Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lemondhatok-e a magyar állampo...

Lemondhatok-e a magyar állampolgárságomról?

Figyelt kérdés
Csak úgy. Miután az állampolgársági jogomat nem tudom érvényesíteni, így szeretnék 'tiltakozni'.
2010. márc. 10. 10:22
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
68%
Szerintem nem mondhatsz le csak, ha van másik állampolgárságod. Találj más módot a tiltakozásra. Miben állták utadat? Hátha tudunk segíteni, hogy hol tiltakozz!
2010. márc. 10. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
71%
szerinted érdekelni fog valakit is a tiltakozásod? csak magad alatt vágod a fát.
2010. márc. 10. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
65%
Érdekelne, hogy pontosan milyen "állampolgársági" jogodat nem tudod érvényesíteni
2010. márc. 10. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
34%
Nem mondhatsz le róla, mert az állampolgárság nem egy nem kívánt gyerek.
2010. márc. 10. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
68%
Se le nem mondhatsz róla (amíg fel nem vettél sikeresen egy másik állampolgárságot!), se elvenni nem lehet tőled (pedig sokan megérdemelnék!)
2010. márc. 10. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

A MAGYAR ÁLLAMPOLGÁRSÁGRÓL TÖRTÉNŐ LEMONDÁS


A magyar állampolgárságról történő lemondás feltételeit az 2001. évi XXXII. törvény az alábbiakban határozza meg:


· az eljárás az érintett személy kezdeményezésére indul meg;

· a kérelmezőnek külföldön kell élnie, azaz nem lehet bejelentett magyarországi lakóhelye;

· külföldi (jelen esetben finn) állampolgársággal, vagy annak ígéretével kell rendelkeznie.


A magyar állampolgárságról történő lemondás iránti kérelmet csak személyesen a külföldi lakóhely szerint illetékes külképviseleten lehet benyújtani, tehát magyarországi tartózkodás során anyakönyvvezetőnél vagy a Belügyminisztériumban nem.


A kérelem benyújtásához szükséges iratok:


két példányban kitöltött adatlap (konzulátuson szerezhető be)

eredeti finn állampolgársági ígérvény és annak hiteles magyar fordítása;

eredeti magyar születési anyakönyvi kivonat;

eredeti magyar házassági anyakönyvi kivonat (házas, vagy elvált családi állapotúak esetében). Amennyiben a házasság vagy válás magyarországi anyakönyvezése még nem történt meg, úgy először az arra vonatkozó kérelmet kell benyújtani

az utolsó magyarországi lakóhely szerinti illetékes települési önkormányzat jegyzőjének igazolása arról, hogy nevezett lakcímét végleges külföldi letelepedés szándékával megszüntette, vagy lakcímjelentő lap kitöltése a konzulátuson;

kiskorú lemondásához mindkét szülő hozzájárulása szükséges, tehát a gyermek törvényes képviselőjének a szülői felügyeleti jogot nem gyakorló szülő hozzájárulását is csatolnia kell. Ettől eltekinteni csak akkor lehet, ha a törvényes képviselő hitelt érdemlően igazolja, hogy a másik szülő hozzájárulása beszerzésének elháríthatatlan akadálya van (pld. ismeretlen helyen tartózkodik).


Figyelem! Amennyiben a kiskorú az ügyintézési idő alatt betölti a 18. életévét a Belügyminisztérium Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BM BÁH), Állampolgársági Főosztálya automatikusan beszünteti lemondási eljárását és felkéri, hogy nagykorúként külön lemondási kérelmet adjon be, tekintettel arra, hogy a szüleinek kiadott svéd ígérvény ekkor rá már nem vonatkozik. Ezért javasoljuk, hogy a 17. életévüket betöltött személyek várják meg nagykorúvá válásukat, és ezután adjanak be külön lemondási kérelmet.


Házastársak, illetve a szülő kiskorú gyermekével együtt közös kérelmet terjeszthetnek elő, 14 éven felüli gyermeknek a kérelmet magának is alá kell írnia.


A kérelmet és az annak mellékletét képező nyilatkozato(ka)t az érintett(ek) a nagykövetségen, a konzul előtt személyesen írja(k) alá. Házastársak esetében, ha a kérelem mindkettejükre vonatkozik mindkettejük személyes megjelenése szükséges. A személyes megjelenés akadálya esetén a kérelmeket finn közjegyző előtt kell aláírni.


A kérelem benyújtásával egyidejűleg a szükséges illetékek készpénzben, vagy banki átutalással fizetendőek.


Állampolgársági ügyekben a belügyminiszter nevében a BM BÁH Állampolgársági Főosztálya jár el, és a lemondási kérelmeket elbírálásra a köztársasági elnökhöz terjeszti fel. Az ügyintézés határideje 6 hónap (ebbe a felterjesztéshez és visszaküldéshez szükséges idő -kb. 1 hónap- nem számít bele), amely indoklás nélkül 3 hónappal meghosszabbítható.


Ha a lemondás törvényi feltételei fennállnak, a belügyminiszter javasolja a köztársasági elnöknek a lemondás elfogadását. Ha a törvényi feltételek hiányoznak, e tényt a BM BÁH Állampolgársági Főosztály határozatban állapítja meg. Ez utóbbi esetben a határozat ellen annak kézhezvételétől számított 30 napon belül a Fővárosi Bíróságnál lehet keresetet benyújtani.


Felhívjuk figyelmét, hogy kérelmét csak a kitöltött adatlap, az összes melléklet és az illeték átvétele után áll módunkban Magyarországra továbbítani.


Az illetékekről és a konzuli díjakról a „Konzuli díjtáblázat” menüpont alatt tájékozódhat. A konzuli díjat a kérelem benyújtásakor készpénzben, vagy a Konzuli Hivatal számlaszámára átutalással tudja befizetni (a Konzuli Hivatal számlaszáma: Nordea 120030-50211). Felhívjuk a figyelmet, hogy mivel minden ügy egyedi, a végösszeg több díjtételt is tartalmazhat. A befizetendő illetékek és díjak pontos összegének megállapítása csak a kérelem benyújtásakor lehetséges.

2010. márc. 10. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

10:32 - Milyen hozzáállás ez? A kérdező nyilván végső elkeseredésében gondolkodott el ezen!

10:32 - 10:38 Pedig egyre többen érzik magukat rosszul ebben a hazában, és már nincs mire büszkének lenniök. Akikre szavaztak, becsapták, illetve visszaélve mindennel, lejáratták önmagukat. Akikre más fog szavazni, meg fogja torolni azt is, hogy Ők, akkor nem rájuk szavaztak.

11:31: A zárójeles megjegyzésedre: Van benne valami! Te is Schmitt Pálra gondoltál?

2010. márc. 10. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:
19%
Akkor mondhatsz le róla ha nem születési alapon szerezted tehát pl. házasság útján. Ha magyar állampolgárnak születtél akkor nem mondhatsz el róla szerintem. És egyébként sem érdekel senkit sem az ilyenfajta tiltakozás...
2010. márc. 13. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Most tudom csak megindokolni igazán! Amikor egy éve feltettem a kérdést, csak várhatóak voltak a (fülke)forradalmi változások, de még a parlamenti választások előtt voltunk.

Úgy fogalmazok, hogy senkit se bántsak meg: Nekem, mint ateista embernek, ez az új Alkotmány nem felel meg!

Most tudok válaszolni arra a kérdésre is - mert a balsejtelmem beteljesült -, hogy milyen állampolgári jogom sérül. A választójogom matematikai súlya. Felesleges elmenni szavazni, ha a - sok esetben egyszerűen megtévesztett - határon túli polgártársak segítségével a jelenlegi irányvonal támogatói úgyis megingathatatlan túlsúlyban vannak/lesznek/maradnak.

2011. ápr. 26. 09:06
 10/13 anonim ***** válasza:
0%

Ilyen az élet.

Ne keseregj. Attól pl.: Budapesten nem lesz rosszabb, ha külföldiek is szavaznak. A boldoguláshoz ma már nem kell állami segítség. Ha talpraesett vagy és ambiciózus, meg csinálsz hülyeséget pl.: 18 évesen gyereket jó életed lesz és középosztálybeli vagyonod.

Ui: Ha meg tiltakozni akarsz, azt ne hisztivel, mártírkodással döntsd el, hanem agitációval és segítséggel egy "Jobb" párt hatalomba helyezéséhez.

2011. ápr. 26. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!