt jogosan).
De ez kisebb bokros évelő növényekre pl rózsára, páfrányra stb is vonatkozik?
Zavar hogy beállnak autóval az ablak elé (megjegyzem illegálban mert a parkolónak ez nem beálló helye hanem a "közlekedő" része! Elvileg nem állhatnának ide, többek között azért sem mert tűz esetén a tüzoltókat is akadályoznák. Néha még brümmögtetik is a motort, ajtót csapkodják.
Közeli fesztiválkor meg bejönnek a részegek mert beugró van és így sarok is és ide vizelnek a konyhaablak alá!
Egy kis sziklakertre gondoltam, esetleg fent felsorolt növényekre, és egy kis díszkerítésre.
Esetleg nem évelő virágok, veteményezése? Az a baj hogy ha nincs kerítve és sziklázva a fűnyírókkal levágatja az önkormányzat.
Ezt meg lehet csinálni, kell hozzá bármilyen engedély?
Tüzoltókat nem akadályozná, de remélhetőleg nem jönne oda senki sem, és szebb lenne a hely!
Tulajdonképpen rendkívül sok helyen láttam ilyen körülkerített virágoskertet, a kutyát nem zavarta.
De ha tudtok okot hogy miért nem megvalósítható vagy ha jogi probléma lenne belőle légy szíves írjátok meg.
Köszönettel előre is.
pl. Társasházi Alapító okirat. Ha neked nincs meg, és tulajdonos, tulajdonosi meghatalmazott vagy, kérhetsz betekintést ill. másolatot másolási költségtérítéssel. Abból kiderül.
Persze a Földhivatal is tud segíteni, csak az macerásabb és költségesebb, és egyáltalán nem jutsz előrébb azt tekintve, hogy mit szólnak hozzá a tulajdonostársak, közös képviselő. Lehet, hogy ír valamit az SZMSZ, ill. a Házirend is valamit erre vonatkozólag.
Ha a ház tulajdonában van a kert, és nincs leírva, leírva, hogy azt milyen célra lehet vagy nem lehet felhasználni, akkor ezt is tisztázni kell. közös képviselővel kell egyeztetni, és egy közgyűlésen napirendi pontra tetetni (zabosak lesznek a lakók, ha ezért rendkívüli közgyűlést hívatsz össze, mert az ugye általában pénz (bérelt hely), meg hát el kell menni.
Lehet még írásos szavazást is kezdeményezni, vagy aláírást gyűjteni, ha jól meg van fogalmazva.
Ebben az esetben tisztában kell lenni azzal, hogy a közös tulajdon felhasználásával kapcsolatos szabályok változtatásához a tulajdoni hányad 4/5-e szükséges. Ez egy százlakásos társasháznál csak akkor 80 aláírás, ha a lakások mind azonos méretűek, és minden lakásnak egy tulajdonosa van, ha egy lakásnak több tulajdonosa van, a tulajdoni hányad is megoszlik.
Van a társasháznak viszont gondozási kötelezettsége, pl. nem lehet parlagfüves, stb.
Én örülnék annak, ha a mi ki kertszegélyünket rendesen gondoznák, de annak nem, ha egy idióta minden nap 24 órát locsolja a betont, ha az a társasházat (közösséget, így engem is) terheli.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!